Bohdanečtí z Hodkova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bohdanečtí z Hodkova
Bohdanecký z Hodkova.jpg

Bohdanečtí z Hodkova jsou dosud žijící starý zemský šlechtický rod s kořeny ve Francích. Prapředky rodu byla říšská hrabata von Abenberg, fojtové bamberští a markrabata bavorská, jež byla jednou z více mladších linií dynastie Babenberků.

Na území Čech přišli jako první osiřelí sourozenci Sibyla a Berchtold von Abenberg a nejmladší Hildegarda. Berchtold zastával patrně první úřad komtura řádu templářů v Praze, byl rádcem a oblíbencem Václava I. Berchtold byl zavražděn na příkaz Přemysla Otakara II. v Praze na Juditině mostu. Následně rod v Čechách nakupoval statky. Kuneš/Konášek se připomíná na Hodkově v letech 1386–1403. Heřman Otrybec z Hodkova získal kolem roku 1440 Bohdaneč s tvrzí u Ledče nad Sázavou a roku 1454 zemřel, po něm se na Bohdanči připomíná roku 1510 další Heřman, a Kuneš na Suchdole ji roku 1525 prodal a koupil Žleby.[1].

Dále byl rodu již jako rozvětvenému v roce 1542 potvrzen panský stav. Většina příslušníků držela osobní i řádové rytířské tituly a jednotliví členové rodu byli i příslušníky německých rytířů, johanitů a Ochránců Božího hrobu. Několik příslušníků rodu zasvětilo svůj život církvi. Rod býval katolický, umírněný i protestantský. Nejvýznamnější členové rodu byli bratři Heřman Petr seděním na Lanšperku a mladší Heřman Kuneš zvaný Bohatý seděním na Žlebích. Rod přišel ke konci 16. stol. téměř o všechny majetky a někteří příslušníci pro víru opustili zemi. Reexulantem byl až Friedrich III. Bohdanecký z Hodkova, který se do země skrze starou přízeň navrátil v polovině 17. století. Dále se rod dělil a větvil až do dnešních dní.

Prvotně byl rod usazen na královských výsluhách a řádovém území v Posázaví: Pertoltice, Bohdanec a Hodkov, následně expandoval na Kutnohorsko a dále do východních Čech. Spřízněn byl prvotně s významnými zemskými rody, později s valnou částí vyšší zemské šlechty. Potomci rodu dnes žijí v několika liniích staré rodové primogenitury a zastávají běžná občanská povolání.

Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Na Sokolovsku usedlá větev rýnských hrabat von Hertenberg, svobodní páni Lamingerové von Albenreuth, stará rodová sekundogenitura tzv. Mařanů Bohdaneckých z Hodkova a jejich sekundogenitura Francové z Háje a z Březí, dvě generace levobočků (Bohdanečtí z Polehrad).

Dnes žije na území ČR ještě několik dalších rodin s příjmením Bohdanecký, ty jej však odvozují od městečka Lázně Bohdaneč a s rodem z Hodkova nemají nic společného. Rodina Bohdaneckých usedlá původně na Novém Městě nad Metují odvozuje svůj původ od Bohdanče u Zruče nad Sázavou a ještě v první čtvrtině byla rodinou sloužící pánům z Hodkova (Jakub), když pocházela z oné Bohdanče.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pamětní kniha města Teplice nad Metují

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Tomáš Šimek (editor) a kolektiv autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Svoboda Praha 1989, s. 116-117.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]