Battenburská šachovnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Battenburská šachovnice
Battenberský řez

Battenburské značení je druh vysoce reflexního značení používaného u složek integrovaného záchranného systému. Nejčastěji je ve formě tzv. battenburské šachovnice. Název je odvozen od podobnosti šachovnice s battenberským řezem.

Battenburské značení vzniklo v roce 1990 původně pouze pro hlídková vozidla britské dopravní a dálniční policie. Vzniklo z důvodu co nejlepší viditelnosti policejních vozidel jak za denního světla, tak také v noci. Úkolem bylo vytvořit reflexní značení, které by bylo viditelné ve dne už na vzdálenost 500 metrů.

Výzkumy ukázaly, že lidské oko je ve dne nejvíce citlivé na žluté a zelené odstíny barev,[1] v noci na modré a zelené odstíny. Podle tohoto bylo vytvořeno značení šachovnice, kde se střídaly zpočátku především modrá barva se žlutou, později u dalších složek i jiné barvy. U záchranných vozidel bývá šachovnice nejčastěji umístěna na bočních částech vozidla, zadní strana bývá opatřena šikmými reflexními pruhy, u nichž se také střídají dvě barvy.

Od policie přešlo postupně značení i k hasičům, záchranné službě a dnes jej používají i některé civilní služby.

Battenburské značení se z Velké Británie rozšířilo i do dalších zemí. Využívá se např. v Austrálii, Irsku, Hong Kongu, Švédsku nebo na Novém Zélandu. V kontinentální Evropě není příliš rozšířeno. Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví České republiky mají zdravotnické záchranné služby v Česku od roku 2013 povinnost využívat zelenožlutou battenburskou šachovnici.[2][3][4]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Vozidlo britské policie označeno battenburskou šachovnicí
Jedno z prvních dvou sanitních vozidel, jež se v roce 2006 objevily ve vozovém parku Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje s battenburskou šachovnicí

Velká Británie[editovat | editovat zdroj]

Ve Velké Británii je využíváno všemi složkami integrovaného záchranného systému a mnoha dalšími službami. Aby se značení jednotlivých vozidel nepletlo, využívá se pro každý druh jiných barev. Níže je uveden seznam modifikací.

Modifikace battenburské šachovnice
užívané ve Velké Británii
Battenburská šachovnice pro policejní účely Policie žlutá / modrá
Battenburská šachovnice pro zachranářské účely Záchranná služba žlutá / zelená
Battenburská šachovnice pro hasičské účely Hasiči žlutá / červená
Battenburská šachovnice pro účely horské služby Horská služba bílá / oranžová

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

První záchranná služba v Česku, která takové značení na svých sanitních vozidlech použila, byla Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje.[1][5] Nové značení se v Česku poprvé objevilo v roce 2006. Dalšími záchrannými službami, jež toto značení do vozového parku zavedly, byly Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje[6] a Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje.[7] Specifikem se stala Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, která má ve vozovém parku zařazená vozidla se zelenožlutou battenburskou šachovnicí a jako jediná záchranná služba také s červenobílou battenburskou šachovnicí. V roce 2011 obdrželo Územní středisko záchranné služby Středočeského kraje nová sanitní vozidla pro systém RV se zelenožlutou battenburskou šachovnicí.[8] V lednu 2012 bylo otevřeno nové výjezdové stanoviště v Trutnově a Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje současně převzala čtyři lékařské vozy Škoda Yeti se zelenožlutou battenburskou šachovnicí.[9] Vozidla Policie České republiky používají také reflexní značení, nejedná se ale o battenburskou šachovnici. Ostatní složky integrovaného záchranného systému v České republice tento druh značení nepoužívají. V roce 2012 vydalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky vyhlášku, která od roku 2013 zavedla pro zdravotnické záchranné služby povinnost mít na vozidlech zelenožlutou battenburskou šachovnici.[2][3][4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battenburg Markings na anglické Wikipedii.

  1. a b LÁNÍK, Onřej. Volkswagen: první sanitky v Česku „v barvách“ EU [online]. Auto.cz, 2007-01-16 [cit. 2012-01-06]. Dostupné online. 
  2. a b NEKVASILOVÁ, Lucie; KOLINA, Josef. Sanitky budou žlutozelené. Záchranky: Drahé a zbytečné [online]. TÝDEN.cz, 2011-09-25 [cit. 2012-09-25]. Dostupné online. 
  3. a b KRÁL, Petr; KAŠPAR, Mirko. Nové sanitky budou žlutozelené, podle části záchranek je změna barvy zbytečná [online]. Český rozhlas, 2011-09-25 [cit. 2012-09-25]. Dostupné online. 
  4. a b Sjednocené sanitky. Rescue Report. Listopad 2012, roč. 15, čís. 5, s. 23. Web vydavatele. ISSN 1212-0456. 
  5. Střediska Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje [online]. Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje [cit. 2012-01-06]. Dostupné online. 
  6. NOHAVOVÁ, Kateřina. Záchranka v Pardubickém kraji má tři nové sanitky [online]. Pardubický kraj, 2009-03-02 [cit. 2012-01-06]. Dostupné online. 
  7. 8.12.2009 - Záchranná služba dostala jako mikulášskou nadílku nové sanitky [online]. Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, 2009-12-08 [cit. 2012-01-06]. Dostupné online. 
  8. Záchranáři dostali nové vozy rendez-vous [online]. Noviny Prahy a okolí, 2011-01-20 [cit. 2012-01-06]. Dostupné online. 
  9. BUCHTELA, Tomáš. Záchranáři v Trutnově mají nové stanoviště [online]. 155ka.cz, 2012-04-22 [cit. 2012-01-18]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SIGMUND, Drahomír. Uniformita jen v něčem? Proč?!. Rescue Report. Leden 2012, roč. 16, čís. 1, s. 28. Web vydavatele. ISSN 1212-0456. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]