Březina (zámek, okres Rokycany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Březina
Zámek Březina
Zámek Březina
Účel stavby

Letní sídlo

Základní informace
Sloh empír
Výstavba 17901808
Stavebník Jáchym ze Šternberka
Současný majitel Zdeněk Filip ze Šternberka
Další majitelé Šternberkové
Poloha
Adresa Březina (okres Rokycany), ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Březina
Březina
Další informace
Rejstříkové číslo památky 17789/4-2438 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek v Březině je empírová stavba z přelomu 17. a 18. století v obci Březině na Rokycansku v Plzeňském kraji. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původním panským sídlem v Březině byl místní hrad založený na skalnatém ostrohu ve 14. století. Hrad v 17. století téměř zcela zanikl (v roce 1661 je hrad zmiňován již jako pustý). Jeho věž byla upravena v duchu romantismu.

Nedaleko hradní zříceniny postavil v letech 17901808 Jáchym ze Šternberka zámek. Původně ho tvořily dvě menší budovy později spojené středním článkem v empírový celek, patrovou obdélnou stavbu s mohutným středním rizalitem, obklopenou anglickým parkem přecházejícím v oboru. Po Jáchymově smrti zdědil březinské panství jeho bratr hrabě Kašpar Maria Šternberk, vynikající přírodopisec, jeden ze zakladatelů Muzea Království českého (pozdější Národní muzeum), jemuž věnoval svou knihovnu a cenné vědecké, botanické a paleontologické, sbírky; ještě předtím sbírky přenesl na březinský zámek. Zde také založil botanickou zahradu s mnoha vzácnými cizokrajnými rostlinami, jejíž zbytky můžeme vidět dodnes. V zámeckém areálu si nechal postavit i hrobku, do níž dal zasadit předvěký zkamenělý strom.

Šternberkové vlastnili březinský zámek do roku 1939. V 80. letech 20. století bylo na zámku umístěno lesnické učiliště. Po roce 1990 byl zámek v restituci navrácen rodině Šternberků; současným majitelem je Zdeněk Sternberg.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Ve 30. letech 20. století na zámku trávíval prázdniny komik Vlasta Burian.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-11-22]. Identifikátor záznamu 128454 : Zámek Březina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]