Apex Legends

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Apex Legends
Apex Legends Global Series (ALGS).png
Základní informace
VývojářRespawn Entertainment
VydavatelElectronic Arts
Herní sérieTitanfall
EngineSource
PlatformyMicrosoft Windows
PlayStation 4
Xbox Live Arcade
Datum vydání4. února 2019
Žánrfirst-person shooter
Herní módhra o více hráčích
KlasifikacePEGI 16 a více
ESRB 13 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Apex Legends je free to play multiplayerová hra typu battle royale. Během sedmi dnů[odkdy?] dosáhla hra 25 miliónů hráčů a během prvního měsíce pokořila hranici 50 miliónů a v dubnu 2021 hra pokořila hranici 100 miliónů. Hra běží na enginu Source stejně jako CS:GO, Half-Life 2 a Portal. Vydavatelem je Electronic Arts, vývojářským studiem, které tuto hru vytvořilo, je Respawn Entertainment. Apex Legends patří do série Titanfall, od které získal některé mechaniky jako třeba klouzání. Další mechanikou je pingování, které umožňuje lidem bez mikrofonu říci důležité informace, jako třeba munice, zbraně, nepřátele či jen místo, kam by tým mohl jít příště. Ke hraní je k dispozici 17 Legend: Loba, Pathfinder, Mirage, Lifeline, Wraith, Bloodhound, Gibraltar, Bangalore, Caustic, Octane, Wattson, Crypto, Revenant, Rampart, Horizon, Fuse, Valkyrie a poslední přidaná Legenda Seer.

Charakteristika hry[editovat | editovat zdroj]

Apex Legends je battle royale hra, která si vypůjčuje koncept FPS, který se odehrává 30 let po událostech ze hry Titanfall 2. Apex Legends se liší od většiny battle royale her tím, že obsahuje legendy (předdefinované hrdiny s jedinečnými schopnostmi, které spadají do rolí, jako je například útok, obrana, podpora a průzkum). Hráči hrají ve skupinách po dvou nebo po třech, každý hráč si vybere na začátku jedinečnou Legendu. V každém zápase se nachází až 20 týmů. Všechny týmy začínají bez vybavení. Hra začíná na nákladní lodi. Je vybrán jeden hráč z každého týmu, který se stane Jumpmasterem, čili osoba ovládající, kde tým přistane. Když se jím někdo stane, ale nechce jím být, může tuto funkci předat spoluhráči. Na mapě je označená i tzv. "Horká zóna", kde je šance najít modifikovanou zbraň, lepší vybavení a více , avšak přistávat tam je nebezpečné, protože se o lepší zbraně budou prát i ostatní. Po přistání týmy prohledávají herní mapu, sbírají zbraně, brnění, helmy, náboje, granáty, lékárničky, atd. a zároveň bojují s ostatními hráči, aby se staly posledním živým týmem. Když hráčovi dojdou body zdraví (HP), začíná umírat a nemůže se bránit. Aby se opět zvedl na nohy musí dojit ke spojenci, který ho může oživit. Nebo mít zlatý knockdown shield, ten mu umožní se oživit sám. Pokud hráč zemře nebo ho soupeř zabije, tak hráč upustí své vybavení a vlajku. Hráči jiných týmů mu můžou vzít jeho vybavení. Hráč může být potenciálně znovu oživen, pokud jeho spoluhráč vezme jeho vlajku do 90 sekund po začátku umírání a donese ji do Respawn Beaconu, které jsou rozptýlené na mapě. Apex obsahuje jak hlasovou komunikaci se spoluhráči, tak i kontextovou komunikaci pomocí jediného tlačítka, která umožňuje hráči pingovat zbraně, soupeře atd.

Apex Legends je zdarma a je financován prostřednictvím mikrotransakcí lootboxů, ze kterých mohou padnout kosmetické předměty a speciální vzhledy zbraní, hrdinů atd. Dají se koupit i někteří zamknutí hrdinové. Momentálně jsou jimi Wattson, Caustic, Mirage, Octane, od vydání Season 3 Crypto, od čtvrté sezóny Revenant, od 5 sezóny Loba a od 6 sezóny je k dispozici nová legenda Rampart a od 7 sezóny je to Horizon, od 8 sezóny Fuse, od 9 sezóny Valkyrie, od 10 sezóny Seer.

