Augustin z Canterbury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Augustin z Canterbury
Augustine of Canterbury.jpg
Datum narození kolem 546
Místo narození Itálie
Datum úmrtí 26. května 604?
Místo úmrtí Canterbury
Místo pohřbení Kostel sv Augustina v Canterbury
Úřady misionář, arcibiskup
Uctíván církvemi Římskokatolická, Anglikánská církev

Svatý Augustin z Canterbury (kolem roku 546, Itálie26. května 604? Canterbury) byl benediktinský mnich italského původu, jehož papež Řehoř Veliký poslal na misie do Anglie a roku 597 ustanovil arcibiskupem v Canterbury. V katolickém liturgickém kalendáři se slaví svátek sv. Augustina v den jeho úmrtí, 26. května. Je označován jako Apoštol Angličanů a zakladatel anglické církve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Augustin vstoupil do benediktinského kláštera svatého Ondřeje v Římě na pahorku Caelius, který byl majetkem rodiny papeže Řehoře Velikého, a později se zde stal opatem.

Misie mezi Anglosasy[editovat | editovat zdroj]

Roku 596 vyslal Řehoř Veliký Augustina spolu se čtyřiceti dalšími mnichy do Británie s úkolem pokřtít zdejší anglosaské obyvatelstvo. Anglosaské prostředí se s křesťanstvím již setkalo, a to prostřednictvím misií iroskotských mnichů. Jejich křesťanství však mělo poněkud jiný charakter než náboženství šířené z Říma.

Augustinovi se hned roku 597 podařilo pro římské křesťanství získat jednoho ze zdejších vládců, kentského krále Ethelberta, jehož manželka křesťankou již byla a začala s misionáři spolupracovat. Roku 601 jmenoval Řehoř Augustina prvním arcibiskupem v Canterbury (tedy prvním arcibiskupem na půdě Británie vůbec). Augustin poté zřídil v Kentu dvě sufragánní diecéze, které se nacházely v Rochestru a Londýně. Kromě toho založil v Canterbury benediktinský klášter, v němž měli být vzděláváni budoucí kněží.

Po smrti byl Augustin pohřben v kostele sv. Petra a Pavla (později chrám sv. Augustina) v Canterbury, který vystavěl král Ethelbert. Pokřtění kentských vládců nebylo trvalé, Ethelredovi synové se po otcově smrti k pohanství vrátili.

Umělecká ztvárnění[editovat | editovat zdroj]

Augustin z Canterbury je zobrazen na vitrajích katedrály v Canterbury a freskách římského kostela sv. Jiří, které namaloval Viviano da Urbino.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FARMER, David Hugh. The Oxford Dictionary of Saints. Oxford: Oxford University Press, 1992. Dostupné online. ISBN 0-19-283069-4. S. 33. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]