Aventurin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
surový aventurin
zpracovaný aventurin

Avanturin je forma křemene, která se vyznačuje průsvitností a přítomností šupinek nerostných uzavřenin (inkluzí), které způsobují třpytivě lesklý vzhled, zvaný avanturescence.

Nejběžnější barva avanturinu je tyrkysová, ale může se vyskytovat také v oranžové, modré, hnědé, žluté, modré nebo šedé. Klasickou příměsí, která způsobuje stříbřitě zelený nebo modrý lesk, jsou ložiska fuchsitu (druh muskovitové slídy). Oranžové a hnědé kameny jsou řazeny k hematitům nebo goethitům. Hustota avanturinu kolísá mezi 2,64-2,69 a tvrdost je poněkud nižší než u čistého křemene, kolem hodnoty 6,5.

S oranžovým nebo červeným avanturinovým křemencem může být zaměňován avanturinový živec neboli sluneční kámen (sunstone), ačkoliv je obvykle průsvitnější. Avanturin je často pruhovaný a nadbytek fuchsitu může způsobit jeho neprůhlednost, takže ho na první pohled lze omylem považovat také za malachit.

Jméno avanturin se odvozuje z italského a vantura ve významu náhodně. Jedná se o odkaz na šťastný objev avanturinového skla čili zlatého kamene (goldstone) na začátku 18. století. Ačkoliv sklo bylo známo dříve, nejobvyklejší současnou imitací avanturinu a slunečního kamene je právě umělý zlatý kámen. Ten lze od pravých minerálů odlišit podle hrubých zrníček mědi rozptýlených ve skle nepřirozeně rovnoměrně. Nejčastěji bývá zlatohnědý, ale vyskytuje se i v modré nebo zelené barvě.

Většina zelených a modrozelených avanturinů pochází z Indie (zejména z okolí Mysore a Madrasu), kde se jeho zpracováním zabývá mnoho řemeslníků. Smetanově bílé, šedé a oranžové nerosty se nacházejí v Chile, Španělsku a Rusku. Většina materiálu je zprácována do formy korálků a figurek a jen menší množství je vybroušeno do tvaru kabošonu pro zasazení do šperků.

Avanturin se obchodně uplatňuje hlavně k okrasným terénním úpravám v zahradách, jako stavební kámen, dekorace do akvárií, pro umělecké monumenty a ve šperkařství.