Bill Warner
Dr. Bill Warner | |
---|---|
Rodné jméno | William Bryan French |
Narození | 7. května 1941 (83 let) Tennessee |
Pseudonym | Bill Warner |
Povolání | spisovatel |
Vzdělání | matematik, fyzik |
Alma mater | North Carolina State University |
Žánr | Kritika islámu |
Témata | islám a politika, fyzika a matematika |
Významná díla | Právo šaria pro nemuslimy, Hadísy – Mohamedova sunna, Síra – Život Mohameda |
oficiální stránka | |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v Souborném katalogu ČR | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Bill Warner (* 7. května 1941, USA), vlastním jménem William Bryan French[1], je americký autor řady knih o vlastní interpretaci islámu, včetně zkrácených verzí koránu, životopisu proroka Mohameda a jeho tradic.
Jeho knihy o politickém islámu byly přeloženy do mnoha jazyků. Celkem napsal 15 knih na téma politický islám. Mimo svou publikační činnost o politickém islámu přednáší na národní i mezinárodní úrovni a poskytuje také rozhovory pro televize[2][3][4] nebo jiná média,[5] účastní se diskusí o svém výkladu islámu a poskytuje přednášky v různých částech světa včetně České republiky.[6][7] V roce 2014 založili spolu s Milanem Podlipným spolek Center for the Study of Political Islam z.s., který má za sídlo brněnskou adresu na které je registrováno 962 firem.[8][9] Hlavním účelem CSPI je zvýšit informovanost veřejnosti o Warnerově výkladu islámu.[10] Hlavní činností spolku je provoz internetové stránky, prodej knih Billa Warnera a také občas poskytuje přednášky na téma Warnerova chápání islámu.[11][12][13][14]
Ve svých publikacích se zaměřuje především na politické aspekty jeho interpretace islámské doktríny týkající se nemuslimů (káfírů). Ve svých knihách vychází z východiska, že nelze slučovat islám jakožto náboženství a politický islám – jakožto návod k jednání a praktický politický styl opřený o právní regule. Podle něj je islám jakožto víra soukromá věc jednotlivce a je to věc hodná úcty, respektu a tolerance, kdežto to, čemu on říká politický islám je soubor agitačních pokynů, které jsou určeny kolektivu, mase.[15]
Životopis
[editovat | editovat zdroj]Warner je absolventem North Carolina State University, kde v roce 1968 získal titul Ph.D. v oboru fyziky a matematiky.[16] Po útocích z 11. září 2001 se rozhodl zpřístupnit islámské texty veřejnosti.[17] Znalost islámu podle svých slov získal studiem všech podstatných islámských textů, které podle vlastních slov prý studoval od svých třiceti let.[18]
Politický islám
[editovat | editovat zdroj]Ve svých dílech se nevěnuje názorům muslimů na nemuslimy, ale pouze vztahem jeho výkladu islámské doktríny a nevěřících. Zaměřuje se na tu část islámu, která se dle jeho metodiky týká nevěřících – káfirů. Tuto část islámu nazývá politický islám. Podle jeho tvrzení a metodiky údajně 51 % islámské doktríny se věnuje právě nemuslimům, tedy politickému islámu.[3] Jeho cílem je podle Warnera dominovat a celý svět by se měl podřídit jeho pravidům.[19] Warner ukazuje rozpory mezi Káhirskou deklaraci lidských práv v islámu a západními svobodami, které jsou obsaženy například ve Všeobecné deklaraci lidských práv z roku 1948. Politický islám Bill Warner nepovažuje za kompatibilní se systémem „západního světa“.[18]
Islám považuje za nejgeniálněji sestavený politický systém všech dob. Zahrnuje naprosto všechny aspekty lidského života – od jídla a pití přes osobní hygienu, oblékání a rodinné uspořádání, rytmus dne nastavený modlitbami, organizaci státu a obcí, podnikání, finance, války, mír, individuální život a lidské vztahy po vztah ke káfirům čili jinověrcům a bezvěrcům. A všech aspektů také používá ke svému šíření (džihádu). Džihád tedy není jen násilný a agresívní. Dobývání mečem je jen jeden z jeho čtyř aspektů, ten nejviditelnější, proto nejméně nebezpečný. Organizace všech aspektů lidského života nicméně není charakteristikou pouze islámu, podobně se projevuje například i ortodoxní judaismus postavený na systému příkazů a zákazů[20]. V islámu intenzita organizace života věřícího záleží na interpretaci víry, náboženské škole a mnoha dalších faktorech. Není jednolitá pro každého[21], jak Warner naznačuje.
