Bikini (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skupina Bikini ve čtyřčlenném složení 2015.jpg

Bikini je česká hudební skupina.[1][2][3][4][5] Kapela označuje svůj styl jako Chilli-death punk-pop-folk. Ale hlavně Rock´n´roll. Bikini založil kytarista, zpěvák a autor písní Mirek Urban v roce 2003, původně jako dvoučlennou formaci hrající anglicky zpívané blues, ve složení kytara plus bicí.

V letech 2004 až 2006 skupina hlavně koncertovala, navázala spolupráci se skupinou Znouzectnost a s jejím baskytaristou Goldou a jeho vydavatelsvím Sisyfos records vydala roku 2006 první oficiální CD Babylon. Toto album zdokumentovalo první období dvojčlenných Bikin, na textech písniček se podílel právě Golda, který původně anglické texty převedl do češtiny. CD Babylon pokřtil v pražském klubu Futurum frontman skupiny Vypsaná Fixa Márdi. Koncerty pokračovaly ještě v letech 2007–2008, vrcholem bylo vystoupení na Rock for People v Hradci Králové. Duo se na několik let rozpadá z důvodu poranění ruky kytaristy Mirka Urbana. Skupina nefungovala téměř 10 let, po celou dobu ale Urban připravoval nové písničky, které už nebyly určeny jen pro dva nástroje, nastal tedy čas na rozšíření skupiny, čímž vznikla skupina se zcela novým zvukem a složením.

Autor hudby i většiny textů skupiny Mirek Urban čerpá inspiraci především v rock´n´rollu a hudbě 60 let, dále v blues, punku ale i popu a folku, jak sám zmínil "Líbí se mi když se během jedné písničky proletíme dobou Chucka Berryho, pozastavíme se u Dead Kennedys nebo míjíme diskotéku s hudbou ve stylu Prince nebo Michaela Jacksona." Dále uvádí že pro něj není žádná hudba stará nebo nemoderní, "... ve všech stylech hudby se dá najít inspirace, nemám styl který bych odsuzoval a rád čerpám ze všeho co poslouchám."

V roce 2015 se BIKINI vrací ve čtyřčlenné sestavě s novým klávesistou Hynkem a basákem Brouskem.

V největší české soutěži kapel různých žánrů v živém hraní se skupina BIKINI v roce 2018 umístila ze 120 přihlášených kapel na třetím místě.

Dlouho připravované nové album by mělo vyjít v roce 2020, bude obsahovat 12 písniček.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O vítězích hudební soutěže Skutečná liga se rozhodne již tuto sobotu! – Tojesenzace.cz [online]. [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. (česky) 
  2. Ve finále Skutečné ligy jsou Cripsy Cheeks, Pearly Seconds, Bikiny, Mad Days a Beat Sisters. Novinky.cz [online]. [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 
  3. Bikini - Punk.cz - o punku u nás i ve světě. www.punk.cz [online]. [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 
  4. ZNC - Archiv. www.znc.cz [online]. [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 
  5. Bikini budou mít v Příbrami premiéru. pribramsky.denik.cz. 2009-02-25. Dostupné online [cit. 2019-07-05]. (česky)