Babočka admirál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBabočka admirál
alternativní popis obrázku chybí
babočka admirál
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída Pterygota
Řád motýli (Lepidoptera)
Podřád Glossata
Čeleď babočkovití (Nymphalidae)
Podčeleď babočky (Nymphalinae)
Rod babočka (Vanessa)
Binomické jméno
Vanessa atalanta
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Babočka admirál (Vanessa atalanta Linné, 1758, anglicky red admiral) je jeden z největších denních motýlů Česka z čeledi babočkovitých. Je rozšířena v téměř celé Evropě, severní Americe, Asii a severní Africe. Vyskytuje se převážně v teplejších oblastech, ale v létě migruje i dále na sever.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Babočka admirál
Housenky babočky admirála

Poměrně velký motýl s rozpětím křídel okolo 5–6 cm charakteristického zbarvení. Na obou párech křídel jsou na tmavě hnědém podkladě oranžově až červeně zbarvené pruhy, na předních křídlech dále výrazné bílé skvrny, na krajích obou párů křídel jsou rovněž drobné planě modré skvrnky.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

V našich podmínkách jsou k zastižení od května do října. V květnu k nám přilétají jedinci z jihu. Rozmnoží se tu a na podzim zase odlétají zpět na jih. Když je u nás zima, zakládají tam generaci, která k nám na jaře přilétá. Na severu Evropy imága nejsou schopna přezimovat. U nás výjimečně přezimují ve sklepích. Vytváří dvě generace, v chladnějších oblastech pouze jednu.

Tato babočka se vyskytuje na loukách, okrajích lesů a zahradách. Dospělci se živí nektarem a na podzim mnohdy přezrálým ovocem, na kterém je lze díky tomu také často vidět.

Vanessa atalanta

V odpoledních hodinách samci hájí dočasná teritoria na keřích či stromech. Samice kladou vajíčka na různé druhy kopřivovitých (Urticaceae). Housenky jsou zbarveny černě s bílými tečkami a živí se kopřivami. Když se housenka začne kuklit tak jí upadne hlavička. Stadium kukly trvá pouze krátce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]