Balon Kysibelka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Balón Kysibelka)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Upoutaný balon Kysibelka v balonové aréně Jubilejní výstavy v Praze, 1891
Rudolf Bruner-Dvořák: Ztroskotání balonu Kysibelka, 1891

Kysibelka byl balon, předváděný v rámci Jubilejní výstavy 1891 v Praze. Proslavil se především svým prvním a jediným volným letem, který skončil ztroskotáním.

Nehoda balonu Kysibelka[editovat | editovat zdroj]

Balon Kysibelka byl na Jubilejní výstavě poprvé vypuštěn 25. května 1891. Jeho vlastníkem byl podnikatel Maxmilián Wolf. Jednalo se o balón plněný svítiplynem, jeho objem činil 2000 m³. Nejprve fungoval pouze jako upoutaný balon, který byl na laně vypouštěn do výšky 100 m (současně sloužil jako reklama na Mattoniho minerální vodu Kysibelka[1]). Pod tlakem veřejnosti se Wolf rozhodl provést s ním i volný let. Ten proběhl 16. června 1891.

Balon, který se vznesl do výšky několika set metrů, nevydržel tlak expandujícího nosného plynu a praskl. Tříčlenná posádka přežila pozvolný pád bez zranění, byť poslední chvíle letu byly značně dobrodružné. Balon se zřítil na Reissenzahnovu slévárnu a koš skončil jen nevysoko nad výhní. Posádku zachránili dělníci slévárny. Podnikatel Wolf byl krátce vězněn, jeho další osud už není znám.

Tímto pokusem ale balony na Jubilejní výstavě neskončily – své balony zde úspěšně předvedli ještě francouzští vzduchoplavci Eduard Surcouf, Louis Godard a Eugéne Taupin, který předváděl seskok padákem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • BYSTROV, Michal. Žalostná píseň o balónu „Kysibelce“ [online]. Unijazz, 2008 [cit. 2011-01-14]. Dostupné online. 
  • NOVÁK, Jan A. Kde to žilo, tam byl Mattoni [online]. Economia, 2008-03-28 [cit. 2011-01-14]. Dostupné online.