Bob Rakušan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bob Rakušan

Bob Rakušan, český malíř
Narození 6. února1948
Praha
Web www.bobrakusan.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bob Rakušan, vlastním jménem Bohumír Rakušan (* 6. února 1948, Praha) je český malíř, grafik a ilustrátor. Jde o současného představitele moderního smalt-artu, který se ve své malířské tvorbě věnuje zejména velkoplošným vypalovaným smaltům, pro které používá černý plech nebo vdechuje originálním způsobem nový život plechovému šrotu, jako jsou pekáče a komponenty sporáků. K dosažení barevných tónů pracuje s rastry a jejich vzájemným vrstvením a prolínáním vytváří ve vypálené sklovině reliéfní plasticitu, vnáší do obrazu živé světlo a s ním i jeho vícepohledovost. Pozornému divákovi neuniknou ani skrytá sdělení umělce, které jsou vepsaná do spodních vrstev smaltu. Podkladem pro tuto tvorbu jsou obvykle kresby, grafické studie a tisky. Vedle abstraktních a figurálních kompozic, nalezneme v jeho dílech často tematiku moře, ovlivněnou jeho dlouholetým působením jako skippera na plachetnicích.

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Během dvouletého období, kdy studuje figurální kresbu v atelieru Františka Nedvěda (1966–1968), vytváří řadu kreseb (převážně portréty a akty). Pro jeho expresívní malbu tohoto období je příznačná dynamika a struktura pastózně nanášených barev, která se později objevuje v jeho smaltech. Do rozporu s tímto živým pojetím se dostává realita akademických názorů a požadavků studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (přípravka prof. Josefa Nováka, speciálka knižní grafiky a plakátu u prof. Františka Muziky, později u prof. Milana Hegara). Pro jeho práce ze školního období je charakteristická potlačená barevnost. Kresby převádí do grafik v technice suché jehly a akvatinty. Zabývá se portrétní tvorbou.

Uprostřed studia odjíždí na pět měsíců do Spolkové republiky Německo. Pro Keramik Fabrik Schardt in Rheinbach vytváří návrhy malovaných keramických desek. Navrhuje a zrealizuje velkoplošnou mozaiku v soukromé vile v Bonnu. Vzniká cyklus maleb temperou na papíru. Práce z tohoto krátkého období vystavuje na své první samostatné výstavě v autosalonu Opel Bachem v Bonnu.

70. léta[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1973, po ukončení studií na vysoké škole, tvoří v oboru ilustrace a užité grafiky pro řadu časopisů, knižních nakladatelství a firem (plakát, logo, propagační a knižní grafika, ilustrace pro děti). Vystavuje také plakáty na oborové výstavě užité grafiky v Galerii architekta Jaroslava Frágnera.

Koncem sedmdesátých let, po narození nejstaršího syna Davida, se opět vrací k volné tvorbě. Vzniká cyklický soubor maloformátových obrazů, malovaných na plátně nebo na desce kombinovanou technikou. Fantastické krajiny a figurální kompozice v duchu poetického surrealismu jsou prostoupeny melancholií a symbolikou[zdroj?].

K přelomu v jeho tvorbě dochází po účasti na skupinové výstavě v Kodani v roce 1981, kde bylo jeho dílo konfrontováno s pop-artovou a avantgardní uměleckou skupinou Mult. Nastává změna vedoucí k podstatnému zjednodušení formy, které se vyznačuje barevnou výraznou plochou, ohraničenou kresebnými liniemi. Vedle několika olejomaleb vzniká na základě přípravných perokreseb řada kvašů na papíru, prostoupených plošnou barevností s důrazem na barevné kompoziční řešení. Tematikou se stává dynamika moře v kontrastu s klidnou monumentalitou jihočeských pískoven.

Po narození druhého syna Lukáše, v roce 1983, je z existenčních důvodů nucen opustit na delší čas volnou tvorbu a věnuje se propagační grafice, časopisecké a ilustrační tvorbě. Zúčastňuje se přehlídky československých výtvarných umělců v roce 1985.

Technika velkoplošného vypalovaného smaltu[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1988 se opět věnuje, nyní již nastálo, volné tvorbě. Po zkušenosti se serigrafickým tiskem nalézá pro svoji malířskou tvorbu s novou monumentalitou a plošnou barevností pocitově nejlepší techniku – techniku velkoplošného vypalovaného smaltu na plechu. Již jeho první smalty, které vystavuje téhož roku na Salónu pražských výtvarných umělců v Parku kultury a oddechu, si získaly pozornost.

V roce 1989 vystavuje ještě užitou grafiku na Salónu užitého umění pražských výtvarných umělců v Parku kultury a oddechu a na skupinové výstavě v Galerii D. Téhož roku vystavuje své smalty na skupinové výstavě Nová malba, ve Studentském domu ČVUT v Praze. V období do konce roku 1990 má také samostatnou putovní výstavu po Německu – Höchst im Odenwald, Zweibrucken, Darmstadt. Tuto výstavu postupně doplňuje novými obrazy-smalty.

Mezi lety 19921997 se věnuje jachtingu na moři, později jako skiper. Tematika větru, moře a útesů se často objevuje v jeho malířské a grafické tvorbě.

Od roku 1997 začíná využívat ke své tvorbě výpočetní techniku. Vznikají cyklické soubory digitální grafiky a tisků. S využitím nových možností hledá další formy a vyjádření v technice smaltu. Vytvořené smalty se vyznačují důrazem na preciznost provedení v materiálu a uvolněností kresby. Reliéfní rastrování se světelným efektem prostupuje celou malbou, umocňuje prolínání plánů barevných vrstev a nabízí varianty pro vnímání z různých pohledů.

V roce 2012 vystavuje smalty a grafické tisky na samostatné výstavě v galerii Solidet, Praha.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vlivy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]