Bezpilotní letadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Bezpilotní letoun)
Skočit na: Navigace, Hledání
RQ-2 Pioneer průzkumné bezpilotní letadlo používané v armádních službách USA během válek v Zálivu a v Iráku.
Většina bezpilotních letadel je sice s pevnými křídly, ale existují také rotorová letadla jako je MQ-8B Fire Scout

Bezpilotní letadlo (někdy UAV z anglického Unmanned Aerial Vehicle nebo také dron z anglického drone) je letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku, nebo létat samostatně pomocí předprogramovaných letových plánů nebo pomocí složitějších dynamických autonomních systémů. Bezpilotní letadla se používají často v armádě k průzkumným i útočným letům. Používají se také k mnoha civilním úkolům, například k hašení požárů, policejnímu sledování nebo průzkumu terénu.

Naváděné střely nejsou klasifikované jako UAV, protože tyto zbraně jsou pouze na jedno použití, i když jsou bezpilotní a v některých případech řízeny vzdáleně. Další zkratkou je UCAV (Unmanned Combat Aerial Vehicle) - bezpilotní bojové letadlo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První bezpilotní letadlo bylo z roku 1916 od profesora Archibalda Montgomeryho Lowa a jmenoval se Aerial Target (Vzdušný cíl).[1] Následovalo mnoho letadel řízených na dálku, včetně Hewitt-Sperry Automatic Airplane, vyrobené během první světové války v USA.

Bezpilotní letadla se využívala a dodnes využívají při fotografování ze vzduchu. Mezi tento typ by se dala počítat také fotografie z RC modelů.

S miniaturizací všech technologií v 80. a 90. letech 20. století zájem o bezpilotní letadla rostl. První generace byly zejména průzkumné letouny, ale některé byly osazeny zbraněmi, jako třeba MQ-1 Predator, který obsahoval střely vzduch-země.

Klasifikace bezpilotních letadel[editovat | editovat zdroj]

Bezpilotní letadla většinou řadíme do následující funkčních kategorií (přestože začínají postupně převažovat multifunkční letadla):

  • Cíle a návnady - poskytují pozemní a vzdušné cíle simulující nepřátelské letadla nebo střely
  • Průzkumné - poskytující informace o bojišti
  • Bojové - schopné útoku ve velmi rizikových misích
  • Logistické - UAV speciálně navržené pro logistické účely
  • Výzkumné a vývojové - používané k dalšímu vývoji UAV technologií
  • Civilní a komerční - UAV speciálně navržené pro civilní nebo komerční aplikace

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TAYLOR, John William Ransom; MUNSON, Kenneth. Jane's Book of Remotely Piloted Vehicles. New York : Collier Books, 1977. ISBN 002080640X. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Videa