Christopher Reeve

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Christopher Reeve
C Reeve in Marriage of Figaro Opening night 1985.jpg
Narození25. září 1952
New York
Úmrtí10. října 2004 (ve věku 52 let)
Mount Kisco
Příčina úmrtíinfarkt myokardu a sepse
BydlištěPound Ridge
NárodnostAngloameričané
Alma materJuilliard School
Cornellova univerzita
Princeton Day School
Povolánítelevizní herec, filmový herec, filmový režisér, divadelní herec a hlasový herec
OceněníASCB Public Service Award (2001)
Mary Woodard Lasker Award za veřejnou službu (2003)
Cena Alberta Laskera za základní lékařský výzkum
Primetime Emmy Award
New Jersey Hall of Fame
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníunitářský universalismus
Manžel(ka)Dana Reeve (1992–2004)
RodičeFranklin D'Olier Reeve a Barbara Pitney Lamb
Webwww.christopherreeve.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christopher Reeve (25. září 195210. října 2004) byl americký herec, kterého celosvětově proslavila především role Supermana v sérii filmů ze 70. a 80. let 20. století.

Tragicky doplatil na svou žokejskou vášeň, když 27. května 1995 při tréninku na dostizích ve virginském Culpeperu spadl z koně tak nešťastně, že mu v důsledku vážného zranění krční páteře zcela ochrnula spodní část těla. Nejen, že akceptoval své postižení, ale založil vlastní nadaci, která finančně podporuje vědecké výzkumy k uzdravení tělesně postižených.

Přestože byl po pádu z koně devět let upoután na invalidní vozík, hrál v několika filmech i po svém úrazu. V roce 2000 pohnul ukazováčkem a speciální cvičný režim mu umožnil posílit nohy a ruce. Podařilo se mu také znovu získat cit v některých částech těla. V posledních letech byl známý především svou podporou výzkumu léčby ochrnutých pacientů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v New Yorku, studoval na Cornellově univerzitě v Ithace.

Na televizní obrazovce se poprvé objevil v seriálu Love of Life, v němž v letech 19741976 hrál postavu Bena Harpera. První filmová šance se mu naskytla roku 1978 v thrilleru Gray Lady Down. Právě v tomto roce odstartovala jeho závratná kariéra, poté co ve snímku režiséra Richarda Donnera Superman vytvořil dvojroli novináře Clarka Kenta a hrdiny Supermana. Režisér druhého (1980) a třetího dílu (1983) Richard Lester samozřejmě opět svěřil ústřední postavu osvědčenému herci, a Christopher Reeve se tak zapsal do povědomí většiny filmových diváků právě jako Superman. I kdyby v jeho filmografii vedle čtyřdílné supermanovské série (poslední díl byl natočen v roce 1987 a Reeve spolupracoval na jeho námětu) nebyl již žádný jiný snímek, zůstal by Reeve přesto miláčkem publika. Role hrdiny, který nikdy nedopustí, aby zlo ohrožovalo jeho americké spoluobčany a s elegantní grácií odráží útoky proti nim, mu vynesla čestné místo v srdcích filmových fanoušků.

Christopher Reeve si však byl vědom ošidnosti popularity filmové hvězdy spojované pouze s jednou, pro Američany navíc tak slavnou postavou. Snažil se proto získat role i v dalších, a to i umělecky významnějších snímcích. Jednou z takových postav byl např. Basil Ransome v romantickém dramatu Bostoňanky (1984), zasazeném do 19. století. O rok později opět zabodoval coby pilot Edgar Anscombe v dobrodružném snímku Georga Millera The Aviator (1985). K jeho nejlepším hereckým výkonům jistě patří Američan Lewis, který v předvečer druhé světové války navštíví sídlo britského aristokrata Lorda Darlingtona ve filmu Soumrak dne (1993). Většinou však vystupoval v běžných komerčních snímcích, jakým je například americký remake britské sci-fi Vesnice prokletých, který v roce 1995 natočil režisér John Carpenter. Tento film byl jednou z jeho posledních hereckých příležitostí před osudným úrazem. Reeve si zlomil krční páteř v květnu 1995, když byl vyhozen z koňského sedla při závodech ve virginském Culpeperu.

