Apolinář z Ravenny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Apolinář z Ravenny
Narození 2. století
Antiochie
Úmrtí 23. července 75
Classe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Apolinář z Ravenny byl křesťanský světec, který se narodil v Antiochii. Byl pokládán za zakladatele křesťanské obce v Ravenně, byl jejím biskupem a zemřel jako mučedník.

K jeho osobě se vztahuje mnoho legend. Jedna legenda říká, že Apolinář byl ustanoven biskupem samotným apoštolem Petrem a žil asi 75 let. Při jednom přepadení provedeném nekřesťaňy byl týrán a bolestně zabit. Podle jiné legendy přežil mučení a odešel do Dalmácie, aby zde šířil víru. V jiných legendách se jeho život datuje kolem roku 200.

Apolinářův hrob leží v Ravenně. V roce 549 podle něj byla slavnostně pojmenována bazilika sv. Apolináře v Classe vystavěná nad jeho hrobem. Jeho ostatky byly v polovině 9. století přeneseny do kostela sv. Apolináře Nuovo v Ravenně, protože druhá bazilika byla díky své poloze snadno přístupná zlodějům. Ostatky se dnes nacházejí mimo jiné také v kostele sv. Apolináře v Remagenu, v Gorkumu, Dijonu, Remeši a kostele sv. Lambarta v Düsseldorfu.

Jako ochránce je Apolinář uctíván v Ravenně, Remagenu a Düsseldorfu. Na jeho svátek se slaví největší pouť na Rýnu.

V umění je Apolinář zobrazován v bílém rouchu s černým křížem. Jako insignii nosí biskupskou berlu a kyj, kterým byl podle legendy zabit. V katolické církvi se jeho svátek slaví 20. července, v pravoslavné církvi připadá na 23. července.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apollinaris von Ravenna na německé Wikipedii.