Brokesie ankarafantsická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBrokesie ankarafantsická
alternativní popis obrázku chybí
Brokesie ankarafantsická
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chondrata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádšupinatí (Squamata)
Podřádještěři (Sauria)
Čeleďchameleonovití (Chamaeleonidae)
Rodbrokesie (Brookesia)
Binomické jméno
Brookesia decaryi
Angel, 1939
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brokesie ankarafantsická, Brookesia decaryi je drobný ještěr blízce příbuzný chameleonům. Je to endemit Madagaskaru, vyskytuje se pouze v oblasti Ankarafantsika v severozápadní části ostrova. Zde žije skrytě na zemi či na nízko položených větvích, maskována za suchý list.

Dorůstá délky 7,5-8,5 cm.[2] Stavbou těla se podobá ostatním chameleonům, má plochou hlavu s mohutnou, ale nízkou přilbou, která je zakončena ostnitými šupinami. Hřbetní hřeben je výrazný, je tvořen plochými trny, a končí na horní straně kořene ocasu velkou, plochou kosočtverečnou šupinou. Ocásek je velmi krátký. Prsty má srostlé v klíšťky, na hrudních končetinách srůstají tři vnější a dva vnitřní prsty, na pánevních je tomu naopak. Prsty jsou opatřené drápky a dlaně jsou pichlavé. Pichlavá je i kůže celého ještěra, na těle i končetinách jsou nepravidelně rozmístěné hrbolkovité a trnovité šupiny. Schopnost barvoměny je omezená, základní zbarvení je nenápadně hnědé až žlutohnědé, za přilbou, na bocích a na horní straně kořene ocasu je kresba tvořená černými skvrnami.[3] Mimikry jsou téměř dokonalé, brokesie ankarafantsická připomíná kus suchého listu, v nebezpečí se nehybně přitiskne k podkladu nebo předstírá neživý předmět či mrtvého živočicha.

Jedinou lokalitou výskytu brokesie ankarafantsické je Národní park Ankarafantsika. Zde žije v opadavém lese v nadmořských výškách pod 200 m.[4] Oblast je charakteristická silnými klimatickými výkyvy během roku, s velmi teplým a vlhkým létem a suchou a chladnou zimou. Brokesie přezimují zahrabané v půdě nebo ve vrstvě opadaného listí, aktivní jsou v teplejší části roku. Ve dne loví drobný hmyz, nocují na rostlinách průměrně 17 cm nad zemí.[4]

Brokesii ankarafantsickou je možno chovat v párech v  pralesním teráriu o minimálních rozměrech 30x40x30 cm. Vhodným substrátem je rašelina, pokrytá vrstvou suchého listí, dále se terárium zařídí kusy kůry, které slouží jako úkryty, případně větvemi a živými rostlinami. Vhodná teplota pro chov je 24-26 °C s nočním poklesem na pokojovou teplotu, s délkou světelného dne 14 hodin, s denním rosením. Zazimují při teplotě 15-18 °C, během zimování se světelný den zkracuje na 10 hodin a rosení stačí každý třetí den. V zajetí se brokesie krmí hmyzem přiměřené velikosti, malými cvrčky, larvami zavíječů, malými měkkými šváby nebo stínkami.[3] Létající hmyz přijímají nerady.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
  2. FUNK, Andrej. Dokonalé mimikry Brookesia decaryi. Akvárium terárium. 2003, roč. 46, čís. 9, s. 62. (česky) 
  3. a b KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. Kapitola Popis rodů a druhů, s. 58. (česky) 
  4. a b Jenkins, R.K.B., Andreone, F., Andriamazava, A., Anjeriniaina, M., Glaw, F., Rabibisoa, N., Rakotomalala, D., Randrianantoandro, J.C., Randrianiriana, J., Randrianizahana , H., Ratsoavina, F. & Robsomanitrandrasana, E. Brookesia decaryi [online]. IUCN Red List of Threatened Species, 2011 [cit. 2012-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]