Christopher Stevens (diplomat)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Christopher Stevens
Ambassador christopher stevens.jpg
Narození 18. dubna 1960
Grass Valley
Úmrtí 11. září 2012 (ve věku 52 let)
Benghází
Příčina úmrtí inhalace kouře
Alma mater Kalifornská univerzita v Berkeley
University of California, Hastings College of the Law
National War College
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Christopher Stevens (18. dubna 1960 v Kalifornii11. září 2012 v Benghází) byl americký právník a diplomat, od června 2012 až do své smrti v září 2012 velvyslanec Spojených států amerických v Libyi.

Život[editovat | editovat zdroj]

Christopher Stevens se narodil v Grass Valley v Kalifornii ve Spojených státech amerických, na základní školu chodil ve městě Davis a na střední v Piedmontu. Jeho otec byl soudcem a také radním v Davisu, jeho matka hrála na violoncello. Po dokončení střední školy Stevens vystudoval dějiny v bakalářském programu Kalifornské univerzity v Berkeley, který ukončil v roce 1982. V letech 1983 až 1985 učil angličtinu jako dobrovolník Mírových sborů v Maroku. Po návratu do Spojených států vystudoval právo na Kalifornské univerzitě, studium ukončil v roce 1989. Pak byl právníkem specializovaným na zahraniční obchod a sídlil ve Washingtonu, D.C.

Diplomat[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 vstoupil Stevens do služeb Ministerstva zahraničí Spojených států amerických. Sloužil pak v Jeruzalémě, v Damašku, v Káhiře, v Rijádu i doma ve Washingtonu.

Před jmenováním velvyslancem v Libyi zde pracoval už dvakrát, v letech 2007 až 2009 jako zástupce a od dubna 2011 až do listopadu 2011 během Občanské války v Libyi jako zvláštní vyslanec k Dočasné národní přechodné radě. Velvyslancem v Libyi se stal od sedmého června 2012. Zahynul v automobilu při pokusu opustit napadený konzulát, když byla budova zasažena reaktivním granátem, během protiamerických demonstrací vyvolaných zveřejněním amatérského filmu Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů).[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christopher Stevens (diplomat) na anglické Wikipedii.

  1. Libyjští ozbrojenci zabili velvyslance USA. Rozzuřil je americký film o proroku Mohamedovi. iHNed.cz. Dostupné online.