Přeskočit na obsah

Citroën BX

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox Automobil

Šablona:Upravit - technika Citroen BX byl s velkou slávou představen pod Eiffelovou věží 23.9. 1982. Uskutečnila se tak snaha vytvořit efektivní auto s pohodlným řízením a charakterem automobilky Citroen. Citroen popisoval tvar svého BX, dílo karosárny Bertone, jako „půl cesty mezi uměním pro umění samotné a ultra banálním stylem“ který „ukazuje originalitu bez výstřednosti“. Interiér byl světlý,jednoduchý, vzdušný a prostorný a palubní deska v pravém Citroenovém stylu sdružovala všechny malé kontrolky a ovládače do primárních skupin, soustředěných okolo volantu. U pozdějšího modelu (od 1986) byl interiér v přední části trochu pozměněn a zpřehledněn a přístrojová deska dostala „běžný“ ráz.

Historie

Předcházející modely byly častokrát kritizované pro malou odolnost vůči korozi a slabou spolehlivost dílů. Použití plastů u karosářských dílů vedlo k neobvykle lehké karosérii - 241 kg v porovnání s 276 kg modelu GS a 323 kg modelu CX. Od roku 1985 je karoserie pozinkovaná. Karoserie Bx je jedinečným dílem, aerodynamická, pozinkovaná, prostorná, dává autu velmi osobitý výraz. I ta prošla po roce 1986 malými změnami (blikry, nárazníky).

1. série

Původní přístrojová deska, otočné budíky, zrcátka, přední oranžové směrovky u světlometů, hranatější nárazníky atd. Jsou ale známé i verze se vstřikováním (např. provedení TRI) s palubními přístroji převzatými v většího CX, což jsou klasické kruhové přístroje.

Motorové typy začínají 1.4, 1.6, 1.9 a končí u nejsilnější verze 1.9 GT všechny s karburátorem. Velmi oblíbená byla též varianta 1.9i 4x4 s pohonem všech 4 kol a díky hydraulickému odpružení měla širokou průchodnost obtížným terénem. Byla vybavena mezinápravovou uzávěrou diferenciálu spínanou u konzole ruční brzdy elektronicky. Rozvodovka byla použita i u modelu Peugeot 405 4x4, kardan s uložením i zadní diferenciál TORSEN. Stálý záběr je na 53 procent přední náprava, 47 zadní náprava. Po sepnutí uzávěry 50:50. V tomto režimu byla jízda pouze do cca 20-40 km hod na kluzkém povrchu-na suchu se axiální síla kardanu zvětšila a hrozilo roztržení obalu ložiska v uchycení na kardanu a poškození hnacích hřídelí.Po využití větší světlé výšky se schopnost bxa dala srovnat s Pajerem. Atypické je uložení koulí k hydraulice na zadní nápravě a to kolmo k vozidlu. Verze 4x4 disponuje navíc širšími nápravami proti klasickému bxu.Nešvar u verze 4x4 je to ,že chybí praktická kontrolní tyč na měření oleje v zadním diferenciálu. Přední rozvodová skříň měrku oleje Total Transmission obsahuje.

Častá bolest veze 4x4 je nedostatek oleje zadního diferenciálu z netěsnosti a jeho zadření.Přední výstupní hřídel z rozvodovky kardanu trpí agresívním uživatelem a jeho těžké noze. Zbrklé řazení vyvolá očesání drážek hřídele, ty nezapadnou do protidrážek a nepřenáší se síla soukolí na kardan. Tento problém je řešitelný repasí nového povrchu a osoustružení hřídele.

Zastoupení naleznou i milovníci dieselových motorů v 1.9D a 1.7D a po světě jezdí 1.7 td 66 kw i několik kusů 1.9TD, které se však neprosadily. Vývojově se uvažovalo o prototypu 2.1. V nabídce byla jak 5ti stupňová manuální převodovka, tak i 4rychlostní automat. Každé Bx mělo v sérii 4 kotoučové brzdy a posilovač (vyjma 1.4, 1.6 RS a 1.7 D). Výbava Bx byla velmi bohatá, různé varianty modelů nabízely elektrická zrcátka, okna, kožené sedačky a klimatizaci.

odpružení

Hydraulické odpružení je kapitola sama pro sebe. V dnešní době je velmi kritizováno díky neznalosti v dřívějších dobách a špatnému servisu. Přitom skýtá jedno z nejpohodlnějších svezení a možnost změny světlé výšky je nepřekonatelná. S ní je možné zdolat i obtížnější terén a nebo lehce vyměnit kolo. S lehkým servisem hydraulika velmi dobře slouží a při každé jízdě se ocení její vlastnosti.

2. série

Přelom roku 1986-1987 Pozměněné přední blatníky, větší směrovky, kulatější nárazníky (přední i zadní), nový vzhled přístrojové a palubové desky.

