Bára Nesvadbová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bára Nesvadbová
Barbara Nesvadbová
Barbara Nesvadbová
Narození14. ledna 1975 (48 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatelka, novinářka a redaktorka
Alma materAkademické gymnázium Štěpánská
Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
Témataliterární činnost, próza, překladatelská činnost, charita a módní návrhářství
Manžel(ka)
Děti
 • Bibiana Nesvadbová
Rodiče
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bára Nesvadbová s dcerou Bibianou v roce 2015
Bára Nesvadbová v roce 2014

Bára Nesvadbová, vlastním jménem Barbara Nesvadbová (* 14. ledna 1975 Praha) je česká spisovatelka a novinářka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Praze do rodiny dvou lékařů, psychiatrů. Matka Libuše Nesvadbová se stará o emigranty a etnické menšiny, otec Josef Nesvadba († 2005) byl znám spíše jako spisovatel vědeckofantastické literatury. Jejím bývalým manželem je politik Karel Březina. S ním má dceru Bibianu Nesvadbovou.

Po studiu humanitní větve Akademického gymnázia Štěpánská absolvovala Fakultu sociálních věd UK, obory žurnalistika a masová komunikace. Poté pracovala jako šéfredaktorka časopisů Xantypa a Playboy,  zabývala se mediálním výzkumem v agentuře Ogilvy and Mather, měla televizní pořady Tváří v tvář a Muži podle Nesvadbové a rádiový Zrcadlo Báry Nesvadbové. Sedmnáct let byla zaměstnána jako šéfredaktorka české edice prestižního módního časopisu Harper's Bazaar, zaměstnání opustila k 2.5.2018[1] kvůli tvůrčí práci. Zároveň se zapojila do charitativních projektů, naposledy v kavárně Mezi řádky pro mentálně postižené[2], a dále navrhuje boty a oblečení.

Plynně hovoří anglicky, německy a rusky a z těchto jazyků i překládá.

Umělecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Již na vysoké škole začala spolupracovat s nakladatelkou Romanou Přidalovou. Do té doby psala krátké fejetony a povídky pro Lidové noviny, Playboy, Cosmopolitan a Esquire, které byly později propojeny jednou postavou a vznika první kniha Řízkaři.

Kniha Řízkaři je o sexu, vztazích a tápání mladé novinářky Karly. Okamžitě se zařadila mezi nejprodávanější tituly na českém knižním trhu. Druhá kniha Bestiář (na Knižním veletrhu oficiálně vyhlášen za jednu z pěti nejvíce půjčovaných knih v českých knihovnách) se stala předlohou pro stejnojmenný film s Danicou Jurčovou, Karlem Rodenem a Markem Vašutem v hlavních rolích. Film natočila režisérka režisérka Irena Pavlásková.  Audioknihu Bestiář načetla Jitka Čvančarová. Bestiář byl třetím nejnavštěvovanějším filmem roku. Barbara Nesvadbová se podílela na přípravě scénáře.

Následovala povídková kniha Život nanečisto. Po pětileté pauze autorka vydává román Pohádkář - bestseller roku, který devatenáct týdnů vedl žebříček prodejnosti. Jen v České republice se tohoto titulu prodalo stodvanáct tisíc kusů. V roce byl 2014 zfilmován s Annou Geislerovou, Jiřím Macháčkem a Evou Herzigovou v hlavních rolích, návštěvnost dosáhla takřka 400 tisíc diváků. Režisérem filmu Pohádkář byl Vladimír Michálek. Posléze Barbara Nesvadbová vydala fejetonovou sbírku Brusinky (audiokniha - protagonistky - Ivana Jirešová a Markéta Hrubešová) a fejetonovo-povídkovou sbírku Borůvky. V mezičase vznikla také veselá knížka pro děti věnovaná dceři Bibianě – Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky. Audioknihu Garpíškoviny načetl Martin Dejdar. Druhou dětskou knihu Tři maminky a tatínek vydává autorka spolu s Natálií Kocábovou a Alenou Ježkovou

V roce 2013 vydala Barbara Nesvadbová knihu Přítelkyně, dvě novely o ženském přátelství. V roce 2014 sbírku fejetonů pod názvem Pralinky. Audioknihu autorka načetla sama. 2016 vychází kritiky oceňovaná, grafickým zpracováním výjimečná, artobjekty Pasty Onera doprovozena sbírka krátkých textů Laskonky. Laskonky jako audioknihu nahrála Jana Stryková. Zároveň ji Český rozhlas uvedl jako pásmo.

