Babočka admirál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBabočka admirál
alternativní popis obrázku chybí
babočka admirál
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
PodtřídaPterygota
Řádmotýli (Lepidoptera)
PodřádGlossata
Čeleďbabočkovití (Nymphalidae)
Podčeleďbabočky (Nymphalinae)
Rodbabočka (Vanessa)
Binomické jméno
Vanessa atalanta
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Babočka admirál (Vanessa atalanta Linné, 1758, anglicky red admiral) je jeden z největších denních motýlů Česka z čeledi babočkovitých. Je rozšířena v téměř celé Evropě, severní Americe, Asii a severní Africe. Vyskytuje se převážně v teplejších oblastech, ale v létě migruje i dále na sever.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Babočka admirál
Housenky babočky admirála

Poměrně velký motýl s rozpětím křídel okolo 5–6 cm charakteristického zbarvení. Na obou párech křídel jsou na tmavě hnědém podkladě oranžově až červeně zbarvené pruhy, na předních křídlech dále výrazné bílé skvrny, na krajích obou párů křídel jsou rovněž drobné planě modré skvrnky.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Na českém území jsou k zastižení od května do října. V květnu do střední Evropy přilétají jedinci z jihu. Rozmnoží se tu a na podzim zase odlétají zpět na jih. Když je ve střední Evropě zima, zakládají tam generaci, která na jaře přilétá nazpět. Na severu Evropy imága nejsou schopna přezimovat. V Česku výjimečně přezimují ve sklepích. Vytváří dvě generace, v chladnějších oblastech pouze jednu.

Tato babočka se vyskytuje na loukách, okrajích lesů a zahradách. Dospělci se živí nektarem a na podzim mnohdy přezrálým ovocem, na kterém je lze díky tomu také často vidět.

Vanessa atalanta

V odpoledních hodinách samci hájí dočasná teritoria na keřích či stromech. Samice kladou vajíčka na různé druhy kopřivovitých (Urticaceae). Housenky jsou černé, na bocích mají slabé žluté pruhy a na hřbetě žlutozelené rozvětvené trny. Žijí jednotlivě v sepředeném listu kopřivy. Když se housenka začne kuklit tak jí upadne hlavička. Stadium kukly trvá cca 7 - 10 dnů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]