Hoši od Bobří řeky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tento článek je o románu spisovatele Jaroslava Foglara. O druhém pražském oddílu skautů pojednává článek Pražská Dvojka.
Hoši od Bobří řeky
Autor Jaroslav Foglar
Jazyk česky
Vydavatel Jan Kobes
Datum vydání 1937
Předchozí dílo Boj o první místo
Následující dílo Tábor smůly
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hoši od Bobří řeky je česká kniha, kterou napsal Jaroslav Foglar. Opírá se o principy skautingu, chlapeckého přátelství a odvážného táborového dobrodružství. Hlavními hrdiny jsou Jirka, Vilík, vedoucí Rikitan a mnoho dalších chlapců.

Jaroslav Foglar psal text v letech 1927–1930, román pak vycházel na pokračování v příloze Českého slova v roce 1933, první knižní vydání bylo až roku 1937.

Románu je možno vytknout přílišné zdůrazňování kultu mládí, zdraví a síly, jakož i ostrou hranici mezi „skvostnými hochy“ a obyčejnými chlapci.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Na začátku knihy se Jirka a Vilík poperou s chlapci z Nové čtvrti, po rvačce je osloví mladý muž, který si říká Rikitan. Poví jim, aby sehnali další hochy, kteří by si chtěli zkusit dobrodružství a že se sejdou později. Chlapci se domluvili, že se stanou „bratrstvem“, upraví si opuštěný altán, vydělají si na stejnokroje a s ručními vozíky jedou na tábor.

Na táboře jim je vyprávěn příběh o Royovi, který s pomocí starého indiána loví „bobříky“. Chlapci také začnou lovit bobříky (plní různé úkoly), později se jim do jejich světa začne motat záhadná Zelená příšera. Na posledním táboráku je odhaleno tajemství Zelené příšery, je poděkováno Rikitanovi a další den se chlapci vrací do města. Kniha vykazuje určité analogie k Setonovu románu Dva divoši.

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

V době normalizace napsal Foglar pokračování úspěšného románu s názvem Strach nad Bobří řekou. Odehrává se na počátku II. světové války, přičemž nacistická okupace ohrožuje budoucí existenci chlapeckého oddílu. V rámci Foglarovy tvorby tak představuje zajímavou výjimku, protože převážná většina jeho knih se odehrává v blíže neurčené době a chod historických událostí se v nich nijak neprojevuje. Přestože v té době nesměly Foglarovy knihy vycházet, román se objevil na pokračování v katolickém týdeníku Naše rodina (i na základě přímluvy tehdejšího Českého svazu protifašistických bojovníků).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]