Beata Hlavenková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beata Hlavenková
Beata Hlavenková
Beata Hlavenková
Základní informace
Rodné jménoMorávková
Narození2. února 1978 (43 let)
Vendryně
Žánrysongwriting, pop, jazz, šanson
Nástrojepiano
VydavatelAnimal Music
OceněníCeny Anděl 2019 - Interpretka roku, Ceny Jantar 2019 - Interpretka roku, Ceny Anděl 2013 - Jazz
Webwww.beatahlavenkova.com
Významný nástroj
piano Petrof
Nord Stage II
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beata Hlavenková (* 2. února 1978 Vendryně) je česká skladatelka, zpívající klavíristka, aranžérka a producentka, která se stala držitelkou Ceny Anděl 2019 v kategorii Interpretka roku, Ceny Anděl 2013 v kategorii Jazz & blues a Ceny Jantar 2019 v kategorii Interpretka roku. Jako hudební pedagožka působí na New York University v Praze. Kompozici vyučovala také na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Vendryni u Třince.[1]

Vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. V roce 2004 dokončila studia na univerzitě na Berklee College of Music v Massachusetts v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. Spolu se svým manželem, kytaristou a skladatelem Patrikem Hlavenkou se podílela na projektu S’aight. V roce 2004 nahrála stejnojmenné album spolu s kontrabasistou Jaromírem Honzákem, bubeníkem Danielem Šoltisem a saxofonistou Rostislavem Frašem.

V roce 2006 byla také součástí tria Jaromíra Honzáka Face of the Bass. Na bicí v tomto triu hrál Roman Vícha. Od roku 2005 spolupracovala s Lenkou Dusilovou.Tato spolupráce vyústila ve velmi originální projekt Eternal Seekers, na kterém se podílela autorsky, hráčsky i aranžérsky. Zvuk stejnojmenné desky tu ovlivnil také klarinetový kvartet Clarinet Factory. Hraje také na dvou deskách Věry Martinové, se kterou odjela v roce 2006 turné. Kromě výše jmenovaných spolupracovala i s dalšími hudebníky, například s Yvonne Sanchez, Katkou Šarkozi, Ondřejem Konrádem, Vertigo Quintetem, Davidem Dorůžkou, Benediktou, Toxique, Triny, Leonou Prokopcovou, Ondřejem Rumlem, Davidem Kollerem a dalšími.

Působí také jako hudební pedagog. Vyučovala kompozici na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Působí na New York University v Praze. Se svým mužem také připravila osnovy pro první české vysokoškolské studium jazzové hudby v Česku, které bylo otevřeno na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.[2]

Je autorkou liturgie, která vyšla roku 2005 v Evangelickém kancionálu pro luterské církve ve Slezsku.[3]

Hudební díla[editovat | editovat zdroj]

Beata Hlavenková

V roce 2009 jí u hudebního vydavatelství Animal Music vyšla deska Joy for Joel, která se natáčela ve Spojených státech amerických. Na desce hraje s trumpetistkou Ingrid Jensen a saxofonistou Richem Perry. V roce 2013 vydala album Theodoros oceněné Andělem v kategorii Jazz & blues, v roce 2016 vydala album Scintilla nominované na cenu Anděl a v roce 2017 vydala album Bethlehem nominované také na cenu Anděl.

Cena Tais Awards/Harvest Prize 2014 za album Theodoros a v kategorii Song I. vítězství za píseň Archív dní. Nominace v mezinárodních cenách 10th Tais Awards 2017 za album Scintilla v kategorii Overseas Countries a Album II. Album Sně, vydané v roce 2019 je pátým albem Beaty Hlavenkové, získalo ocenění Ceny Anděl 2019 a Ceny Jantar 2019 v kategorii Interpretka roku. Zhudebnila zde básně Bohuslava Reynka a Petra Borkovce, dvě písně opatřila svými vlastními texty, jedním slovenským textem přispěl Martina Vedej a polským Dorota Barová. Hlavním hudebním partnerem při vzniku alba byl Oskar Török (Vertigo, Wojtek Mazolewski Quintet a další), zde nejen ve své tradiční roli trumpetisty, ale též jako hráč na bicí, perkuse a zpěvák. Spoluproducentem alba, který nahrávky opatřil kytarovými party, je Patrik Karpentski (ex Baromantika, Toxique, Lake Malawi) a spolu s nimi doplňuje koncertní podobu alba Sně, pod názvem kapela Snů, výjimečný basista Miloš Peter Klápště (Tryptych, Aneta Langerová, MarZ, Voilà! a další ).

Její alba v podobě CD vycházejí u Animal Music a LP (Theodoros, Sně) u Minority Records.

Další činnost[editovat | editovat zdroj]

Skládá scénickou a filmovou hudbu (Dukla61, Zátopek), zabývá se tvorbou pro děti (Pišlické příběhy, Ó,ó,ó vajíčko) a věnuje se též mentorské [4] činnosti. Spolupracuje s Nadačním fondem Magdaleny Kožené MenART, který podporuje činnost základních uměleckých škol a uměleckého vzdělávání v České republice.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Je vdaná, s manželem Patrikem Hlavenkou má dva syny. Žije ve středočeských Černošicích.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Beata Hlavenková je ve vile spokojená - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2021-03-15]. Dostupné online. 
  2. Silvie Marková: Beata Hlavenková – Nezáleží na tom, odkud jste., In: Magazín Autor in, Magazín OSA, č. 02/2018, vyd. OSA, Praha, 2018, str. 50
  3. Archivovaná kopie. coena.edunix.cz [online]. [cit. 2010-11-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-02-23. 
  4. Silvie Marková: Beata Hlavenková – Nezáleží na tom, odkud jste., In: Magazín Autor in, Magazín OSA, č. 02/2018, vyd. OSA, Praha, 2018, str. 48

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Silvie Marková: Beata Hlavenková – Nezáleží na tom, odkud jste., In: Magazín Autor in, Magazín OSA, č. 02/2018, vyd. OSA, Praha, 2018, str. 48–50

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]