Kávérí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kávérí
Kaveri in hogenakkal.jpg
Základní informace
Délka toku 800 km
Plocha povodí 80 000 km²
Světadíl Asie
Pramen
Ústí
Protéká
IndieIndie Indie (Karnátaka, Tamilnádu)
Úmoří, povodí
Indický oceán, Bengálský záliv
Tamil Nadu topo deutsch mit Gebirgen.png
Geodata
OpenStreetMap OSM, WMF
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kávérí (tamilsky காவிரி, kannadsky ಕಾವೇರಿ, anglicky Kaveri River, ve starší transkripci Cauvery River) je řeka v jižní Indii (státy Karnátaka, Tamilnádu). Je 800 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 80 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na svazích Západního Ghátu. Teče jižní částí Dekanské vysočiny, kde místy protéká v úzkých skalnatých soutěskách a vytváří vodopády vysoké až 91 m. Při ústí do Bengálského zálivu vytváří deltu o rozloze přibližně 10 000 km².

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je dešťový a režim monzunový. Dvakrát za rok dochází k výraznému zvýšení vodnosti, v létě díky jihozápadním monzunům a v zimě na dolním toku díky severovýchodním monzunům. Průtok vody na středním toku u Metturu kolísá od 300 m³/s do 12 800 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na vodopádech bylo vybudováno několik vodních elektráren. Také byly na řece postaveny dvě velké přehradní nádrže. Voda je využívána na zavlažování. Vodní doprava je možná v ústí a na několika nevelkých úsecích na středním toku.

Už od přelomu devatenáctého a dvacátého století jsou o vodu z Kávérí spory. Od doby samostatnosti Indie se jedná především o spory mezi oběma státy, kterými protéká – Tamilnádu by chtělo, aby Karnátaka pouštěla dost vody ze svého území a nespotřebovávala ji tolik u sebe.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]