Bill Warner považuje za nutnost islám podrobně studovat, vnímat jeho dvojjakost, tedy oba jeho aspekty – mírné i totalitní. Zanedbání studia islámu považuje za 1400 let starý dluh. Jako jeden z problémů západní civilizace považuje např. neznalost islámského pravidla, že pozdější verše koránu (totalitní) jsou podle něj nadřazené ranějším (mírným) nebo je ruší.[22] Ve skutečnosti o této teorii, které se říká abrogace, neexistuje v muslimském světě shoda a není jasné, kolik veršů bylo nahrazeno či doplněno a jestli vůbec je to možné. Teorie nahrazování se liší podle náboženských škol a výkladů jednotlivých imámů.
Statistický islám
[editovat | editovat zdroj]Warner podrobil Korán, Hadísy a Prorokův životopis (síru) jednoduché statistické analýze[23] s cílem stanovit množství textu v základních textech islámu týkajících se určitých oblastí, jako jsou např. nemuslimové, ženy či džihád. Tvrdí například, že 51 % z celkového počtu slov trilogie celkem se netýká muslimů, ale nemuslimů.
Zanalyzoval svou metodikou také texty hadísů týkajících postavení žen a mužů. Celkem 89,4 % z jím vybraných 391 hadísů údajně přisuzuje ženám nižší postavení než mužům, 10 % rovnoprávné postavení a 0,6 % postavení vyšší. Kvantifikací muslimů zjistil, že Mohamed dosáhl největšího nárůstu počtu muslimů po útěku do Medíny, kde začal uplatňovat džihád a stal se vojevůdcem a politikem. Všechna data k těmto analýzám jsou dostupná on-line.
Z této analýzy rovněž vyplynulo, že 80 % slov ze síry se věnuje právě medínskému období Mohamedova života, tedy převážně politickým aspektům islámu a džihádu. Podobným způsobem zpracoval i další témata obsažená v trilogii.[24]. Výsledky této analýzy byly využity například v článku deníku SME poslance Evropského parlamentu Richarda Sulíka [25] či v publikaci profesora Davida Bukeyho [26]
Kritika autora
[editovat | editovat zdroj]Warner nemá vzdělání v oblasti islámu nebo práva. Ve svých pracích se nezabývá náboženskými aspekty islámu. Soustředí se především na základy politického islámu, ne na jeho historické proměny a vývoj. Dochází tak ke zjednodušení. Ovšem sám autor toto zjednodušení vysvětluje tím, že je to nutné z důvodu snadného pochopení základů politického islámu veřejností.[27] Na základě znalostí islámu je podle autora možné pochopit základní problémy mezi islámem a ostatními nemuslimskými kulturami. Islám jako politický náboženský systém je podle něj možné kriticky analyzovat.[1]
Organizace Southern Poverty Law Center, známá mimo jiné bojem proti Ku-klux-klanu, jej zařadila na seznam „deseti nejbigotnějších Američanů“[17][28]. Někteří odborníci z Čech a Slovenska z oblastí antropologie[29] a islamistiky,[1] nepovažují Warnera za odborníka, islamolog Attila Kovács nepovažuje jeho metodologii analýzy islámských textů za použitelnou v rámci humanitních či společenských věd. Například český islamolog Bronislav Ostřanský označuje Warnera za distingovaně vystupujícího šarlatána, který svému publiku sděluje jen to, co chce slyšet.[1] Warnera genetik Dr. Mohsen El-Guindy[30] obvinil, že pracuje pro židovsko-evangelické organizace za účelem útočení na islám a jeho pošpinění.[31] Na druhou stranu tyto analýzy použil např. izraelský orientalista David Bukey[26] nebo slovenský politik Richard Sulík[25].
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b c d Rozumie Bill Warner islámu? Pýtali sme sa islamológov v Českej republike a na Slovensku. islám.sk [online]. 2017-01-20 [cit. 2017-01-20]. Dostupné online.
- ↑ "A migráció volt az iszlám sikerének kezdete" Bill Warner MTV. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.
