Stasi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo Stasi

Ministerium für Staatssicherheit (česky: Ministerstvo státní bezpečnosti), známá spíše jako Stasi, byla hlavní tajnou službou a rozvědkou Německé demokratické republiky (tj. východního Německa).[1] Velitelství Stasi sídlilo ve Východním Berlíně v Normannenstrasse,[2] významné centrum bylo také v Lichtenbergu a mnoho dalších poboček sídlilo v různých částech města.[3] Stasi byla široce uznávána jako jedna z nejefektivnějších výzvědných organizací na světě. Motto Stasi znělo „Schild und Schwert der Partei“ (česky: Štít a meč strany),[4] což ukazovalo na přímé spojení s Jednotnou socialistickou stranou Německa. V dřívějších letech se organizace označovala také jako Staatssicherheitsdienst (Státní bezpečnostní služba).

Ministerstvo bylo založeno v únoru 1950. V listopadu 1989 přejmenováno na Úřad pro národní bezpečnost a o měsíc později zrušeno. Dlouholetým šéfem Stasi byl Erich Mielke, který byl podobně jako Erich Honecker v říjnu 1989 odstraněn z vedení SED a vyloučen ze strany. V 90. letech byl Mielke za své zločiny souzen, odsouzen byl však za vraždu, jíž se dopustil v roce 1931.

V roce 1992 byl vytvořen úřad zajišťující přístup k dokumentům vedených Stasi, označovaný také jako Gauckův úřad. Podle smlouvy o znovusjednocení Německa je spolupráce se Stasi považována za důvod k výpovědi ze zaměstnání ve veřejných službách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stasi na anglické Wikipedii.

  1. SCHELL, KALINKA. [s.l.] : [s.n.]. S. 99.  
  2. SCHELL, KALINKA. [s.l.] : [s.n.]. S. 23.  
  3. SCHELL, KALINKA. [s.l.] : [s.n.]. S. 26-46.  
  4. SCHELL, KALINKA. [s.l.] : [s.n.]. S. 11.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GIESEKE, JENS:. Stasi.Tajná policie NDR v letech 1945-1990,. Praha 2013 : [s.n.]. ISBN 978-80-249-2105-1.  
  • SCHELL, KALINKA. Stasi – nekonečný příběh: osoby a fakta. Praha : Naše vojsko, 2005. ISBN 80-206-0770-6. (Česky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]