Petr Chrysolog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Chrysolog
Učitel církve
Datum narozeníkolem 380
Místo narozeníClassis u Ravenny nebo Imola
Datum úmrtíasi 3. prosince 450
Místo úmrtíImola
Svátek30. červenec
Úřadyarcibiskup
Uctíván církvemiřímskokatolická církev
Atributykalich, hostie, patena
Patronemproti horečce, proti vzteklině

Svatý Petr Chrysolog nebo Petrus Chrysologos (kolem 380, Classis u Ravenny nebo Imola31. července 451, Imola) byl proslulý kazatel a arcibiskup v Ravenně. Od roku 1729 je v katolické církvi uctíván jako učitel církve.

O jeho životě víme velmi málo. Někdy mezi roky 424 a 431 byl jmenován biskupem v Ravenně a když se Ravenna stala metropolí, stal se jejím metropolitou (arcibiskupem). Byl oblíbeným kazatelem v tomto obchodním a přístavním městě, které tehdy zažívalo velký rozkvět. Byl blízkým rádcem a přítelem papeže Lva Velikého a měl vliv i na císařském dvoře, zejména u císařovny Gally Placidy. Ve věroučných sporech té doby se stavěl proti arianismu a monofyzitismu a jeden z jeho listů je zachován v protokolech Chalcedonského koncilu. Na mozaice v kostele sv. Jana Evangelisty v Ravenně je zobrazen mezi členy západní i východní císařské rodiny. Je pohřben v dómě v Imole (asi 35 km JV od Bologni), kde snad také zemřel při vizitaci.

Jeho životopisec Agnellus z Ravenny jej již v 9. století nazýval Chrysologos („zlatý řečník“), snad jako protějšek známého kazatele východní církve Jana Zlatoústého (Chrysostoma). Z jeho díla se zachovalo asi 180 kázání, vesměs výkladů na texty Nového zákona a Žalmů; některá se týkají světců jeho doby. Jeho texty jsou dodnes užívány v breviáři katolické církve.

Roku 1729 jej papež Benedikt XIII. jmenoval učitelem církve. Jeho svátek se slaví 30. července.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petrus Chrysologus na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]