Botanická zahrada Olomouc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Botanická zahrada Olomouc
Chybí zde svobodný obrázek
LokalitaOlomouc, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha7,5 ha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Botanická zahrada Výstaviště Flora Olomouc, a. s., je ohraničeným prostorem uprostřed města, který přiléhá k Bezručovým sadům, částečně navazuje na prostory Korunní pevnůstky a má rozlohu 7,5 hektaru. Je často zaměňována s Botanickou zahradou Univerzity Palackého, která se nachází na okraji Smetanových sadů v sousedství Výstaviště Flora Olomouc.

Celkový počet druhů rostlin pěstovaných v botanické zahradě činí 1100. Z těch významnějších například davidie listenová (Davidia involucrata) – v našich oblastech poměrně vzácný strom z Číny. Dále se zde nachází paulovnie plstnatá (Paulownia tomentosa). V neposlední řadě zde roste liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) původem z Kanady, který má květy podobné tulipánu, nebo růže čínská (Rosa chinensis f. viridiflora), která kvete zeleně.

Součástí botanické zahrady jsou i dřevěné sloupy stojící v řadě podél toku Mlýnského náhonu. Jedná se o výtvory vzniklé v rámci řezbářského sympozia Sloup pořádaného olomouckou Galerií Caesar. Kolem řeky s břehy osázenými lužními bylinami či přes alpinum lze dojít do části zahrady označované jako rozárium. Touto cestou nelze minout ani stálou expozici okrasných travin. Samotná rozloha unikátního rozária (růžové zahrady) činí 3,5 hektaru a její sbírka čítá na cca 500 záhonových sadových a popínavých odrůd růží, což z ní činí druhou největší sbírku v České republice. Tento prostor čeká v nejbližších letech[kdy?] velkorysá rekonstrukce s cílem učinit z něj otevřenou rekreační zónu.

Konají se zde přírodovědné soutěže, zábavné, kulturní a poznávací programy, zahrada často slouží i ke svatebním obřadům. Návštěvníci mají rovněž k dispozici dětská hřiště, obří dřevěné šachy, ruské kuželky, pétanque, létající talíře, dřevěný xylofon či badmintonové pálky. Zájemci si mohou vyzkoušet i malování křídou na asfalt nebo otestovat své znalosti při poznávání dřeva některých stromů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1935 byl vybudován v prostoru současného rozária Jubilejní park, roku 1945 byl však zničen. V roce 1965 byl park nově upraven při příležitosti VI. Celostátní výstavy okrasného zahradnictví. V roce 1972 bylo ještě podle části velkorysého projektu vybudováno rozárium a v následujících letech i části botanické zahrady, které ale byly v následujících letech kvůli politickým tlakům přejmenovávány podle spřátelených států (například zahrada trvalek se stala Běloruskou zahradou) a doplněny odpovídajícím mobiliářem. Od roku 2006 postupně probíhá rekonstrukce botanické zahrady podle studie profesora Ivara Otruby. Byla zde vytvořena expozice travin, zahrada pro nevidomé a slabozraké a expozice nízkých dřevin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CHYTRÁ, Magdalena; HANZELKA, Petr; KACEROVSKÝ, Radoslav. Botanické zahrady a arboreta České republiky. Praha: Academia a Unie botanických zahrad České republiky, 2010. , strany 74-85.