Borská skalka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Borská skalka
Borská skalka od západu, z Arnultuvic
Borská skalka od západu, z Arnultuvic

Vrchol 476 m n. m.
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Lužické hory / Kytlická hornatina / Klíčská horkatina
Souřadnice
Borská skalka
Borská skalka
Hornina čedič
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borská skalka je zčásti zalesněný kopec na severním okraji Nového Boru, na katastrálním území jeho čtvrti Arnultovice. Dosahuje výšky 476 m n. m., oproti středu města je jeho vrchol o 75 metrů výše. Vrcholová část je přístupná po neznačených lesních pěšinách. Od centra Nového Boru je vzdálený zhruba 2,5 km severním směrem k obci Polevsko.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nevysoký čedičový kopec je zčásti zalesněný listnatými stromy. Zcela na vrcholu je obnažená skála, na jejímž vrcholu je železný stožár. Výstup na vrcholový čedičový suk je velmi obtížný. Pod kopcem protéká potok Šporka.[1] Pod jižním úbočím kopce je vedena silnice I/9. Mosty pod ní jsou vedeny cesty a místní komunikace, využité i pro značené turistické trasy, zelené a modré vedoucí na sever z Nového Boru.[2] Z těchto tras jsou neznačené pěšiny k vrcholu. Z vrcholu čedičové skály je nad vrcholy stromů dobrý výhled na okolní vrchy.

Geomorfologické začlenění[editovat | editovat zdroj]

Hranice mezi Lužickými horami a nižší Ralskou pahorkatinou je na linii Nový Bor a Svor, hranice mezi Českým středohořím a Lužickými horami je vedena po linii Nový Bor, Prysk, Česká Kamenice.[3] Trojúhelník mezi nimi na sever od Nového Boru patří Lužickým horám, u města jsou nejblíže Borský vrch, Borská skála a hora Klíč, vesměs v okrsku Klíčská horkatina.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kopec se dříve jmenoval Zaječí vrch a skála na vrcholu Drasslerův kámen. V roce 1918 se na patě kopce střetli novoborští myslivci s účastníky Rumburské vzpoury.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Čedičová, 28 metrů vysoká vrcholová skála, která se nachází na soukromém pozemku, je známou horolezeckou lokalitou. Je zde celkem 15 lezeckých cest od mírně těžkých až po neobyčejně těžké, tj. v rozmezí stupňů od 4 až po 9- dle stupnice obtížnosti UIAA. Začátek každé cesty je označen písmenem nebo číslicí podle popisu v průvodci.[4]

Čedičový suk na vrcholu kopce

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOLEČEK, Milan. Lužické hory. Praha 1: Olympia, 2004. ISBN 80-7033-832-6. Kapitola Místopisná část – Borská skalka, s. 83. 
  2. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa, 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 
  3. HOLEČEK, Milan. Lužické hory. Praha 1: Olympia, 2004. ISBN 80-7033-832-6. Kapitola Všeobecná část - Povrch, s. 16. 
  4. Skalní oblasti ČR: Čedičová skála u Arnultovic [online]. [cit. 2019-06-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]