Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RQ-4 Global Hawk
An RQ-4 Global Hawk za letu, 2007
An RQ-4 Global Hawk za letu, 2007
Určeníbezpilotní průzkumný letoun
VýrobceNorthrop Grumman
První let28. února 1998
CharakterVe službě
UživatelUnited States Air Force
NASA
Další vývojNorthrop Grumman MQ-4C Triton
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenský bezpilotní letoun operující za každého počasí během dne i noci. Global Hawk je zařazen do amerického letectva a plní podobnou roli jako Lockheed U-2. Téměř v reálném čase dokáže poskytovat snímky rozsáhlých zeměpisných oblastí ve vysokém rozlišení. Během průzkumné mise dokáže zmapovat 100 000 km² terénu denně.

Byl vyvinut společností Ryan Aeronautical, která je nyní součástí firmy Northrop Grumman. Informace poskytované letadly Global Hawk umožňují lepší zaměření pozemních cílů a větší ochranu vlastních jednotek působících v dané oblasti.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Původ Global Hawk sahá do roku 1995, kdy byl agenturou DARPA iniciován program výškového bezpilotního letounu s velkou výdrží. Global Hawk vzlétl poprvé 28. února 1998 na základně Edwards v Kalifornii. Náklady na výzkum a vývoj RQ-4 se vyšplhaly na 3,78 miliardy amerických dolarů, čímž se stal nejdražším dodnes vyvinutým bezpilotním prostředkem.[1]

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

RQ-4A sloužící u US Navy

Drak[editovat | editovat zdroj]

Křídlo s rozpětím 39,9 m jsou zhotovena z kompozitů na bázi uhlíkového vlákna a v jejich nitru jsou ukryty palivové nádrže. Další palivová nádrž se nachází v trupu letadla.

Avionika[editovat | editovat zdroj]

Sadu senzorů nejmodernější verze RQ-4B Block 40 tvoří AESA radiolokátor (radar s aktivním vychylováním paprsku), elektrooptické a infračervené systémy.

Ve spodní části trupu za šachtou přední podvozkové nohy se nachází radar MP-RTIP, pracující v pásmu X ve dvou režimech – v režimu s vysokou rozlišovací schopností SAR (Synthetic Aperture Radar) nebo v režimu indikace pohyblivých cílů MTI (Moving Target Indication).[2]

Další průzkumné vybavení – elektrooptický a infračervený senzor se nachází ve stabilizovaném modulu v přední spodní části letadla. Stabilizovaný modul se může pohybovat v horizontální rovině ± 80° a ve vertikální rovině v rozsahu ± 15°.

Průzkumné údaje získané senzory je možné přenášet prostřednictvím výkonného datového spoje a satelitního komunikačního systému do pozemního řídícího a vyhodnocovacího střediska.

Pro zlepšení schopnosti přežití je Global Hawk vybaven obranným systémem, který se skládá z laserového výstražného přijímače, radarového varovného přijímače a rušícího systému.[3] K oklamání nepřátelské protiletecké obrany slouží vlečená návnada ALE-50, která působí jako přednostní cíl, lákající nepřátelské rakety pryč od letadla.[4]

Motor[editovat | editovat zdroj]

Pohonnou jednotku tvoří dvouproudový motor Rolls-Royce F137-RR-100 s maximálním tahem 34 kN. Je umístěn v horní zadní části trupu mezi dvěma ocasními plochami ve tvaru písmene "V".

Operační nasazení[editovat | editovat zdroj]

Údržba stroje Global Hawk

Válka v Afghánistánu[editovat | editovat zdroj]

Krátce po teroristických útocích z 11. září 2001 byly letouny Global Hawk nasazeny v zámoří. Od listopadu 2001 se tyto bezpilotní prostředky zapojily do operace Trvalá svoboda.[5] Letadla Global Hawk byla vyslána na 60 průzkumných misí, v rámci kterých nalétala 1 200 hodin a poskytla v reálném čase 17 000 snímků.

Válka v Iráku[editovat | editovat zdroj]

Během operace Irácká svoboda, provedl Global Hawk pouze 5 % průzkumných letů ve velkých výškách, které však poskytly více než 55 % snímků, sloužících na podporu bombardování pozemních cílů.

Pátrání v Nigérii[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2014 byl americký Global Hawk spolu s letadlem MC-13 zapojen do pátrání po unesených školačkách v Nigérii.[6]

Boj proti Islámskému státu[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2014 začala operace Bytostné odhodlání, do které se zapojily také bezpilotní letouny Global Hawk. Ty pomáhají identifikovat přátelské i nepřátelské síly, sledují přesuny nepřítele a všechny zjištěné informace poskytují pozemnímu řídícímu středisku.[7]

Válka na východní Ukrajině[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2015 tyto letouny provádějí průzkumné operace na východě Ukrajiny. Létají v nízkých výškách, aby ztížily zachycení radary. Během letu se pohybují jen nad územím, ovládaným vládními silami, vyhýbají se Krymu a oblastem kontrolovaným proruskými separatisty.[8] V současné době (21.4.2021) není pravda, že létají jen nad uzemím ovládaným vládmími silami. Stroje označené FORTE 10, FORTE 11, FORTE 12 a GINGR68 starují ze Sicílie a téměř každý den létají kolem poloostrova KRYM ve výšce kolem 16 km až téměř po přístav Soči.

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Global Hawk provozovaný NASA

Specifikace (RQ-4B Block 30/40)[editovat | editovat zdroj]

RQ-4

Hlavní charakteristiky[editovat | editovat zdroj]

Výkony[editovat | editovat zdroj]

 • Maximální rychlost: 629 km/h
 • Dolet: 22 779 km
 • Dostup: 18 300 m
 • Výdrž: 32+ hodin

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk na slovenské Wikipedii.

 1. RQ-4 Global Hawk & amp; MQ-4C Triton
 2. AN / ZPY-2 Multi-Platform Radar Technology Insertion Program (MP-RTIP)
 3. AN / ALR-89
 4. AN / ALE-50 Towed Decoy System
 5. Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk
 6. US 'Global Hawk 'Drone Joins Search for Kidnapped Nigerian Schoolgirls
 7. Global Hawk hits 10,000-hour milestone in Inherent Resolve
 8. Here Is The Route A U.S. RQ-4 Global Hawk Drone Is Currently Flying During A Surveillance Mission Over The Black Sea And Ukraine. The Aviationist. 2017-07-20. Dostupné online [cit. 2018-02-06]. (anglicky) 
 9. Japan issues contract to purchaser RQ-4 Global Hawk surveillance drones [online]. UPI, rev. 2018-11-20 [cit. 2020-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. South Korea receives first RQ-4 Global Hawk long range surveillance UAV [online]. Navyrecognition.com, rev. 2019-12-24 [cit. 2020-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. US delivers fourth and final RQ-4 Global Hawk UAV to RoKAF [online]. Jane's, rev. 2020-10-15 [cit. 2020-10-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. First NATO AGS remotely piloted aircraft ferries to Main Operating Base in Italy [online]. NATO, rev. 2019-11-21 [cit. 2020-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Northrop Grumman: Global Hawk

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]