Benno Ohnesorg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Možná hledáte: Karel Ohnesorg.
Benno Ohnesorg
Ohnesorg Grab Hann.jpg
Narození 15. října 1940
Hannover
Úmrtí 2. června 1967 (ve věku 26 let)
Západní Berlín
Příčina úmrtí střelná rána a atentát
Alma mater Svobodná univerzita Berlín
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Alfred Hrdlicka: Pomník Benno Ohnesorga

Benno Ohnesorg (15. října 1940, Hannover2. června 1967, Berlín) byl student romanistiky a germanistiky na Svobodné univerzitě v Západním Berlíně, byl obětí studentských protestů a bouří pozdních šedesátých let v Německu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Benno Ohnesorg, nenápadný student, člen evangelické studentské obce v Západním Berlíně, se 2. června 1967 poprvé ve svém životě zúčastnil veřejné demonstrace, konající se jako protest proti návštěvě perského šáha Muhammada Rezy Pahlavího v Západním Berlíně. Během této demonstrace došlo ke srážkám s policií, při kterých byl Ohnesorg zastřelen.

O průběhu demonstrace, organizované Socialistickým německým studentským svazem SDS, existovalo zprvu mnoho rozporných názorů, ovlivněných tehdejší horlivou diskusí o studentských akcích v bulvárním tisku, trochu světla přinesla až pozdější šetření. Demonstranti byli zřejmě zahnáni do slepé uličky, kde byli napadeni policií s obušky. Benno Ohnesorg, který chtěl pomoci jednomu na zemi ležícímu demonstrantovi, byl zastřelen zezadu do hlavy. Policie zprvu odmítla zavolat záchrannou službu; i nemocniční sestra, která pak Ohnesorga ošetřovala, nesla stopy ran obušků. Ohnesorg zemřel během převozu do nemocnice. Policista, který Ohnesorga zastřelil, byl odsouzen ke dvěma a půl roku vězení, byl však po čtyřech měsících propuštěn a později opět přijat do policejní služby. Zpravodajství v tisku i televizi až po delší době přineslo poněkud přesnější průběh událostí.

Tyto události silně radikalizovaly další průběh studentských akcí a vývoj mimoparlamentní opozice APO.

S dlouhým časovým odstupem, teprve v r. 2009, ukázalo celý případ v novém světle zjištění, že střílející západoberlínský policista byl agentem Státní bezpečnosti NDR (Stasi). Nezamýšlený důsledek spolupráce přiměl Stasi na čas přerušit s Kurrasem kontakty, neboť nechtěla být s událostí a jejími následky spojována.

Film[editovat | editovat zdroj]

Smrt Benno Ohnesorga je zobrazena v úvodu filmu Baader Meinhof Komplex.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]