Bruhathkayosaurus matleyi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBruhathkayosaurus matleyi
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída Sauropsida
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád Saurischia
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Rod Bruhathkayosaurus
Yadagiri & Ayyasami, 1989
Binomické jméno
Bruhathkayosaurus matleyi
Yadagiri & Ayyasami, 1989
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bruhathkayosaurus („Ještěr s velkým tělem“) je záhadný rod pravděpodobně obřího sauropodního dinosaura z jižní Indie. Odhady rozměrů tohoto druhu napovídají, že by se mohlo jednat o jednoho z největších známých dinosaurů vůbec. Od roku 1989, kdy byl formálně popsán, nicméně probíhá debata, zda jde opravdu o zkameněliny živočicha nebo spíše fosilizovaného kmene pravěkého stromu. Původně byly tyto pozůstatky přisuzovány neznámému obřímu teropodovi z příbuzenstva alosaura.[1] Později se však ukázalo, že se s největší pravděpodobností jednalo o titanosaurního sauropoda (jak doložil již roku 1995 americký paleontolog indického původu Sankar Chatterjee).[2]

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Odhady velikosti tohoto indického sauropoda hovoří o délce až kolem 45 metrů a hmotnosti 126 nebo dokonce 157 tun. Tyto výpočty vycházejí z údajů o délce holenní a stehenní kosti, která mohla u tohoto rodu měřit 2 a 3 metry resp. (u rodu Argentinosaurus přitom tyto kosti měří „jen“ 1,81 m resp. 1,55 m).[3] Velikost bruhathkayosaura však nejspíš nebude možné nikdy ověřit, protože zkameněliny již dnes nejsou k dispozici. Nejspíše byly zničeny při monzunových deštích, protože nebyly včas vykopány a konzervovány.[4][5]

Geostratigrafie[editovat | editovat zdroj]

Bruhathkayosaurus matleyi žil na konci období křídy (geologický stupeň maastricht), asi před 70 miliony let, na jihu dnešní Indie (distrikt Tiruččiráppalli ve svazovém státě Tamilnádu). Jeho fosilie byly objeveny v sedimentech souvrství Kallamedu a holotyp byl označen GSI PAL/SR/20.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.com/2012/01/18/917478-giganticti-sauropodi-potreti/
  2. Chatterjee, S. (1995). “The last dinosaurs of India”. The Dinosaur Report, Podzim 1995. str. 12-18.
  3. https://svpow.com/2008/05/20/sv-pow-showdown-sauropods-vs-whales/
  4. http://dinogoss.blogspot.com/2011/12/bruhathkayosaurus-is-dead-again.html
  5. http://paleoking.blogspot.com/2012/01/giant-that-never-was-all-your.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Yadagiri, P. and Ayyasami, K. (1989). "A carnosaurian dinosaur from the Kallamedu Formation (Maestrichtian horizon), Tamilnadu." In M.V.A. Sastry, V.V. Sastry, C.G.K. Ramanujam, H.M. Kapoor, B.R. Jagannatha Rao, P.P. Satsangi, and U.B. Mathur (eds.), Symposium on Three Decades of Development in Palaeontology and Stratigraphy in India. Volume 1. Precambrian to Mesozoic. Geological Society of India Special Publication, 11(1): 523-528. (původní popisná studie)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • SOCHA, Vladimír. Byl Bruhathkayosaurus největším známým dinosaurem?. OSEL.cz [online]. 10. ledna 2019. Dostupné online.