Po měsících rehabilitace, která mu nakonec umožnila dýchat samostatně delší dobu, se pustil v Kongresu do lobování za lepší pojištění proti fatálním poraněním. Již jako invalida neschopný pohybu hrál hlavní roli v remakeu Hitchcockova filmu Okno do dvora (1998). Jeho Jason Kemp měl oproti původní postavě ztíženou roli (James Stewart hrál fotografa se zlomenou nohou) - byl celý nepohyblivý. I přes svůj těžký handicap se odhodlal k další filmové tvorbě (v roce 2003 se pokusí vrátit do svého životního příběhu malou rolí v nové verzi Supermana), a to i z pozice režisérské. Pod jeho vedením byl v roce 1997 vytvořen televizní film In the Gloaming, v roce 2004 k němu přidal televizní drama Brooke Ellison Story. Ačkoliv jeho herecká účast v mnoha snímcích byla již jen symbolická (vystupoval v různých televizních pořadech), neztratil přízeň diváků ani jejich morální podporu.

V poslední době byl v péči nemocnice Northern Westchester Hospital, zemřel však doma mezi členy své rodiny poté, co upadl do kómatu po srdeční zástavě.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Je jedním z pěti dětí novinářky a spisovatele, překladatele a univerzitního profesora. Od dětství se aktivně věnoval divadlu, hře na klavír a sborovému zpěvu.

Po ukončení studií anglické literatury a hudební vědy na Cornell University absolvoval hereckou průpravu u Johna Housemana v newyorské Juilliard School. Nějaký čas hrál v londýnských divadlech Old Vic a National Theatre a na jevišti pařížské Comédie Française.

V letech 1979-87 byl ženatý s anglickou modelkou Gae Extonovou a od roku 1992 má za manželku herečku Danu Morosiniovou, s níž má syna Willa (nar. 1992) , po rozvodu si plánoval s partnerkou a později manželkou život plný sportu, který je spojoval. Tyto plány jim překazil fatální úraz, který ho doživotně upoutal na invalidní křeslo.

Christopher Reeve zemřel 10.10. 2004 na celkové vyčerpání organismu na zástavu srdce. Jeho žena Dana zemřela o dva roky později na rakovinu plic.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Film Role
1978 Gray Lady Down Phillips
Superman Superman/Clark Kent/Kal-El
1980 Somewhere in Time Richard Collier
Superman 2 Superman/Clark Kent/Kal-El
1982 Deathtrap Clifford Anderson
Monsignor John Flaherty
1983 Superman 3 Superman/Clark Kent/Kal-El
1984 The Bostonians Basil Ransome
1985 The Aviator Edgar Anscombe
Anna Karenina Simon Langton
1987 Street Smart Jonathan Fisher
Superman 4 Superman/Clark Kent/Kal-El
1988 Switching Channels Blaine Bingham
The Great Escape 2:Untold Story
1990 The Rose and the Jackal Allan Pinkerton
1992 Noises Off Frederick Dallas/Philip Brent
1993 The Remains of the Day Lewis
Frasier Leonard (hlas)
1994 Speechless Bob 'Baghdad' Freed
1995 Village of the Damned Dr. Alan Chaffee
1996 Without Pity: A Film About Abilities Vypravěč
Step Toward Tomorrow Denny Gabrial
2006 Everyone's Hero
Superman II: Verze Richarda Donnera Superman/Clark Kent/Kal-El
2007 Christopher Reeve: Hope in Motion sám sebe

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Christopher Reeve [online]. Dokina.cz, 2006-03-17 [cit. 2018-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-24. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)

(anglicky)