Babinec (okres Rimavská Sobota)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Babinec
Babinec 02.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 423 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
kraj Banskobystrický
okres Rimavská Sobota
Babinec
Babinec
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 4,9 km²
Počet obyvatel 62 (2017)[1]
Hustota zalidnění 12,6 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Jaroslav Benda
Vznik 1407 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.babinec.info
Adresa obecního úřadu Obecný úrad
Babinec
980 26 Lukovištia
Telefonní předvolba +421-47
PSČ 980 26 (pošta Lukovištia)
Označení vozidel RS
NUTS 514489
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Babinec (Babaluska, Babarét) je obec na Slovensku v Banskobystrickém kraji. Nachází se v okrese Rimavská Sobota, 18 km severně od města Rimavská Sobota. Žije zde 62[1] obyvatel.

Poloha obce[editovat | editovat zdroj]

Obec leží na severovýchodě Slovenského rudohoří na plošině mezi Rimavskou kotlinou a potokem Papča, v nadmořské výšce 419 metrů a má rozlohu 491 hektarů. K částem obce patří i Babinský mlýn a osada Klínové. Krajina kolem Babince není silně zalesněná, hlavně v severní části je oblast s převládajícím smíšeným dubovo-bukovým lesem.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První osídlení oblasti okolí obce Babinec pochází z pozdní doby bronzové. Naleziště z jedné z kultur tohoto období se nacházejí u sousední obci Kyjatice. Současné osídlení obce Babinec vznikalo v průběhu 13. století.

První historická zmínka o současné obci pochází z roku 1407 (1407 Babalawka, 1413 Babaluchka, 1427 Babafalva). V 17. století patřila obec do vlastnictví šlechtických rodů Derenčinů a Séčiů, a posléze k muráňskému panství.

V roce 1427 bylo v obci obydleno 13 chalup, z nichž po tureckém pustošení v roce 1598 zůstalo pouze pět. V roce 1828 měla obec Babinec 270 obyvatel v 35 domech.

V obci se nachází klasicistní evangelický kostel z konce 18. století, ve kterém je ručně malovaný dřevěný kazetový strop s pozdně renesanční barokně-rustikální ornamentikou stylizovaných květů a listů. Varhany s ankátovou ornamentikou pocházejí z roku 1739, klasicistní zvonice s retardovanými prvky je z konce 18. století. Zvon ulil B. Stephanides z Lučence v roce 1813.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé obce se zabývali zemědělstvím, později pěstováním ovoce (hlavně jablek, švestek a hrušek). V zimním období se obyvatelé obce zabývali košíkářstvím, vyráběli dřevěné pracovní nářadí pro zemědělství a domácnost, jednoduché tkalcovské nářadí, dřevěné (dubové) vyřezávané skříně, bedny na uskladňování obilí, tkali látky a vyráběli koberce z trhaných textilií.

V současnosti v obci dominuje zemědělství a ovocnářství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Babinec na slovenské Wikipedii.

  1. a b Počet obyvatel SR k 31. 12. 2017. Bratislava. 27. března 2018. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]