Bitva u Grodna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Grodna
konflikt: Severní válka
{{{alt}}}
Alexandr Menšikov, zachránce ruské armády u Grodna
trvání: 15. ledna 1706
místo: Grodno, Bělorusko
výsledek: Švédské vítězství
strany
Rusko Rusko Švédsko Švédsko
velitelé
Alexandr Danilovič Menšikov Karel XII.

síla
23 000 mužů 20 000 mužů
ztráty
8000 neznámé

Bitva u Grodna byla bitvou severní války mezi Ruskem a Švédskem.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Severní válka, jež byla vedena v letech 17001721 mezi Ruskem a jeho spojenci na jedné straně a Švédskem na straně druhé, začala pro Rusko těžkou porážkou u Narvy, která vedla k tomu, že hlavní tíhu bojů proti Švédsku neslo Polsko. Boje v Polsku znamenaly další vojenská vítězství švédského krále Karla XII. a roku 1705 byl polský král August II. Silný svržen a nahrazen Stanislavem Leczyńskym, jenž byl pro Švédsko užitečným. Karel XII. se po porážce Polska rozhodl vytáhnout do Ruska.

Obklíčení ruské armády u Grodna a její únik[editovat | editovat zdroj]

13. ledna 1706 vytáhl Karel XII. z Polska do Ruska, přešel Němen a povedlo se mu obklíčit u Grodna hlavní ruské síly. Zdálo se, že hlavní ruská armáda bude u Grodna zničena dříve, než švédské tažení pořádně začne. Tehdy se carův přítel Alexandr Menšikov ukázal jako talentovaný vojevůdce a zachránil ruskou armádu, když ji rozdělil do malých skupin, které vyšly z obklíčení a v březnu přešly zamrzlý Němen, navíc bylo pronásledování ruské armády znemožněno oblevou.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Poté, co Rusové unikli z Grodna, se dopustil Karel XII. velké chyby, když odtáhl do Saska, kde zůstal do srpna 1707 a dosahoval dalších vojenských úspěchů, ale za cenu toho, že Rusové dostali možnost se lépe připravit na obranu. V druhé polovině roku 1707 Karel XII. znovu vytáhl do Ruska a po menších vítězstvích utrpěl zdrcující porážku u Poltavy, která zvrátila průběh války v neprospěch Švédska.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kolektiv autorů: Dějiny Ruska
  • Otakar Dorazil: Vládcové nového věku 1. díl

Související články[editovat | editovat zdroj]