Beatrix Bourbonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Beatrix Bourbonská
Česká královna
Beatrix Bourbonská
Beatrix Bourbonská
Korunovace 1337
Narození asi 1318
Úmrtí 23. prosinec 1383 (asi 65 let)
Předchůdce Eliška Přemyslovna
Následník Blanka z Valois
Panovník Jan Lucemburský
Potomci Václav Lucemburský, Bona
Dynastie Bourboni
Otec Ludvík I. Bourbonský
Matka Marie Henegavská

Beatrix Bourbonská (1318?23. prosinec 1383) byla českou královnou, druhou manželkou Jana Lucemburského a dcerou vévody Ludvíka Bourbonského a Marie Henegavské.

Sňatek s Janem Lucemburským[editovat | editovat zdroj]

Janova první manželka Eliška Přemyslovna zemřela roku 1330.

Tou zprávou byl král, jak vypravuje, rozrušen a jeho vzrušení se projevuje skutky a smutečním oděvem; vždyť oni byli dvacet let manželstvím spojeni, a přece spolu osobně zůstávali zcela kratičký čas; tato byla v Čechách, onen býval nejčastěji ve svém hrabství nebo jinde, kde měl projednávat záležitosti.

Pomineme-li rozklad manželství Jana a Elišky, král Jan byl opravdu vdovcem příští čtyři roky. Francouzský král Filip VI. se snažil připoutat Jana k sobě a Francii a nejspíš on inicioval Janův druhý sňatek roku 1334. Nevěstin otec připsal dceři rentu z výnosů statků v Clermontu, český král a jeho dědicové pak získali smlouvou některá léna v tchánových zemích. Král Jan připsal své druhé manželce výnosy ze statků v lucemburském panství. Mužští potomci z toho manželství měli zdědit hrabství lucemburské. Jan v této smlouvě zapomněl na své dva syny, Karla a Jana Jindřicha. Jan a Beatrix byli příbuzní ze strany nevěstiny matky, proto byl třeba k sňatku souhlas papeže Benedikta XII.

V Českém království[editovat | editovat zdroj]

Socha Beatrix Bourbonské (Saint-Denis)

Do Českého království přijela Beatrix až v roce 1336.

...přišel náš otec do Čech a přivedl sebou manželku, kterou si vzal za královnu, jménem Beatrix, dceru vévody bourbonského, z rodu králů francouzských...
— Karel IV.[1]

Mluvila jen francouzsky a spoječnost jí tak v cizí zemi dělala především Blanka z Valois. Beatrix si Češi nijak neoblíbili, jako královnu už všichni brali Blanku, manželku Janova prvorozence a následníka trůnu Karla. Dokonce i korunovace Beatrix 18. května 1337 proběhla za okázalého nezájmu.

Dne 25. února 1337 roku porodila královna Beatrix v Praze syna, k veliké jeho radosti.

Synem, ke kterému měl Jan skutečně jiný vztah než k potomkům z prvního manželství, byl budoucí vévoda Václav Lucemburský. Ačkoliv syn dostal jméno českého zemského patrona a také jméno obvyklé v přemyslovské dynastii, sympatie pro královnu ani Jana toto gesto nezískalo. Beatrix brzy po Václavově narození odcestovala spolu se synem z Čech do Lucemburska, a nikdy se nevrátila.

Beatrix porodila ještě dceru Bonu a užívala si dědičných statků a důchodů jak v Bruselu, tak v Henegavsku. Nakonec přežila nejen své nevlastní syny Karla a Jana Jindřicha, ale o dva týdny i vlastního syna Václava, který pravděpodobně podlehl epidemii moru.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Karel IV. Vlastní životopis. Praha : Odeon, 1979. S. 73.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČECHURA, J. České země v letech 1310–1378. Lucemburkové na českém trůně. 1. vyd. Praha : Libri, 2005. 288 s.
  • STEHLÍKOVÁ Dana, Neznámá a zapomenutá - česká královna Beatrix Bourbonská, in: Dějiny a současnost, č. 12, 2010
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 3. sešit : Bas–Bend. Praha : Libri, 2005. 264–375 s. ISBN 80-7277-287-2. S. 309.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Česká královna
Předchůdce:
Eliška Přemyslovna
1334 - 1346
Beatrix Bourbonská
Nástupce:
Blanka z Valois
Lucemburská hraběnka
Předchůdce:
Eliška Přemyslovna
1334 - 1346
Beatrix Bourbonská
Nástupce:
Blanka z Valois