Civilization IV

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sid Meier's Civilization IV
VývojářFiraxis Games
VydavatelTake-Two Interactive
ŘeditelSid Meier (e)
DistributorTake-Two Interactive (e)
DesignSid Meier
Soren Johnson (e)
SkladatelJeff Briggs (e)
ProgramátorSoren Johnson (e)
SérieCivilization
EngineGamebryo
Poslední verze1.74[1] (20. července 2007)
PlatformyMicrosoft Windows, Mac OS X
Datum vydání25. říjen 2005
Žánrtahová strategie
Módyhra jednoho hráče, multiplayer videohra, síťová hra pro více hráčů a kooperativní hra (e)
Hodnocení8/10 (Canard PC) (e)
MédiaDVD
kompaktní disk
Steam
GOG.com (e)
Ovládánípočítačová klávesnice
počítačová myš (e)
Everyone 10+ PEGI 12
Webové stránkyhttp://www.2kgames.com/civ4/
Data mohou pocházet z datové položky.

Sid Meier's Civilization IV (také známá jako Civilization 4 nebo jen C IV) je tahová strategická počítačová hra. Hra byla vydána v roce 2005 a na její vývoj dohlížel známý vývojář Sid Meier. Jde o čtvrtý díl stejnojmenné série. Ve světe se prodalo více než 3 miliony kopií této hry,[2] hra se tedy stala jednou z nejprodávanějších svého žánru. Ke hře vyšly dva datadiskyWarlords v červenci 2006 a Beyond the Sword o rok později. Engine hry také využila Civilization IV: Colonization.

Cíl a průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Cílem hry je budovat vlastní stát. Hráč standardně začíná v roce 4000 př. n. l. s jediným osadníkem, s nímž založí své první město. Později svou říši rozšiřuje, potýká se s jinými civilizacemi (hráči), rozšiřuje infrastrukturu, podporuje vědecký vývoj a kulturu. Hru je možné vyhrát pěti způsoby: porazit všechny ostatní hráče, kontrolovat velkou většinu území a populace, jako první přistát s kosmickou lodí na Alfa Centauri, dosáhnout velmi vysoké úrovně kultury ve třech městech nebo být zvolen světovým vůdcem v OSN. Pokud není žádného z cílů dosaženo v roce 2050 n. l., vítězem se stává hráč s nejvyšším skóre.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Kromě hudby složené přímo pro hru v ní zaznívají skladby od skladatelů Johna Adamse, Gregoria Allegriho, Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse, Antonia Brumela, Giovanniho Pierluigiho da Palestrina, Francisca de la Torre, Josquina Despreze, Antonína Dvořáka, Orlanda di Lassa, Wolfganga Amadea Mozarta, Johannese Ockeghema, Michaela Praetoria, Nikolaje Rimskij-Korsakova, Camilla Saint-Saëna a Johna Shepparda.

Jako úvodní píseň byla zvolena pro hru speciálně složená „Baba Yetu“ od Christophera Tina zpívaná sborem ve svahilštině. V roce 2011 získala píseň Grammy Award v kategorii Nejlepší instrumentální aranžmá doprovázející zpěváka/zpěváky. Šlo o vůbec první případ, kdy cenu Grammy získala píseň složená pro počítačovou hru.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Firaxis Games: Games: Sid Meier's Civilization IV [online]. Firaxis Games [cit. 2010-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-17. (anglicky) 
  2. Recommendation of the Board of Directors to Reject Electronic Arts Inc.'s Tender Offer [PDF online]. Take-Two Interactive, 2008-03-26 [cit. 2008-04-01]. S. 16. Dostupné online. (anglicky) 
  3. PCMAG: Civilization IV Song Wins Grammy Award