Beatrix Bavorská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pamětí kámen ve stockholmském Svartbrödraklostret, kde je zřejmě Beatrix pohřbena.

Beatrix Bavorská (134425. prosince 1359) byla manželka švédského protikrále a poté spoluvládce Švédska Erika XII. Jejími rodiči byli císař Ludvík IV. Bavor a jeho druhá manželka Markéta Holandská.

Život[editovat | editovat zdroj]

Beatrix se za o pět let staršího švédského korunního prince Erika vdala na přelomu let 1355 a 1356, ve svých dvanácti letech. V roce 1357 byl švédský král Magnus IV. nucen podělit se o vládu se svým synem, který získal většinu jižního Švédska a Finsko. Země se znovu spojila v roce 1359, kdy se otec a syn stali spoluvládci.

Erik zemřel v létě roku 1359, přičemž z vraždy byla obviňována i jeho matka Blanka Namurská. Současní historici se však kloní k názoru, že příčinou smrti mohl být mor, který v té době ve Švédsku řádil. Obětí moru se zřejmě stala i patnáctiletá Beatrix, která zemřela v prosinci téhož roku. Je také možné, že Beatrix zemřela při porodu dítěte, které se narodilo mrtvé nebo zemřelo brzy po porodu.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Beatrice of Bavaria na anglické Wikipedii a Beatrix av Bayern na švédské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Švédská královna
Sweden greater arms shield no supporters.png
Předchůdce:
Blanka Namurská
13571359
s Blankou Namurskou
Beatrix Bavorská
Nástupce:
Blanka Namurská