Modely BX

Benzínové modely

řada 1,4 (obsah 1360 cc)

  • Citroen BX 1.4 TRE
  • Citroen BX 1.4 E
  • Citroen BX 1.4 RE
  • Citroen BX 1.4 RS
  • Citroen BX 1.4 TGE
  • Citroen BX 1.6s

Citroen BX 1.6 TZi

řada 1,9 (obsah 1891cc nebo 1905cc)

  • Citroen BX 1.9 GT,
  • Citroen BX 1.9 Leader,
  • Citroen BX 1.9 GTi,
  • Citroen BX 1.9 TRS,
  • Citroen BX 1.9 TRi,
  • Citroen BX 1.9 TZi,
  • Citroen BX 1.9 16v (Francouzská verze označena 16 Soupapes)
  • Citroen BX 4WD,motor DDZ 80 kw,jednobodový vstřik a vezre gti 16 v
  • Citroen BX Sport,
  • Citroen BX4 TC,

Dieselové motory

řada přeplňovaných 1,7, 1,8 (1769 cc)

  • Citroen BX 17 D,
  • Citroen BX 18 RD,
  • Citroen BX 18 TZD,
  • Citroen BX 18 TRD,
  • Citroen BX 17 TZD turbo,
  • Citroen BX Turbo Diesel 1.7,
  • Citroen BX PALLAS (Verze pro Francii nese název Ourane)

řada atmosférických 1,9 (1905cc)

  • Citroen BX 1.9 TRD,
  • Citroen BX 1.9 TGD,
  • Citroen BX 1.9 TZD,
  • Citroen BX 1.9 RD Break,
  • Citroen BX 1.9 D 4x4,
  • Citroen BX 1.9 D,
  • Citroen BX 1.9 D Break,

řada přeplňovaných 1,9 (1905cc)

motor z Citroënu Xantia

  • Citroen BX 1.9TZD turbo

BX GTi 16v

BX GTi 16v se stal vlajkovou lodí modelu BX. První verze 16v měla výkon o 160 koních, disponovala ABS, elektrickými okénky, klimatizací (za příplatek), anatomickými sedačkami Recaro. Po roce byla stažena a nahrazena 150 koňovou verzí s pozměněným sáním, katalyzátorem a čidlem klepání. S výkonem 108 kw, točivým momentem 177nm se BX 1,9 GTi 16v stal příjemným, sportovněji laděným 5ti dveřových hatchbackem, který nejen dokázal poskytnout komfort díky hydropneumatickému odpružení, ale poskytoval i výkon. Řazení bylo rychlé a podvozek poddajný. V roce 1989 -90 prodělala verze 16v malý facelift v podobě nového křídla (podobné z modelů GT a Pallas), drobnou modifikaci obou nárazníků a rozšířenými prahy.

Citroen BX4 TC

Bx 4TC Evo byl závodním speciálem Citroen v skupině B šampionátu v rallye. 4TC Evolution bylo klasifikováno spolu s 4TC (série 200 aut). Auto bylo oficiálně představeno Citroenem v listopadu 1985 pro Mistrovství světa v rallye 1986. Ani jeden z vozů ale nedojel při Rallye Monte Carlo 1986 závodě do cíle. Při druhém závodě dokončil jeden vůz na šesté pozici a při dalším závodě opět nedojela ani jedna posádka. Automobily se pak objevovaly jen na regionálních soutěžích ve Francii a po zrušení skupiny B přestaly být nasazovány.

4TC bylo vývojově vzdálené od sériové BX a 4TC Evolution byl ještě méně podobný silniční 4TC verzi. Poslední Evo verze mela víc chladičů vzadu a rozdílné turbodmychadlo (KKK). První Evo verze mela 6 kulatých světel a tato verze byla pouze testována, než byla vytvořena finální verze. Oba typy (Evo a silniční verze) měly hydropneumatické odpruženi. Řazení bylo vypůjčené z typu SM a brzdy z typu CX. Přední část typu 4TC byla o kousek delší než klasické Bx protože čtyřválcový dvoulitr byl otočen o 90 stupňů od normálního Bx motoru. 4TC bylo rychlé a luxusní auto. Interiér (pro 5 pasažérů) byl podobný pravě uvedenému Bx sportu, včetně volantu. Na přístrojové desce bylo přidáno několik kontrolek (například indikátor teploty motoru).

Oblíbenost

Citroen Bx je pro 2CV druhým nejvyráběnějším Citroenem na světě, o čemž dokazuje vyrobených neuvěřitelných 2,5 milionů kusů. Návrh Citroënu Bx pochází od mistra Bertoneho, částečně to bylo dílo Marcella Gandiniho, který navrhoval i legendární Lamborghini Coutach. Citroen Bx má také mnoho zastánců a obdivovatelů. Stále se najde na internetu klub, který každoročně pořádá srazy právě těchto vozů. Česká větev klubu udržuje kontakty i na zahraniční kluby v sousedních zemích, jako je Polsko, Německo, ale i země původu, Francie. Členství je bezplatné, diskuse jsou veřejné, konstruktivní a přátelské.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Citroën BX na Wikimedia Commons