Bengalúru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bengalúru
ಬೆಂಗಳೂರು
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 920 m n. m.
Stát IndieIndie Indie
Region Karnátaka
Bengalúru
Bengalúru
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 709 km²
Počet obyvatel 8 443 675 (2011)
Správa
Starosta Padmáváthí G
Vznik 1537
Oficiální web www.onlinebangalore.com
Telefonní předvolba +91-(0)80
PSČ 560 xxx
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

zvuk Bengalúru (kannadsky ಬೆಂಗಳೂರು) je hlavní město indického státu Karnátaka. Do 1. listopadu 2006 se oficiálně jako název města používalo poangličtěné Bangalore. S počtem obyvatel přes 6 miliónů je to třetí největší město v Indii.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Bengalúru leží v jihovýchodní části jihoindického státu Karnátaka. Leží v průměrné nadmořské výšce 920 m, na 12,97° s. š. a 77,56° v. d. Zaujímá plochu 2190 km².

Nejvyšším bodem je Doddabettahalli s 962 m.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Bengalúru leží v tropickém podnebném pásu. Zimní teploty jen zřídka klesají pod 12 °C a letní teploty málokdy překračuji 38 °C. Monzuny začínají v polovině dubna. Nejvlhčími měsíci jsou (v pořadí) srpen, září a říjen. Letní vedra jsou zmírňována častými bouřkami a příležitostnými větrnými bouřemi způsobujícími výpadky proudu a místní záplavy. Většinou se déšť objevuje pozdě odpoledne, večer nebo v noci, déšť před polednem je vzácností.

Vodní hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Městem protéká řeka Vrishabhavathi, menší přítok řeky Arkavathi. Bengalúru má i několik sladkovodních jezer a vodních nádrží, z nichž největší jsou nádrž Madivala, jezero Hebbal, jezero Ulsoor a nádrž Sankey.

Na jihovýchodě města se nachází extrémně znečištěné jezero Bellandur. Kombinace splašků a nečištěného chemického odpadu z továren vedla v květnu 2015 k jeho samovznícení.

Kanalizace[editovat | editovat zdroj]

Většinu odpadní vody z města společně odvádějí řeky Vrishabhavathi a Arkavathi. Kanalizační systém, postavený v roce 1922, pokrývá 215 km² města a je napojen na pět čistíren odpadních vod situovaných v okrajových částech města.

Pitná voda[editovat | editovat zdroj]

Pro zásobování města vodou nechal v 16. století Kempe Gowda I postavit mnoho nádrží. Ve 20. století byly postaveny vodní nádrže v Nandi Hills. V současné době Bengalúru (při potřebě zásobování 6 milionů obyvatel) závisí na nádržích v povodí řeky Kávérí a na dodávkách vody z řek Vrishabhavathi a Arkavathi. Bengalúru čerpá celkem 800 milionů litrů vody denně, což je více než kterékoli jiné indické město[1], přesto se, především přes léto, město potýká s nedostatkem vody.

Znečištění vzduchu[editovat | editovat zdroj]

Bengalúru je řazen do kategorie se středním znečištěním vzduchu, v porovnání s dalšími velkými indickými městy jako Dillí nebo Kalkata, která jsou zařazena do kategorie s těžkým znečištěním.[2]

Sesterská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. „Thirsty Bangalore seeks divine help“. Hindustan Times. 2006. HT Media Ltd. 9 June 2003.
  2. Panwar, Sharma. „Air Quality: Status And Classification Of Cities Based on Indicators“. Tata Energy Research Institute. 8. prosince 2004

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]