Přeskočit na obsah

Blanka Namurská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Blanka Namurská
švédská a norská královna
Portrét
Korunovace22. července 1336
Narození1320
Namur
Úmrtí1363
Kodaň
ManželMagnus IV. Švédský
PotomciHaakon VI. Magnusson
Erik XII. Magnusson
RodDampierrové
OtecJan I. z Namuru
MatkaMarie z Artois
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Blanka Namurská na portrétu neznámého malíře z 19. století

Blanka de Namur (1318/1320, Namur1363, Kodaň) byla jako manželka švédského a norského krále Magnuse Erikssona norskou královnou v letech 13361355 a švédskou královnou od roku 1336 do své smrti.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera namurského markraběte Jana I. a jeho manželky Marie z Artois. Své mládí strávila na zámku Wynendaele, rezidenci flanderských hrabat, kde se jí dostalo královského vychování, podobně jako její matce, příbuzné francouzského krále Ludvíka VIII.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1335 se provdala za norského a švédského krále Magnuse Erikssona a následujícího roku byla korunována švédskou a norskou královnou.

Z manželství Blanky a krále Magnuse Erikssona se narodili dva synové:

  1. Erik (133921. června 1359); spolukrál Švédska (13561359), zemřel pravděpodobně na mor, ⚭ 1355 Beatrix Bavorská (1344–1359)
  2. Haakon (13401380); norský král (13551380); spolukrál Švédska (13621364), ⚭ 1363 Markéta I. Dánská (1353–1412), regentka Dánska, Norska a Švédska

Královna[editovat | editovat zdroj]

Pečeť královny Blanky Namurské

Mezi ženami v nejbližším Blančině okruhu na švédském královském dvoře byla svatá Brigita, která byla Blančinou rádkyní v duchovních záležitostech. Úzké vztahy mezi Brigitou a královnou se odrazily v podpoře, kterou královský pár poskytl světici při zakládání jejího řeholního řádu. (Nicméně, přesto později Brigita obvinila krále z homosexuality a královnu z cizoložství.)

Podle historických pramenů byla Blanka pověstná mimořádnou krásou a vynikajícím intelektem a byla opěvována řadou osob. Byla však také označována za zodpovědnou za smrt svého vlastního syna Erika Magnussona, jehož prý dala otrávit. Vztahy mezi Erikem a jeho rodiči vzaly za své, když se syn v roce 1356 rozhodl pozvednout zbraně proti vládě svého otce, což způsobilo, že Blanka a Magnus byli na stálém útěku. Ke smíření došlo v roce 1359, nedlouho poté však Erik zemřel, zemřela i jeho manželka Beatrix Bavorská. Fáma o otravě má zřejmě původ ve výroku samotného Erika, který údajně na smrtelném loži obvinil svou matku ze zločinu; současní historikové se však kloní k názoru, že příčinou smrti mohl být mor, který v té době ve Švédsku řádil.

Další rozšířená fáma se zakládala na předpokládaném románku královny a vévody Bengta Algotssona, jednoho z oblíbenců krále Magnuse. Fámy proti královně zřejmě měly ospravedlnit spiknutí šlechty proti nepopulární vládě Magnusově a rozhodnutí nahradit jej na trůně Albrechtem Meklenburským.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Blanka odjela spolu se svým manželem do Dánska na svatbu svého druhého syna Haakona s dánskou princeznou Markétou, dcerou krále Valdemara Atterdaga. Během oslav Blanka nečekaně onemocněla a náhle zemřela, stejně jako dánský princ následník Kryštof. Údajně šlo o otravu (prostřednictvím nápoje), kterou měl proti švédskému královskému páru zosnovat sám Valdemar a která ho nakonec stála život vlastního syna. Král Magnus údajně rovněž onemocněl, byl však zachráněn svým lékařem. Blanka byla pochována v dánském Ringstedu v kostele sv. Bendta.

Odkaz - "Rida, rida, ranka"[editovat | editovat zdroj]

V severských zemích je velmi oblíbená dětská píseň Rida, rida, ranka, jež pravděpodobně pojednává o královně Blance. Rodiče ji zpívají svým malým dětem, houpajíce je na nohou. Je mnoho názorů, spekulací a hypotéz o původu písně. Skladatel Zacharias Topelius napsal o jejím původu článek, kde Blanka píseň zpívá svému malému synkovi Haakonovi. Tímto článkem se inspiroval malíř Albert Edelfelt při tvorbě svého obrazu Královna Blanka.

Existuje řada verzí této písně; níže uvedená náleží k nejrozšířenějším:

Švédská verze
Rida rida Ranka
hästen heter Blanka
Vart ska vi rida?
Till en liten piga
Vad kan hon heta?
Jungfru Margareta
den tjocka och den feta
Norská verze
Ride ride Ranka
hästen heter Blanka
Vart skal vi rida?
Till en liten piga
å fria
Va ska hon heta?
Jumfru Margareta
Český překlad
Jeď, jeď, koníčku,
kůň se jmenuje Blanka,
Kam pojedeme?
Tam, kde je chůva
Jak se asi jmenuje?
Mladá Margareta
tlustá a tučná

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Švédská královna
Předchůdce:
Markéta (Märta) Dánská
13351364
Blanka Namurská
Nástupce:
Markéta I. Dánská
Norská královna
Předchůdce:
Eufémie z Rujány
13351343
Blanka Namurská
Nástupce:
Markéta I. Dánská