Spisovatelka se pravidelně zapojuje do charitativních projektů. Je členem správní rady občanského sdružení Etincelle a Startujeme.cz, která podporují zaměstnávání mentálně handicapovaných spoluobčanů, v rámci spolupráce realizovala koncept kaváren Mezi řádky a Bez konce, podporuje  domov pro mentálně handicapované klienty Zahrada v Kladně, je iniciátorkou charitativního Sletu princezen na zámku Mcely, aktivně podporuje sdružení Ictus, Helppes, Debra a Dobrý Anděl. Spisovatelka je patronkou UNICEF, v roce 2017 podnikla misi do Rwandy s cílem podpory místních žen a sirotků. Barbara Nesvadbová zároveň založila nadační fond Be Charity (pořadatel každoroční Bazaar Charity, Pařížské dětem, Four Season večeří s ..), který postiženým spoluobčanům, primárně dětem s fyzickým, či mentálním handicapem, přispěl na rehabilitace a rehabilitační pomůcky více, než devíti milióny korun. Principem fondu je průhledné hospodaření, nulové náklady na organizaci a blízký kontakt s podporovanými. Spisovatelka zná takřka každé dítě, jeho příběh i jeho rodiče osobně. K aktivitám fondu spisovatelka přispěla i návrhářskými projekty - kolekcí ojedinělých tenisek a holínek ve spolupráci s Novestou - na serveru Zoot vedli žebříček prodejnosti a během měsíce byly rozprodané, kolekcí oblečení pro firmu Bibloo, nákupními taškami pro Pietro Filipi, dvěma kalendáři (Anna Kovačič, Petr Weigl), nebo autorskými právy k některým svým dílům. 

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

 • Řízkaři (2005, nakladatelství Motto / Albatros Media) - ilustrace Vladimír Štross
 • Bestiář (2007, nakladatelství Motto / Albatros Media)
 • Život na nečisto (2008, nakladatelství Motto / Albatros Media) - foto Anna Kovačič
 • Brusinky  (2009, nakladatelství Deus, 2015 Motto / Albatros Media) - ilustrace Mišo Duha
 • Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky  (2010, nakladatelství Brána, 2016 Albatros Media)
 • Pohádkář (2009, nakladatelství Motto / Albatros Media)
 • Borůvky (2012, nakladatelství Deus, 2017 Motto / Albatros Media) - ilustrace Dana Ledl
 • Přítelkyně (2013, nakladatelství Motto / Albatros Media)
 • Pralinky (2014, nakladatelství Motto / Albatros Media) - ilustrace Lucie Tomišková
 • Laskonky (2016, nakladatelství Motto / Albatros Media) - ilustrace Pasta Oner
 • Tři maminky a tatínek (2010, nakladatelství Brio) - spolu s Alenou Ježkovou a Natálií Kocábovou. Ilustrace Jaromír 99 
 • Diář Báry Nesvadbové - ojedinělý zápisník s milníky feminismu a texty o emancipaci - ilustrace Martin Krajc, Euromedia, 2018
 • Síla Stylu, ve spolupráci s Pavlína Saudková, Lucie Janotová a Václav Zieba - kniha o odívání jako komunikačním kanálu, Motto, Albatrosmedia, 2018
 • Momentky - povídková sbírka, Ikar, Euromedia, 2018
 • Hovory s doktory : 12 pohledů na zdraví, lásku, víru... a život (2019, nakladatelství Euromedia Group) – kniha rozhovorů s 12 předními českými lékaři
 • Iluze (2020, nakladatelství Euromedia Group) – fotografie Pavlína Saudková

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]