Bratislava filiálka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bratislava filiálka
Bratislava Filiálka.jpg
Stát Slovensko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lokalizace stanice v Bratislavě

Bratislava filiálka je nádraží v bratislavské městské části Nové Mesto.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní nádraží určené pro osobní dopravu ještě z časů koňky, které se od dnešního nachází jižním směrem, mělo svoji nádražní budovu, a ta se zachovala. Vzhledem k vzrůstající nákladní dopravě byla později celá stanice přesunuta na dnešní místo. Od roku 1973 tu končily osobní vlaky z Trnavy. O čtyři roky později tu jezdily dva páry vlaků během pracovního dne, vždy ráno a v poledne. Další pár pak jezdil v neděli večer. Roku 1985 byla dokončena elektrifikace trati Púchov - Bratislava, která ji žel obešla a osobní doprava sem tak skončila 1. června téhož roku. V současnosti slouží úsek od stanice Bratislava predmestie do této jako vlečka.

Stanice se nachází v zastavěné obytné oblasti a její severní i jižní strana je chráněná betonovou zdí. Aby nebylo nutné stanici obcházet, byla přemostěna lávkou pro pěší. Od 1. června 1985 však kvůli nezájmu cestujících začaly prvky, určené právě pro osobní dopravu, chátrat.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1989 nastal ve městě investiční rozvoj a objevil se záměr tuto oblast zastavět; vedení městské části Nové Mesto projevilo zájem o zastavění plochy nádraží. ŽSR však mají zájem obnovit zde provoz, avšak již v jiné podobě – tedy převést železnici pod zem. Tak by bylo možné jak zachovat nádraží, tak uvolnit půdu pro možnou budoucí výstavbu. Financování nové stavby již bylo schválené z prostředků Evropské unie; po znovuzprovoznění sem budou zajíždět vlaky z Rakouska. Nová trať bude součástí koridoru pro vysokorychlostní vlaky, příkl. TGV z Francie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]