Beatrix Bavorská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Beatrix Bavorská
švédská královna
Sňatek 1355/1356
Manžel Erik XII. Magnusson
Narození 1344
Úmrtí 25. prosince 1359
Rod Wittelsbachové
Otec Ludvík IV. Bavor
Matka Markéta Holandská
Pamětí kámen ve stockholmském Svartbrödraklostret, kde je zřejmě Beatrix pohřbena.

Beatrix Bavorská (134425. prosince 1359) byla manželka švédského protikrále a poté spoluvládce Švédska Erika XII. Jejími rodiči byli císař Ludvík IV. Bavor a jeho druhá manželka Markéta Holandská.

Život[editovat | editovat zdroj]

Beatrix se za o pět let staršího švédského korunního prince Erika vdala na přelomu let 1355 a 1356, ve svých dvanácti letech. V roce 1357 byl švédský král Magnus IV. nucen podělit se o vládu se svým synem, který získal většinu jižního Švédska a Finsko. Země se znovu spojila v roce 1359, kdy se otec a syn stali spoluvládci.

Erik zemřel v létě roku 1359, přičemž z vraždy byla obviňována i jeho matka Blanka Namurská. Současní historici se však kloní k názoru, že příčinou smrti mohl být mor, který v té době ve Švédsku řádil. Obětí moru se zřejmě stala i patnáctiletá Beatrix, která zemřela v prosinci téhož roku. Je také možné, že Beatrix zemřela při porodu dítěte, které se narodilo mrtvé nebo zemřelo brzy po porodu.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Beatrice of Bavaria na anglické Wikipedii a Beatrix av Bayern na švédské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Švédská královna
Great shield of arms of Sweden.svg
Předchůdce:
Blanka Namurská
13571359
s Blankou Namurskou
Beatrix Bavorská
Nástupce:
Blanka Namurská