Bitva u Lesné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Lesné
konflikt: Severní válka
Bitva u Lesné
Bitva u Lesné

Trvání9. října 1708
MístoLesná, dnes Bělorusko
Souřadnice
VýsledekRuské vítězství
Strany
Rusko Rusko Švédsko Švédsko
Velitelé
Rusko Petr I. Veliký Švédsko Generál Lewenhaupt
Síla
Rusko 5000 pěchota; 7000 jízda Švédsko 8300 se zapojilo do bitvy
Ztráty
Rusko 1111 mrtvých; 2856 raněných Švédsko 1000 mrtvých; 4000 pohřešovaných a zásobovací vozy zajaty

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Lesné byla jednou z rozhodujících bitev Severní války. Odehrála se 9. října 1708 mezi ruskou armádou, jež čítala 14 500 mužů vedených carem Petrem I. a princem Alexandrem Menšikovem a švédskou armádou o síle 12 500 mužů pod vedením generála Adama Ludwiga Lewenhaupta, u vesnice Lesná, na hranici Polska a Ruska (nyní město Lisna, Bělorusko).

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Lewenhaupt, velitel jedné z nejlepších švédských armád, rozmístil vojsko u baltského přístavu Riga. V létě 1708 mu král Karel XII. nařídil postupovat na jih s většinou svých sil a spojit se s švédskou hlavní armádou jež čítala 25 000 mužů, umístěných v Polsku. Lewenhaupt měl přivézt čerstvou dodávku munice a jídlo a zúčastnit se obsazení Moskvy. Lewenhaupt začal sbírat potřebné zásoby a připravovat armádu na pochod déle než Karel čekal, proto 26. září 1708 čekal na Lewenhaupta týdny. Švédský král opustil svůj tábor a vytáhl na Ukrajinu přičemž doufal, že dosáhne bohaté obilnice před zimou. Tou dobou byl Lewenhaupt jen 80 mil od švédských pozic. Rusové sledovali pohyby Švédů a Petr se rozhodl zaútočit. Proto se spolu s Menšikovem snažili rychle zničit Lewenhauptovu armádu a zabránit mu v překročení řeky Sož. Lewenhaupt nebyl vyděšen, protože žádná silná švédská armáda zatím nebyla v této válce poražena Rusy, a proto se rozhodl pro boj s Petrem.

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Bitva proběhla 9. října 1708 a obě síly utrpěly těžké ztráty. Švédi nebyli zvyklí na boj ve sněhu, který se stal zmateným, a Lewenhaupt nařídil svým mužům ustoupit. V té chvíli zaútočila ruská jízda a jednotky kozáků pak dokonaly švédskou porážku a získaly mnoho zajatců.

Ztráty[editovat | editovat zdroj]

Švédi ztratili 6307 mužů v bitvě a víc než polovina z toho byli zajatci. Kromě 1000 mrtvých a 4000 pohřešovaných se asi 1000 Švédů opilo alkoholem, který ukradli ze zásobovacích vozů než je opustili. Tito vojáci se ztratili v okolních lesích.

Zbytek armády se nakonec připojil ke Karlovi, ale jen zvětšil jeho problém uživení armády. Ruské ztráty činily 1111 mrtvých a 2856 zraněných.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Největší význam ruského vítězství u Lesné bylo to, že přesvědčilo ruské vojáky, že mohou porazit i nejlepší švédské vojáky. Tato znovu nalezená sebedůvěra jim v roce 1709 pomohla během bitvy, v které Petr I. Veliký zničil hlavní švédskou armádu. Petr nazýval Lesnou „matkou bitvy u Poltavy“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Lesnaya na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]