- ↑ a b Telewizja Republika - Dr Bill Warner - Polska na Dzień Dobry 2016-04-20, https://www.youtube.com/watch?v=vXxgLQWIbxo
- ↑ Česká televize, Události komentáře, 2014-06-10,http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/214411000371006/
- ↑ The Glazov Gang-Dr. Bill Warner on “Measuring Extremism in Islam.https://www.youtube.com/watch?v=Mwkop3c3TzQ
- ↑ Konference Evropa, imigrace a islám - 27. 10. 2015 , https://www.youtube.com/watch?v=sycRvu_kpTk
- ↑ Byli jsme na uzavřené pražské akci, kterou by islamisté nejspíš utopili v krvi [online]. [cit. 2016-09-12]. Dostupné online.
- ↑ https://rejstrik.penize.cz/adresa-firmy/brno-veveri-lidicka-psc-602-00
- ↑ Center for the Study of Political Islam, z.s., IČO: 03570894, 10. 2. 2018 - Obchodní rejstřík | Peníze.cz. rejstrik.penize.cz [online]. [cit. 2018-02-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-02-10.
- ↑ Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2018-01-24]. Dostupné online.
- ↑ Články | CSPII. www.cspii.org [online]. [cit. 2018-01-24]. Dostupné online.
- ↑ Politický islám jako hrozba pro svobodnou společnost. Tipy Deníku [online]. [cit. 2018-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-01-25.
- ↑ Svobodný svět a islám - přednáška o politickém islámu. www.facebook.com [online]. [cit. 2018-01-24]. Dostupné online.
- ↑ „Mrtvým spoluobčanům už není humanismus moc platný.“ Výbušné vystoupení Petra Robejška ve Sněmovně. Téma: Poevropštění islámu, nebo islamizace Evropy?. Parlamentní listy. Dostupné online [cit. 2018-01-24].
- ↑ Petr Žantovský: Kdo se chce mírumilovně zapojit do života Evropy, musí odložit příkazy práva šaría. Tedy musí přestat být muslimem [online]. [cit. 2016-06-28]. Dostupné online.
- ↑ Bill Warner životopis | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2016-09-13]. Dostupné online.
- ↑ a b 'Když vidím hidžáb, vidím šaríu'. Fyzik chce Čechy chránit před islámem. Echo24.cz [online]. [cit. 2016-09-13]. Dostupné online.
- ↑ a b TA3, TA3.COM | TELEVÍZIA. Televízia TA3 | Rómovia u pápeža / Islam a politika. TA3.com [online]. [cit. 2016-09-12]. Dostupné online.
- ↑ Cílem džihádu je ovládnout svět. Reflex [online]. [cit. 2016-09-13]. Dostupné online.
- ↑ DICKOVÁ, Michaela. Judaismus - tradice a zvyky – životní běh. Plzeň, 2017. Diplomová práce. Západočeská univerzita v Plzni. Vedoucí práce Dagmar Demjančuková. Dostupné online.
- ↑ CIFTCI, Sabri; WUTHRICH, F. Michael; SHAMAILEH, Ammar. Islam, Religious Outlooks, and Support for Democracy. S. 106591291879323. Political Research Quarterly [online]. 2018-08-22. S. 106591291879323. DOI 10.1177/1065912918793233.
- ↑ BENJAMIN, Kuras. Expert na islamismus: Dobývání mečem je jen jeden aspekt džihádu. Reflex. Roč. 2016, čís. 17. Dostupné online.
- ↑ Statistical Islam PDF - Political Islam. Political Islam. 2010-11-09. Dostupné online [cit. 2017-05-18]. (anglicky)
- ↑ The Statistical Analysis of Political Islam. www.cspipublishing.com [online]. [cit. 2016-09-12]. Dostupné online.
- ↑ a b RICHARD, Sulík. Islám je s našou kultruou nezlučiteľný. SME. 2016-08-20.
- ↑ a b BUKAY, David. Islam's Hatred of the Non-Muslim. Middle East Quarterly. 2013-06-01. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-13. (anglicky)
- ↑ Understanding Islam [online]. www.cspipublishing.com [cit. 2016-01-21]. Dostupné online.
- ↑ The Anti-Muslim Inner Circle. Southern Poverty Law Center. Dostupné online [cit. 2018-02-10]. (anglicky)
- ↑ Co se odehrálo na konferenci Evropa, imigrace a islám?. aktualně.cz [online]. [cit. 2016-09-13]. Dostupné online.
- ↑ mohsenelguindy.com [online]. mohsenelguindy.com [cit. 2016-01-21]. Dostupné online.
- ↑ Bill Warner falsifies the history of Islam to serve agendas [online]. [cit. 2016-01-21]. Dostupné online.