Asus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ASUSTeK Computer Inc.
ASUS Logo.svg
Základní údaje
Datum založení 2. dubna 1989
Zakladatelé Ted Hsu
Wayne Hsieh
T.H. Tung
M.T. Liao
Sídlo Tchaj-pej, Tchaj-wan
Adresa sídla Tchaj-pej, Čínská republika
Klíčoví lidé Jonney Shih
Charakteristika firmy
Rozsah působení Svět
Oblast činnosti Hardware, Elektronika
Produkty PC, notebooky, monitory, telefony, základní desky, grafické karty, servery, tablety, optické mechaniky, síťové prvky, pracovní stanice
Obrat NT$ 63,3 miliardy
Výsledek hospodaření NT$ 1,5 miliardy
Celková aktiva NT$ 3,9 miliardy
Vlastní kapitál NT$ 2,2 miliardy
Zaměstnanci 21 361
Slogan In Search of Incredible
Identifikátory
Oficiální web Oficiální stránky
LEI 549300E2OSYSGUTTFT68
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ASUSTeK Computer Inc., známější pod zkratkou ASUS, je tchajwanský mezinárodní výrobce počítačových součástek a elektroniky.

Společnosti sídlí ve městě Tchaj-pej, Tchaj-wan. ASUS je pátý největší výrobce počítačů (po firmách Lenovo, HP, Dell a Acer) a největším[zdroj?] výrobcem základních desek. V lednu 2015 oznámil, že prodal již 500 milionů základních desek od svého založení. Slogany firmy byly "Rock Solid. Heart Touching.", "Inspiring Innovation. Persisten Perfection." a aktuální slogan je "In Search of Incredible."

 Na burze, ASUS primárně operuje na Taiwan Stock Exchange a potom také na London Stock Exchange

Historie[editovat | editovat zdroj]

Slovo ASUS vychází z latinského názvu – Pegasus – okřídleného koně z řecké mytologie. Pouze poslední čtyři písmena byla použita kvůli prvním pořadím v abecedních seznamech.

ASUS byl založen v Tchaj-peji v roce 1989 čtyřmi lidmi – T.H. Tuangem, Ted Hsunem, Waynem Hsiehem a M.T. Liaonem. Všechny tyto čtyři zakladatelé původně pracovali pro společnost Acer jako počítačoví inženýři. Prvním prototypem, který společnost zkonstruovala, byla základní deska používající procesor Intel 486, ale ten byl v té době již zastaralý. Když ASUS zažádal Intel o spolupráci, tak jim vyhověl. Od té doby ASUS dostával přímo od Intelu výrobní vzorky stejně rychle, jako jeho konkurenti.

Obchod ASUS v Hongkongu.

V roce 2005 ASUS vypustil na trh jako první grafickou kartu určenou jen pro výpočty technologie PhysX, která ve hrách v reálném čase počítala fyzikální jevy. V prosinci 2005 ASUS vstoupil na trh s LCD monitory, konkrétně model TLW32001. V lednu 2006 oznámil, že bude se společností Lamborghini pracovat na luxusních noteboocích výrobní série VX. V květnu 2007, ASUS představil jako první svého druhu, netbook Eee PC na výstavě Computex. 9. září 2007 ASUS oznámil, že začne podporovat technologii Blu-ray.

Rok 2008 byl pro ASUS klíčový. Společnost se rozdělila na tři dceřiné společnosti. První byla ASUS – zaměřený na hardware a elektroniku, druhá Pegatron – zaměřující se na OEM výrobu komponent, a třetí Unihan Corporation – společnost vyrábějící počítačové skříně. Společnost Pegatron se však 1. června 2010 úplně oddělila od společnosti ASUS. V říjnu stejného roku, ASUS a Garmin oznámili konec jejich spolupráce na vývoji a výrobě PDA. V lednu 2013 ASUS oznámil, že končí výrobu netbooků pro nezájem spotřebitelů.

Své výrobní továrny má po celém světě, nejvíce na Tchaj-wanu, v Číně, Mexiku a v České republice. ASUS operuje v 32 zemích světa a po celém světě má přes 400 partnerů. ASUS má kromě svého tchajwanského sídla zastoupení ve 14 pobočkách v Asii a Austrálii, 11 pobočkách v Evropě a jedné ve Spojených státech amerických.

Roku 2019 byl zjištěn virus využívající zadní vrátka v počítačích Asus, přičemž mohlo být celosvětově zasaženo přes milión uživatelů.[1]

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Společnost ASUS vyrábí počítače, servery, telefony, notebooky, tablety, pracovní stanice, all-in-one zařízení, optické mechaniky, monitory a také počítačové komponenty – základní desky, grafické karty, zvukové karty a síťové prvky. Nově také začala vyrábět klávesnice, myši a sluchátka.

Základní deska ASUS P8H67-V

Společnost také vyráběla počítačové zdroje, skříně, netbooky, PDA, GPS navigace a chladící prvky, ale výrobu těchto produktů ukončila.

Vedle samotné výroby se věnuje také vývoji technologií a má certifikáty ISO 9001, 14001 a 18001.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku ASUS na anglické Wikipedii.

  1. https://techxplore.com/news/2019-03-asus-infected-auto-update-virus.html - Researchers: ASUS computers infected by auto-update virus