Chotyn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chotyn
Хотин
Chotynský hrad, v pozadí Dněstr
Chotyn – znak
znak
Chotyn – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 191 m n. m.
Časové pásmo UTC+2
Stát UkrajinaUkrajina Ukrajina
oblast Černovická oblast
Chotyn
Chotyn
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 20,39 km²
Počet obyvatel 9 692 (2013)
Hustota zalidnění 546 obyv./km²
Správa
Vznik 1002
Adresa obecního úřadu вул. Незалежності 52
60000 м. Хотин
Telefonní předvolba 3731
PSČ 60000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chotyn (ukrajinsky Хотин, Chotyn; rusky Хотин, Chotin; rumunsky Hotin; polsky Chocim), česky též Chotim nebo Chotin, je město ležící na pravém břehu řeky Dněstr v severozápadním cípu historické Besarábie, která zde sousedí s Podolím a Haličí. Chotyn náleží dnešní Ukrajině (dříve patřil pod Moldavsko, Osmanskou říši, Rusko, Rumunsko a SSSR) a v jejím rámci spadá do Černovické oblasti.

Stojí tu známý středověký hrad ze 14. století, jedno ze sídel moldavských hospodarů. Strategicky umístěná pevnost, hlídající severojižní přechod z východoevropských planin na Balkán, se opakovaně stávala dějištěm obléhání a bitev. Dvě nejslavnější z nich – v letech 1621 a 1673 – byly vítězně svedeny polsko-litevsko-moldavskými sbory proti Turkům.

Městem prochází hlavní silnice ČernoviceKamenec PodolskýChmelnyckyj; železnice sem nevede. Neustále klesá počet obyvatel: nyní tu žije něco přes 9,5 tisíce lidí (2013), o téměř 14 000 méně oproti konci 19. století. Ačkoliv nechybí občanská vybavenost (poliklinika, obchodní dům, sportovní areál, školy základního i středního stupně), město postrádá výraznější průmyslově-obchodní základnu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]