Hrdinové[editovat | editovat zdroj]

Bangalore[1][editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve vojenské rodině, kde ona, její rodiče a její čtyři starší bratři sloužili u IMC. Bangalore byla celý život výjimečným vojákem. Věnovaná IMC, byla nejlepší ve své třídě na Vojenské akademii IMC a jediná kadetka, která dokázala rozebrat Peacekeepera, vybavit ho hop-upem Precision Choke a dát ho dohromady za méně než dvacet sekund - se zavázanýma očima.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Pasivní schopnost (Double Time) - Když střílí nepřátele, bude se Bangalore na krátkou dobu pohybovat zvýšeným tempem. U hry, která již má rychlou tempo, vám tato schopnost poskytne rychlý náskok.

Taktická schopnost (Smore Launcher) - Tato schopnost umožňuje Bangalore vrhat kouřový granát, který exploduje při nárazu na její nepřátele. Ať už unikáte před skupinou nepřátel, kteří na vás dopadli, nebo chcete zvrátit situaci v boji, kouřový odpalovač Bangalore vám přijde vhod.

Ultimátní schopnost (Rolling Thunder) - Užitečné, pokud jste v nouzi nebo překonáte poslední okamžiky zápasu, konečná schopnost Bangalore vysílá dělostřelecký úder po celé krajině.

Bloodhound[2][editovat | editovat zdroj]

Bloodhound je známý po celém Outlands jako jeden z největších lovců zvěře, jaké Frontier kdy viděl. Dítě dvou inženýrů umístěných v průmyslovém závodě New Dawn na Talosu, Bloodhounda, se ujal jejich strýc Artur poté, co tavení zničilo zařízení a zabilo oba jejich rodiče. Artur je naučil Old Ways, systém víry, který se zaměřuje na slávu přírody a odmítá moderní technologie. Přesto byl Bloodhound neustále přitahován technologickými zázraky a nakonec použil jak nové, tak staré metody k tomu, aby zničil Goliáše, který lovil obyvatele své vesnice a navždy změnil jejich životní cestu.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Pasivní schopnost (Tracker) - Bloodhoundova pasivní schopnost je skvělá v tom, že vás dovede k soupeřově pozici pomocí sledování jejich stop.

Taktická schopnost (Eye of Allfather) - Použijte tuto schopnost ke krátkému odhalení pastí, stop a nepřátel v okolí. Můžete tak dát svému týmu dát vědět, co je čeká.

Ultimátní schopnost (Beast of Hunt) - Ultimátní schopnost výrazně zlepšuje Bloodhoundovy smysly, takže může vystopovat své nepřátelé ještě jednodušeji a rychleji. Také se po dobu trvání rychleji pohybuje.

Caustic[3][editovat | editovat zdroj]

Alexander Nox býval jedním z nejbystřejších vědců v oboru Humbert Labs, předního výrobce pesticidních plynů Frontier. Nox pracoval ve dne v noci na vývoji nových receptur pro nadbytek pesticidů potřebných k ochraně plodin, které udržovaly Outlands. Brzy si však uvědomil, že jeho testovací metody brzdí pokrok. Potřeboval testovat více než jen inertní tkáň: potřeboval živé předměty.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Pasivní schopnost (Nox vision) - Pasivní schopnost Causticu mu umožňuje vidět skrz jeho plynové útoky.

Taktická schopnost (Nox gas trap) - Tento plynem naplněný kanystr vybuchne pouze při výstřelu nebo spuštění nepřáteli.

Ultimátní schopnost (Nox gas grenade) - Causticův Nox Gas Grenade, který je mnohem větší verzí své taktické schopnosti, posílá velkou dávku toxického kouře na rozsáhlou oblast.

