Boj o první místo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boj o první místo: Román hochů
Autor Jaroslav Foglar
Ilustrátor A. L. Salač
Jazyk česky
Vydavatel Jan Kobes
Datum vydání 1936
Počet stran 144
Předchozí a následující díl
Přístav volá Hoši od Bobří řeky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boj o první místo je česká kniha pro mládež, kterou napsal Jaroslav Foglar. Děj se odehrává se dílem ve školní třídě a dílem ve skautském oddíle. Tato „dvojkolejnost“ je u Foglara zvláštní, jeho romány jsou zpravidla zasazeny do jediného prostředí. Propagace skautingu je zjevně jedním z autorských záměrů, není to však na úkor čtivosti nebo realističnosti.

Později Foglar napsal ještě několik knih odehrávajících se mezi skauty (Pod junáckou vlajkou, Poklad Černého delfína aj.), zatímco na školní třídu se zaměřil už jen jednou (Když Duben přichází).

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hrdinou knihy je Petr Solnar, kterému začíná nový školní rok. Vztahy v Petrově chlapecké třídě nejsou bezproblémové, jsou zde různé skupinky a nepsaným „kápem“ je pohledný a talentovaný Ruda Lorenc, který je ale také namyšlený, sobecký a zákeřný. Petr se potýká s určitou osobní krizí, má pocit méněcennosti, nedokáže se na nic soustředit a postrádá blízkého kamaráda a nějaké životní naplnění. Zároveň jeho čestné povaze vadí pokřivené poměry ve třídě. Postupně se stane nejvýraznějším odpůrcem Rudových (ne)pořádků a začne na svou stranu získávat další spolužáky. Nakonec se jejich třídní učitel rozhodne rozkol vyřešit volbou předsedy třídy. Ruda ve strachu z neúspěchu zfalšuje výsledky, ale podvod je odhalen a ukáže se, že ve volbě přesvědčivě zvítězil Petr. Ten si po důkladné úvaze vybere dva zástupce a začne svou nabytou autoritu využívat ku prospěchu celé třídy.

Zvýšené Petrovo sebevědomí a jeho úspěch ve třídě souvisí s tím, že se mu podařilo nalézt hledané zakotvení, když náhodně zareagoval na plakát zvoucí ke vstupu do skautského oddílu. V něm nalezl naplnění všech svých tužeb, včetně skutečného přátelství.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Kniha poprvé vycházela jako příběh na pokračování v časopise Skaut-Junák v letech 19331934. V knižní podobě vyšla poprvé v roce 1936. Do roku 1948 vyšla v pěti vydáních, poté až v letech 19681969 na pokračování v obnoveném časopise Skaut-Junák, následně knižně a poté až po roce 1989.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Boj o první místo, s. 13 - 21. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu. 

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Textová příloha, s. 323- 325. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu.