Zakázaný prostor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zakázaný prostor nebo také bezletová zóna (angl. No-fly zone nebo Prohibited Area) je část vzdušného prostoru nad určitou oblastí, která slouží ochraně pozemních objektů. Zakázaným prostorem není dovoleno proletět, je zde zakázaná možnost využití jakéhokoliv jiného vznášejícího se zařízení (naváděné střely apod.). Toho je docíleno zejména radary, protiraketovými štíty a případně leteckou podporou. Vertikální i horizontální hranice mohou být různé (spodní hranici tvoří zemský povrch), rozsah této zóny je ale běžně udáván od zemského povrchu až po hranici atmosféry s kosmickým prostorem, která se nachází ve výšce asi 100 km nad mořem.

Bezletová zóna je buďto trvalým stavem (například v blízkosti atomových elektráren, továren s nebezpečným materiálem, důležitých památek či významných budov), nebo dočasným stavem, který je vyhlášen nad určitou oblastí především z bezpečnostních důvodů. Zakázané prostory (v ČR označené LKP+pořadové číslo) se zřizují kolem významných pozemních objektů, které je nutné chránit před případným dopadem letadla při letecké havárii. Trvalé zakázané prostory jsou v České republice například kolem Pražského hradu, jaderných elektráren Temelín a Dukovany, nebo továren, které vyrábí výbušniny. Určuje je Úřad pro civilní letectví, a to ve formě opatření obecné povahy.

Bezletová zóna v Libyi 2011[editovat | editovat zdroj]

Za období intervence několika zemí OSN do Libye v březnu roku 2011 se ukázalo, že netradiční interpretace termínu „bezletová zóna“ může sloužit také k politickým účelům. Arabská liga spolu se západními státy tehdy odsouhlasila, v souladu s rezolucí rady bezpečnosti OSN č. 1973, vyhlášení bezletové zóny nad Libyí, tedy nad suverénním státem. Toto opatření mělo zamezit útokům těžkou vojenskou technikou na civilisty a na jeho základě pak byla, krom samotného dohledu nad dodržováním bezletové zóny, provedena také série útoků na pozemní cíle.

Související články[editovat | editovat zdroj]