Crypto[4][editovat | editovat zdroj]

Crypto se specializuje na tajemství. Brilantní hacker a odborník na šifrování používá vzdušné drony ke špehování svých protivníků v aréně Apex, aniž by ho někdo viděl. Má také své vlastní tajemství: jmenuje se Tae Joon Park a připojil se ke hře Apex Games, aby našel lidi, kteří ho obvinili z vraždy.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Pasivní schopnost (Neurolink) - Při používání vašeho Dronu pro sledování jsou nepřátelé do 30 metrů od týmu označeni, aby je všichni viděli.

Taktická schopnost (Surveillence drone) - Tato schopnost vám umožňuje vzlétnout s dozorovým dronem a skenovat okolí nepřátelských týmů. Upozorňujeme, že pokud se vypne, budete si muset na další počkat dalších 40 sekund.

Ultimátní schopnost (Drone EMP) - Odpálte svůj dron a vydejte výbuch EMP, který způsobí poškození štítu, potácí nepřátele a deaktivuje pasti - užitečné, pokud bojujete s otravnou Wattson.

Gibraltar[5][editovat | editovat zdroj]

Gibraltar je jemný obr s divokou stránkou a váhou přes jeden metrický cent. Syn dvou dobrovolníků SARAS (Search and Rescue Association of Solace) byl vždy zručný v tom, jak dostat ostatní z nebezpečných situací, které jsou v Outlands běžné. Význam ochrany ostatních však začal chápat až poté, co se svým přítelem ukradl otcovu motorku, vzal ji na projížďku na kole a byl uvězněn smrtícím sesuvem půdy. Jeho rodiče je zachránili a jeho otec při tom přišel o ruku. Gibraltar na tuto oběť nikdy nezapomněl a svůj život zasvětil pomoci potřebným.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Pasivní schopnost (Gun shield) - Když míříte s Gibraltarem, tato schopnost vám poskytuje zbraňový štít, který blokuje příchozí palbu.

Taktická schopnost (Dome of Protection) - Gibraltarův kupolovitý štít pro zajištění rychlé ochrany, zajišťuje bezpečnost vašeho týmu na 15 sekund.

Ultimátní schopnost (Defensive Bombardment) - Stejně jako ultimátní schopnosti od Bangalore, mu umožňuje volat leteckou podporu. Defenzivní bombardování je však spíše koncentrovaný minometný úder na vyznačenou pozici.

Horizon[6][editovat | editovat zdroj]

Téměř před sto lety se Outlands houpaly na pokraji kataklyzmatické energetické krize. Dr. Mary Somersová, okouzlující excentrická astrofyzička, byla najata, aby našla řešení. Mary přestěhovala svoji rodinu do vědecké výzkumné stanice na Olympu a pustila se do práce.

S pomocí svého učedníka, Dr. Reida, Mary objevila Branthium - prvek, o kterém byla přesvědčena, že může být klíčem k neomezené energii. Ale Branthium lze nalézt pouze v horizontu černé díry, takže Mary a Dr. Reid odjely na nebezpečnou misi, a Mary musela opustit jejího syna, kterému slíbila že se k němu v čas vrátí. Jenže ji její spolupracovnice zradila a vzala si Branthium jen pro sebe a Mary nechala ve vesmíru. Mary se ale zachránila a dostala zpět, jenže když byla poblíž černé díry ubíhal čas daleko rychleji (Teorie relativity) než normálně a tak když se vrátila její syn byl už dávno mrtvý. Mary se tedy snaží najít finance na cestu zpět v čase, aby dodržela svůj slib. A apex games je nejlepší řešení.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Pasivní schopnost (Spacewalk) - Zvyšte kontrolu nad vzduchem a snižte dopady pádu pomocí vlastního skafandru.

Taktická schopnost (Gravity lift) - Obrátí gravitační tok, zvedne hráče nahoru a posílí je ven, když vystoupí.

Ultimátní schopnost (Black Hole) - Umístěte NEWT a vytvořte mikro černou díru, která hráče vtáhne směrem k ní a na konci je zasáhne gravitačním výbuchem.

Fuse[7][editovat | editovat zdroj]

Citát: "Pokud je třeba udělat špinavé skutky, udělám je špinavě levně."

