Kalabovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Calophyllaceae)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kalabovité

alternativní popis obrázku chybí
Kalaba Calophyllum inophyllum
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: kalabovité (Calophyllaceae)
J.Agardh, 1858
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Calophyllum inophyllum
Kielmeyera rubriflora
Mammea americana

Kalabovité (Calophyllaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to dřeviny s jednoduchými, vstřícnými nebo střídavými listy se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou čtyř nebo pětičetné, s mnoha tyčinkami. Čeleď zahrnuje asi 460 druhů ve 14 rodech a je rozšířena v tropech celého světa. Některé druhy poskytují jedlé plody nebo jsou těženy pro dřevo.

Kalabovité jsou nová čeleď, který byla v roce 2009 na základě výsledků molekulárních výzkumů vyčleněna z čeledi klusiovité.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Keře a stromy se vstřícnými nebo střídavými jednoduchými listy bez palistů. Listy jsou celokrajné, s peřenou žilnatinou, často s prosvítavými tečkami nebo kanálky. Kmeny při poranění obvykle roní latex. Květy jsou většinou pravidelné, čtyř nebo pětičetné. Tyčinek je mnoho, nejsou uspořádány ve svazečcích. Semeník je svrchní, srostlý nejčastěji ze 2 až 5 plodolistů (1 plodolist u rodu Calophyllum). Plodem je jedno až mnohosemenná bobule nebo peckovice.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje asi 460 druhů ve 14 rodech a je rozšířena v tropech celého světa. Největším rodem je pantropický rod kalaba (Calophyllum), zahrnující asi 190 druhů.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Calophyllaceae se poprvé objevuje v systému APG III z roku 2009. V předchozích systémech byly rody této čeledi součástí čeledi klusiovité (Clusiaceae), některé rody se střídavými listy byly nezřídka řazeny do čeledi čajovníkovité (Theaceae).[1]

Taxonomické poměry kolem čeledi klusiovité (Clusiaceae) a příbuzných čeledí prošly s nástupem molekulárních metod celou sérií změn. V roce 2009 bylo zjištěno, že čeleď klusiovité (Clusiaceae), od níž byla již v systému APG I oddělena čeleď třezalkovité (Hypericaceae), je stále parafyletická. Část rodů byla proto přesunuta do nově ustanovené čeledi Calophyllaceae.

Podle kladogramů APG je sesterskou větví Calophyllaceae dvojice čeledí třezalkovité (Hypericaceae) a nohonitcovité (Podostemaceae).

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Lehké a pevné dřevo jihoamerického stromu Calophyllum brasiliense je ceněno a používáno např. na stěžně lodí, výrobu dlabaných kánoí, stavbu domů a pod. Dřevo asijského druhu Calophyllum kajewskii, vyvážené především z Malajsie, je obchodováno pod názvem bintangor.

Listy, olej ze semen a latex některých druhů rodu Calophyllum jsou používány v etnomedicíně. Látka zvaná kalanolid A, izolovaná ze stromu Calophyllum lanigerum, je používána proti viru HIV.

Plody karibského stromu Mammea americana poskytují méně známé tropické ovoce.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Calophyllum, Caraipa, Clusiella, Endodesmia, Haploclathra, Kayea, Kielmeyera, Lebrunia, Mahurea, Mammea, Marila, Mesua, Neotatea, Poeciloneuron

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BREMER, B. et al.. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III. Botanical Journal of the Linnean Society. říjen 2009, roč. 161, čís. 2. ISSN 1095-8339.  
  2. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.  
  3. Biolib [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]