Bagheera kiplingi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBagheera kiplingi
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádpavouci (Araneae)
Nadčeleďskákavky (Salticoidea)
Čeleďskákavkovití (Salticidae)
RodBagheera
Binomické jméno
Bagheera kiplingi
Peckham & Peckham, 1896
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bagheera kiplingi je druh pavouka z čeledi skákavkovitých (Salticidae). Žije ve Střední Americe, v Mexiku, Guatemale a Kostarice. Byl popsán v roce 1896. Je zajímavý tím, že se živí téměř výhradně potravou rostlinného původu. Žádný jiný známý pavouk není takto vyhraněný potravní specialista.

Popis[editovat | editovat zdroj]

B. kiplingi je výrazný pavouk vykazující pohlavní dimorfismus. Samec má jantarově zbarvené nohy a tmavou hlavohruď, která má převážně zelenou barvu. Zadeček je podélně pruhovaný. Samička má přední nohy silnější a tmavší, zatímco zbývající končetiny mají světle žlutou barvu. Její hlavohruď je červenohnědá, horní přední část má barvu černou. Zadeček samičky je mohutnější s hnědozeleným zbarvením.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Žije na stromech, především z rodu Vachellia, kde se živí tzv. Beltovými tělísky. Tato tělíska, bohatá na proteiny a tuky, se tvoří na okrajích listů. Jsou zároveň hlavní potravou jistých mravenců, kteří žijí se stromem v symbióze. Pavouk se mravencům cíleně vyhýbá, neboť ti se snaží tělíska chránit. Tělíska tvoří zhruba 90 % jeho stravy. Občas také konzumuje nektar z květů nebo larvy, které ukořistí mravencům. Může u nich docházet i ke kanibalismu, především v období sucha. Sítě nevyužívá k lapání kořisti, ale jen k péči o potomstvo.

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Rod Bagheera byl pojmenován na počest černého pardála Baghíry z Knihy džunglí, jejímž autorem je Rudyard Kipling. Dle postav ze stejné knihy jsou nazvány další pavoučí rody, např. Akela či Messua. Autory jmen jsou američtí taxonomové George a Elizabeth Peckhamovi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bagheera kiplingi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]