Plíseň šedá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Botrytis cinerea)
Jak číst taxoboxPlíseň šedá
alternativní popis obrázku chybí
Plíseň šedá (Botrytis cinerea) na jahodě
Vědecká klasifikace
DoménaAscomycota
Říšehouby (Fungi)
TřídaLeotiomycetes
Řádvoskovičkotvaré (Helotiales)
Čeleďhlízenkovité (Sclerotiniaceae)
Rodplíseň (Botrytis)
Binomické jméno
Botrytis cinerea
(De Bary) Whetzel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plíseň šedá (Botrytis cinerea) je nepohlavní stadium životního cyklu hub Botryotinia fuckeliana, které se rozmnožují výhradně nepohlavně.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Choroba napadá zejména oslabené rostliny ve všech fázích vývoje a bez výběru druhů (je polyfágní). Mezi nejvýznamnější hostitele náleží i réva vinná. V náchylnosti odrůd jsou významné rozdíly.[1] Na poškozených výhoncích starších rostlin se objevují měkké tmavé, vodnaté a rychle se rozšiřující skvrny, které za krátký čas hnědnou a pokrývají se šedivým povlakem plodnic. Plíseň šedá se šíří především ve vlhkém prostředí, nebo za deštivého počasí. Pro infekci je nezbytné ovlhčení rostliny, nebo vysoká vlhkost vzduchu (přes 85 %). Významné škody proto může působit plíseň šedá i u množitelského materiálu a ve školkách. Na výsevech se může projevovat jako spála.

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Agrotechnické zásady:
Včasná likvidace posklizňových zbytků a rostlinného odpadu. Výsadby s dostatečným sponem. Nepřehnojování dusíkem. Půdu v pařeništích a skleníku dezinfikovat. Napadené rostliny anebo jejich části odstranit.

Chemická ochrana
Ochrana spočívá v moření osiva, preventivních postřicích fungicidy u potenciálně ohrožených porostů a v použití organických fungicidů (například s obsahem mancozebu) Doporučované přípravky:
TELDOR 500 SC (přípravek specificky proti plísni šedé), DITHANE DG NEO-TEC. DITHANE M 45, EUPAREN MULTI, MYTHOS 30 SC, NOVOZIR MN 80 NEW, RONILAN WG, ROVRAL FLO,SUMILEX 50 WP, TRICHODEX.[2]

Vinařství[editovat | editovat zdroj]

Botrytis cinerea na hroznech Ryzlinku
Podrobnější informace naleznete v článku Botrytický sběr.

V oblastech, kde se pěstují bílé odrůdy révy vinné, se Botrytis cinerea neboli botrytida nazývá ušlechtilou plísní, jelikož snižuje obsah vody v hroznu, čímž vlastně zvyšuje obsah cukru, ale i aciditu, viskozitu a celkovou chuť, takže vznikne sladké, rozplývající se a šťavnatě aromatické víno. Pro vznik botrytidy jsou ideální vlhkost s následným slunečním svitem, což je situace typická pro mlhavá podzimní rána. Hyfy tak mohou perforovat slupku bobulí, dužnina však zůstává nedotčená. Plíseň se postupně rozšíří po celém hroznu, až se nakonec bobule scvrknou. Protože nástup ušlechtilé hniloby není nikdy pravidelný, je třeba hrozny sbírat výběrově a vinohradem se často musí projít několikrát. To vysvětluje relativně malá množství botrytického vína a vysoké výrobní náklady.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [cit. 2010-02-24]. Dostupné online. 
  2. VACH, Martin. Plíseň šedá - Agromanual.cz: [online]. [cit. 2010-02-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]