Vertigo (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Vertigo quintet)

Vertigo quintet je česko-slovenská jazzová hudební skupina.

Skupina vznikla koncem roku 2002. Repertoár tvoří především vlastní tvorba všech členů kapely. Od roku 2002 kapela hraje na české, slovenské i zahraniční klubové scéně a vystoupila na mnoha evropských hudebních festivalech. V dubnu 2005 vydala kapela debutové album, za které získala cenu Akademie populární hudby Zlatého Anděla v kategorii jazz and blues jako Nejlepší jazzová nahrávka roku 2005.
Už o rok později v září 2006 vydala kapela další album „Live U Staré Paní“, na kterém zaznamenala koncertní vystoupení v pražském jazzovém klubu U Staré Paní, jako host ve skladbě „El´ga“ účinkovala zpěvačka Lenka Dusilová.
V roce 2008 skupina natočila společně s Dorotou Barovou zatím poslední desku pojmenovanou „Vertigo Quintet & Dorota Barová“. Album bylo nahráno u Amplion Records.
Rok 2011 přinesl po definitivním zařazení Doroty Barové do sestavy změnu v názvu kapely na Vertigo. Na jaře kapela vydala desku Metamorphosis za kterou sklízí ovace kritiků, ale i hudební ocenění Zlatý Anděl v kategorii jazz and blues jako Nejlepší jazzová nahrávka roku 2011, nebo cenu Tais Awards za nejlepší kapelu roku 2011.

Kapela v roce 2014 vydává další řadovou desku s názvem TAJ. Deska byla nominovaná na hudební cenu akademie hudby Zlatý Anděl v kategorii jazz and blues.

Vertigo v roce 2016 vydalo desku Nononononininini. Deska byla nominovaná na hudební cenu akademie hudby Zlatý Anděl v kategorii jazz and blues.

Na podzim roku 2019 kapela vydává již svou sedmou studiovou nahrávku, která dostává název Daleko. Jako již tradičně, i tato deska je nominovaná na hudební cenu akademie hudby Zlatý Anděl Coca Cola 2019 v kategorii jazz and blues.

Rok 2022 byl pro Vertigo významným z několika důvodů. Kapela oslavila dvacáté výročí své existence a u této příležitosti vydala své v pořadí již osmé studiové album s názvem NIC.

Sestava[editovat | editovat zdroj]

Kapelu tvoří mladí hudebníci, kteří dosáhli ve hře na svůj nástroj řady individuálních ocenění a spolupracovali s řadou významných osobností české i zahraniční jazzové scény například s Jaromírem Honzákem, Davidem Dorůžkou. Úspěch sklízejí i v jiných kapelách jako jsou NUO, OPEN SEXTET, S´Aight.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Vertigo quintet (2005)
  • Live U Staré Paní (2006)
  • Vertigo Quintet & Dorota Barová (2008)
  • Metamorphosis (2011)
  • TAJ (2014)
  • Nononononininini (2016)
  • Daleko (2019)
  • NIC (2022)

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Zlatý anděl, cena Akademie populární hudby, v kategorii jazz and blues jako Nejlepší jazzová nahrávka roku 2005
Zlatý anděl, cena Akademie populární hudby, v kategorii jazz and blues jako Nejlepší jazzová nahrávka roku 2011
Tais Awards, album Metamorphosis kapely Vertigo získalo hudební ocenění Tais Awards v kategorii Band za rok 2011
Zlatý anděl, cena Akademie populární hudby, v kategorii jazz and blues jako Nejlepší jazzová nahrávka roku 2019

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]