Benno Ohnesorg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Karel Ohnesorg.
Benno Ohnesorg
Benno Ohnesorg (1967)
Benno Ohnesorg (1967)
Narození15. října 1940
Hannover
Úmrtí2. června 1967 (ve věku 26 let)
Západní Berlín
Příčina úmrtístřelná rána
Místo pohřbeníStadtteilfriedhof Bothfeld (Hannover) (52°25′26″ s. š., 9°48′10″ v. d.)
Alma materSvobodná univerzita Berlín
Povolánístudent a mírový aktivista
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Alfred Hrdlicka: Pomník Benno Ohnesorga

Benno Ohnesorg (15. října 1940, Hannover2. června 1967, Berlín) byl student romanistiky a germanistiky na Svobodné univerzitě v Západním Berlíně, byl obětí studentských protestů a bouří pozdních šedesátých let v Německu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Benno Ohnesorg, nenápadný student, člen evangelické studentské obce v Západním Berlíně, se 2. června 1967 poprvé ve svém životě zúčastnil veřejné demonstrace, konající se jako protest proti návštěvě perského šáha Muhammada Rezy Pahlavího v Západním Berlíně. Během této demonstrace došlo ke srážkám s policií, při kterých byl Ohnesorg zastřelen.

O průběhu demonstrace, organizované Socialistickým německým studentským svazem SDS, existovalo zprvu mnoho rozporných názorů, ovlivněných tehdejší horlivou diskusí o studentských akcích v bulvárním tisku, trochu světla přinesla až pozdější šetření. Demonstranti byli zřejmě zahnáni do slepé uličky, kde byli napadeni policií s obušky. Benno Ohnesorg, který chtěl pomoci jednomu na zemi ležícímu demonstrantovi, byl zastřelen zezadu do hlavy. Policie zprvu odmítla zavolat záchrannou službu; i nemocniční sestra, která pak Ohnesorga ošetřovala, nesla stopy ran obušků. Ohnesorg zemřel během převozu do nemocnice. Policista, který Ohnesorga zastřelil, byl odsouzen ke dvěma a půl roku vězení, byl však po čtyřech měsících propuštěn a později opět přijat do policejní služby. Zpravodajství v tisku i televizi až po delší době přineslo poněkud přesnější průběh událostí.

Tyto události silně radikalizovaly další průběh studentských akcí a vývoj mimoparlamentní opozice APO.

S dlouhým časovým odstupem, teprve v r. 2009, ukázalo celý případ v novém světle zjištění, že střílející západoberlínský policista byl agentem Státní bezpečnosti NDR (Stasi). Nezamýšlený důsledek spolupráce přiměl Stasi na čas přerušit s Kurrasem kontakty, neboť nechtěla být s událostí a jejími následky spojována.

Film[editovat | editovat zdroj]

Smrt Benno Ohnesorga je zobrazena v úvodu filmu Baader Meinhof Komplex.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]