Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RQ-4 Global Hawk
An RQ-4 Global Hawk za letu, 2007
An RQ-4 Global Hawk za letu, 2007
Určení bezpilotní průzkumný letoun
Výrobce Northrop Grumman
První let 28. února 1998
Charakter Ve službě
Uživatel United States Air Force
NASA
Další vývoj Northrop Grumman MQ-4C Triton
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenský bezpilotní letoun operující za každého počasí během dne i noci. Global Hawk je zařazen do amerického letectva a plní podobnou roli jako Lockheed U-2. Téměř v reálném čase dokáže poskytovat snímky rozsáhlých zeměpisných oblastí ve vysokém rozlišení. Během průzkumné mise dokáže zmapovat 100 000 km² terénu denně.

Byl vyvinut společností Ryan Aeronautical, která je nyní součástí firmy Northrop Grumman. Informace poskytované letadly Global Hawk umožňují lepší zaměření pozemních cílů a větší ochranu vlastních jednotek působících v dané oblasti.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Původ Global Hawk sahá do roku 1995, kdy byl agenturou DARPA iniciován program výškového bezpilotního letounu s velkou výdrží. Global Hawk vzlétl poprvé 28. února 1998 na základně Edwards v Kalifornii. Náklady na výzkum a vývoj RQ-4 se vyšplhaly na 3,78 miliardy amerických dolarů, čímž se stal nejdražším dodnes vyvinutým bezpilotním prostředkem.[1]

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

RQ-4A sloužící u US Navy
Údržba stroje Global Hawk

Drak[editovat | editovat zdroj]

Křídla s rozpětím 39,9 m jsou zhotovena z kompozitů na bázi uhlíkového vlákna a v jejich nitru jsou ukryty palivové nádrže. Další palivová nádrž se nachází v trupu letadla.

Avionika[editovat | editovat zdroj]

Sadu senzorů nejmodernější verze RQ-4B Block 40 tvoří AESA radiolokátor (radar s aktivním vychylováním paprsku), elektrooptické a infračervené systémy.

Ve spodní části trupu za šachtou přední podvozkové nohy se nachází radar MP-RTIP, pracující v pásmu X ve dvou režimech – v režimu s vysokou rozlišovací schopností SAR (Synthetic Aperture Radar) nebo v režimu indikace pohyblivých cílů MTI (Moving Target Indication).[2]

Další průzkumné vybavení – elektrooptický a infračervený senzor se nachází ve stabilizovaném modulu v přední spodní části letadla. Stabilizovaný modul se může pohybovat v horizontální rovině ± 80° a ve vertikální rovině v rozsahu ± 15°.

Průzkumné údaje získané senzory je možné přenášet prostřednictvím výkonného datového spoje a satelitního komunikačního systému do pozemního řídícího a vyhodnocovacího střediska.

Pro zlepšení schopnosti přežití je Global Hawk vybaven obranným systémem, který se skládá z laserového výstražného přijímače, radarového varovného přijímače a rušícího systému.[3] K oklamání nepřátelské protiletecké obrany slouží vlečená návnada ALE-50, která působí jako přednostní cíl, lákající nepřátelské rakety pryč od letadla.[4]

Motor[editovat | editovat zdroj]

Pohonnou jednotku tvoří dvouproudový motor Rolls-Royce F137-RR-100 s maximálním tahem 34 kN. Je umístěn v horní zadní části trupu mezi dvěma ocasními plochami ve tvaru písmene "V".

Operační nasazení[editovat | editovat zdroj]

Válka v Afghánistánu[editovat | editovat zdroj]

Krátce po teroristických útocích z 11. září 2001 byly letouny Global Hawk nasazeny v zámoří. Od listopadu 2001 se tyto bezpilotní prostředky zapojily do operace Trvalá svoboda.[5] Letadla Global Hawk byla vyslána na 60 průzkumných misí, v rámci kterých nalétala 1 200 hodin a poskytla v reálném čase 17 000 snímků.

Válka v Iráku[editovat | editovat zdroj]

Během operace Irácká svoboda, provedl Global Hawk pouze 5 % průzkumných letů ve velkých výškách, které však poskytly více než 55 % snímků, sloužících na podporu bombardování pozemních cílů.

Pátrání v Nigérii[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2014 byl americký Global Hawk spolu s letadlem MC-13 zapojen do pátrání po unesených školačkách v Nigérii.[6]

Boj proti Islámskému státu[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2014 začala operace Bytostné odhodlání, do které se zapojily také bezpilotní letouny Global Hawk. Ty pomáhají identifikovat přátelské i nepřátelské síly, sledují přesuny nepřítele a všechny zjištěné informace poskytují pozemnímu řídícímu středisku.[7]

Válka na východní Ukrajině[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2015 tyto letouny provádějí průzkumné operace na východě Ukrajiny. Létají v nízkých výškách, aby ztížily zachycení radary. Během letu se pohybují jen nad územím, ovládaným vládními silami, vyhýbají se Krymu a oblastem kontrolovaným proruskými separatisty.[8]

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

USA USA

United States Air Force
United States Navy

Specifikace (RQ-4B Block 30/40)[editovat | editovat zdroj]

Hlavní charakteristiky[editovat | editovat zdroj]

Výkony[editovat | editovat zdroj]

 • Maximální rychlost: 629 km/h
 • Dolet: 22 779 km
 • Dostup: 18 300 m
 • Výdrž: 32+ hodin

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk na slovenské Wikipedii.

 1. RQ-4 Global Hawk & amp; MQ-4C Triton
 2. AN / ZPY-2 Multi-Platform Radar Technology Insertion Program (MP-RTIP)
 3. AN / ALR-89
 4. AN / ALE-50 Towed Decoy System
 5. Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk
 6. US 'Global Hawk 'Drone Joins Search for Kidnapped Nigerian Schoolgirls
 7. Global Hawk hits 10,000-hour milestone in Inherent Resolve
 8. Here Is The Route A U.S. RQ-4 Global Hawk Drone Is Currently Flying During A Surveillance Mission Over The Black Sea And Ukraine. The Aviationist. 2017-07-20. Dostupné online [cit. 2018-02-06]. (anglicky) 
 9. Northrop Grumman: Global Hawk