Kávérí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kávérí
Kaveri in hogenakkal.jpg
Základní informace
Délka toku800 km
Plocha povodí80 000 km²
SvětadílAsie
Pramen
Ústí
Protéká
IndieIndie Indie (Karnátaka, Tamilnádu)
Úmoří, povodí
Indický oceán, Bengálský záliv
Tamil Nadu topo deutsch mit Gebirgen.png
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kávérí (tamilsky காவிரி, kannadsky ಕಾವೇರಿ, anglicky Kaveri River, ve starší transkripci Cauvery River) je řeka v jižní Indii (státy Karnátaka, Tamilnádu). Je 800 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 80 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na svazích Západního Ghátu. Teče jižní částí Dekanské vysočiny, kde místy protéká v úzkých skalnatých soutěskách a vytváří vodopády vysoké až 91 m. Při ústí do Bengálského zálivu vytváří deltu o rozloze přibližně 10 000 km².

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je dešťový a režim monzunový. Dvakrát za rok dochází k výraznému zvýšení vodnosti, v létě díky jihozápadním monzunům a v zimě na dolním toku díky severovýchodním monzunům. Průtok vody na středním toku u Metturu kolísá od 300 m³/s do 12 800 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na vodopádech bylo vybudováno několik vodních elektráren. Také byly na řece postaveny dvě velké přehradní nádrže. Voda je využívána na zavlažování. Vodní doprava je možná v ústí a na několika nevelkých úsecích na středním toku.

Už od přelomu devatenáctého a dvacátého století jsou o vodu z Kávérí spory. Od doby samostatnosti Indie se jedná především o spory mezi oběma státy, kterými protéká – Tamilnádu by chtělo, aby Karnátaka pouštěla dost vody ze svého území a nespotřebovávala ji tolik u sebe.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • V povodí této řeky byly roku 1978 objeveny zkamenělé kosti obřího sauropodního dinosaura, pojmenovaného roku 1987 jako Bruhathkayosaurus matleyi.[1] Mohlo se jednat o jednoho z největších známých dinosaurů vůbec. Tento záhadný dinosaurus, jehož fosilie se však brzy po objevu rozpadly, získal přezdívku "Titán z (pánve) Kávérí".[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]