Fuse vyrostl na Salvu - brutální planetě ovládané rotující sbírkou ztracených válečníků zaměřených na chaos, vraždu a dobré časy. Po většinu svého života pracoval jako žoldák po boku své kamarádky z dětství Maggie. Ale zatímco se Fuse snažila stát se jedním z nejmocnějších Salvových válečníků, cítila tah arény. Fuse našel své povolání v pozdním životě bojovat v Salvově krvavém sportu: Bonecage. Ukázal se jako nejlepší, nejcharismatičtější a nejmilejší gladiátor na planetě. Ale svrbělo ho, aby se připojil k té největší scéně ze všech: k Apex Games. Zatímco Salvo zůstal součástí nezávislého prostoru, ten sen byl nemožný, ale jakmile se připojili k syndikátu, jeho šance přišla. Přišlo to však za cenu - Maggie ho bez boje nepustila.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Pasivní schopnost (Grenadier / Granátník) - Skládejte další granát na slot inventáře. Požární granáty dále, rychleji a přesněji.

Taktická schopnost (Knuckle Cluster) - Vrhněte kazetovou bombu, která při nárazu nepřetržitě vytlačuje výbušniny nafouknuté vzduchem.

Ultimátní schopnost (Motherlode) - Vypusťte bombardování, které obklopuje cílovou oblast ve zdi plamenů.

Valkyrie[8][editovat | editovat zdroj]

Valkyrie je dcera Vipera, postavy z předchozí hry od Respawn Entertainment jménem Titanfall 2. Její skutečné jméno je Kairi Imahara. Po smrti svého otce si Valkyrie chtěla vybudovat svoji pověst, proto odvezla Titána Northstar do dílny postavy z šesté sezóny jménem Rampart, se kterou se přátelí. Rampart ve své dílně vytvořila z dílů rozbitého a starého titána Jetpack, který nyní Valkyrie využívá v Apex Games.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Pasivní schopnost (Recon) - Valkyrie může oskenovat Survey beacon, aby odhalila další pozici zóny.

(VTOL Jets) - po výskoku může Valkyrie aktivovat Jetpack, aby vyletěla výše, není to ovšem nekonečné a po dopadnutí na zem se schopnost musí znovu nabít.

Taktická schopnost (Missile swarm) - Valkyrie vypálí několik raket, které zraní a zpomalí nepřátele, kteří se nacházejí blízko u místa kam rakety dopadli.

Ultimátní schopnost (Skyward dive) - Valkyrie vyletí se svým jetpackem a potom skydivuje, tato abilita se dá použit na rychlý přesun, a společně s Valkyrii můžou letět i dva členové jejího týmu.

Seer[9][editovat | editovat zdroj]

Jeho pravé jméno je Obi Edolasim, je mu 26 a pochází z planety pod názvem Boreas. Davy si jím zpočátku nebyly jisté. Postupem času ale s každým vítězstvím v něm rostla síla a s ní i jeho síla v Aréně. A když ho jeho pověst začala předcházet, stala se zvláštní věc... Lidé v davu, kteří byli utlačováni, vyhnáni a zapomenuti – viděli sami sebe v Seerovi.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Pasivní schopnost (hledáček srdce)- Když míříte na mířidla, poslouchejte a vizualizujte tlukot srdce nepřátel v okruhu 75 metrů.

Taktická schopnost (zaměření pozornosti)- Vyvolá mikrodrony, aby vyslaly zpožděný výbuch, který projde stěnami a přeruší a odhalí nepřátele.

Ultimátní schopnost (výstavka)- Vytvořte kouli mikrodronů, které odhalí polohu nepřátel, kteří se rychle pohybují nebo uvnitř střílejí ze svých zbraní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bangalore. Apex Legends Wiki [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Bloodhound. Apex Legends Universe Wiki [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Caustic. Apex Legends Universe Wiki [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Crypto. Apex Legends Wiki [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Gibraltar. Titanfall Wiki [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Horizon. Apex Legends Universe Wiki [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Fuse. Apex Legends Wiki [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Valkyrie. Apex Legends Wiki [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. ARTS, Electronic. Seer – Ambush Artist – Apex Legends™ Characters - EA. Electronic Arts Inc. [online]. 2021-08-29 [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]