Bob Rakušan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bob Rakušan

Bob Rakušan, český malíř
Narození 6. února 1948 (69 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání malíř
Webová stránka www.bobrakusan.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bob Rakušan, vlastním jménem Bohumír Rakušan (* 6. února 1948, Praha) je český malíř, grafik a ilustrátor. Jde o současného představitele moderního smalt-artu, který se ve své malířské tvorbě věnuje zejména velkoplošným vypalovaným smaltům, pro které používá černý plech nebo vdechuje originálním způsobem nový život plechovému šrotu, jako jsou pekáče a komponenty sporáků. K dosažení barevných tónů pracuje s rastry a jejich vzájemným vrstvením a prolínáním vytváří ve vypálené sklovině reliéfní plasticitu, vnáší do obrazu živé světlo a s ním i jeho vícepohledovost. Pozornému divákovi neuniknou ani skrytá sdělení umělce, které jsou vepsaná do spodních vrstev smaltu. Podkladem pro tuto tvorbu jsou obvykle kresby, grafické studie a tisky. Vedle abstraktních a figurálních kompozic, nalezneme v jeho dílech často tematiku moře, ovlivněnou jeho dlouholetým působením jako skippera na plachetnicích.

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Během dvouletého období, kdy studuje figurální kresbu v atelieru Františka Nedvěda (1966–1968), vytváří řadu kreseb (převážně portréty a akty). Pro jeho expresívní malbu tohoto období je příznačná dynamika a struktura pastózně nanášených barev, která se později objevuje v jeho smaltech. Do rozporu s tímto živým pojetím se dostává realita akademických názorů a požadavků studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (přípravka prof. Josefa Nováka, speciálka knižní grafiky a plakátu u prof. Františka Muziky, později u prof. Milana Hegara). Pro jeho práce ze školního období je charakteristická potlačená barevnost. Kresby převádí do grafik v technice suché jehly a akvatinty. Zabývá se portrétní tvorbou.

Uprostřed studia odjíždí na pět měsíců do Spolkové republiky Německo. Pro Keramik Fabrik Schardt in Rheinbach vytváří návrhy malovaných keramických desek. Navrhuje a zrealizuje velkoplošnou mozaiku v soukromé vile v Bonnu. Vzniká cyklus maleb temperou na papíru. Práce z tohoto krátkého období vystavuje na své první samostatné výstavě v autosalonu Opel Bachem v Bonnu.

70. léta[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1973, po ukončení studií na vysoké škole, tvoří v oboru ilustrace a užité grafiky pro řadu časopisů, knižních nakladatelství a firem (plakát, logo, propagační a knižní grafika, ilustrace pro děti). Vystavuje také plakáty na oborové výstavě užité grafiky v Galerii architekta Jaroslava Frágnera.

Koncem sedmdesátých let, po narození nejstaršího syna Davida, se opět vrací k volné tvorbě. Vzniká cyklický soubor maloformátových obrazů, malovaných na plátně nebo na desce kombinovanou technikou. Fantastické krajiny a figurální kompozice v duchu poetického surrealismu jsou prostoupeny melancholií a symbolikou[zdroj?].

K přelomu v jeho tvorbě dochází po účasti na skupinové výstavě v Kodani v roce 1981, kde bylo jeho dílo konfrontováno s pop-artovou a avantgardní uměleckou skupinou Mult. Nastává změna vedoucí k podstatnému zjednodušení formy, které se vyznačuje barevnou výraznou plochou, ohraničenou kresebnými liniemi. Vedle několika olejomaleb vzniká na základě přípravných perokreseb řada kvašů na papíru, prostoupených plošnou barevností s důrazem na barevné kompoziční řešení. Tematikou se stává dynamika moře v kontrastu s klidnou monumentalitou jihočeských pískoven.

Po narození druhého syna Lukáše, v roce 1983, je z existenčních důvodů nucen opustit na delší čas volnou tvorbu a věnuje se propagační grafice, časopisecké a ilustrační tvorbě. Zúčastňuje se přehlídky československých výtvarných umělců v roce 1985.

Technika velkoplošného vypalovaného smaltu[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1988 se opět věnuje, nyní již nastálo, volné tvorbě. Po zkušenosti se serigrafickým tiskem nalézá pro svoji malířskou tvorbu s novou monumentalitou a plošnou barevností pocitově nejlepší techniku – techniku velkoplošného vypalovaného smaltu na plechu. Již jeho první smalty, které vystavuje téhož roku na Salónu pražských výtvarných umělců v Parku kultury a oddechu, si získaly pozornost.

V roce 1989 vystavuje ještě užitou grafiku na Salónu užitého umění pražských výtvarných umělců v Parku kultury a oddechu a na skupinové výstavě v Galerii D. Téhož roku vystavuje své smalty na skupinové výstavě Nová malba, ve Studentském domu ČVUT v Praze. V období do konce roku 1990 má také samostatnou putovní výstavu po Německu – Höchst im Odenwald, Zweibrucken, Darmstadt. Tuto výstavu postupně doplňuje novými obrazy-smalty.

Mezi lety 19921997 se věnuje jachtingu na moři, později jako skiper. Tematika větru, moře a útesů se často objevuje v jeho malířské a grafické tvorbě.

Od roku 1997 začíná využívat ke své tvorbě výpočetní techniku. Vznikají cyklické soubory digitální grafiky a tisků. S využitím nových možností hledá další formy a vyjádření v technice smaltu. Vytvořené smalty se vyznačují důrazem na preciznost provedení v materiálu a uvolněností kresby. Reliéfní rastrování se světelným efektem prostupuje celou malbou, umocňuje prolínání plánů barevných vrstev a nabízí varianty pro vnímání z různých pohledů.

V roce 2012 vystavuje smalty a grafické tisky na samostatné výstavě v galerii Solidet, Praha.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vlivy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]