Přeskočit na obsah

Antonio da Sangallo mladší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Antonio da Sangallo mladší
Narození12. dubna 1484
Florencie
Úmrtí3. srpna 1546 (ve věku 62 let)
Terni
Povoláníarchitekt, řezbář a inženýr
PříbuzníGiovanni Battista da Sangallo[1] (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Kostel Santa Maria di Loreto v Římě
Chrám sv. Petra v Římě

Antonio da Sangallo mladší, vlastním jménem Antonio Cordiani (12. dubna 14843. srpna 1546), byl italský renesanční architekt, synovec architektů Giuliana da Sangalla a Antonia da Sangalla staršího, kteří tak jako on působili v období italské renesance. Antonio da Sangallo je představitelem vrcholné renesance s ranými barokními formami.[2]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Palác Farnese v Římě

Sangallo se narodil ve Florencii v rodině s uměleckými tradicemi. Jeho dědeček Francesco Giamberti byl řezbář a strýcové známí florentští architekti. Ještě coby mladík odešel Antonio do Říma, kde se stal žákem a následovníkem Donata Bramanteho. Po většinu života pracoval převážně v Římě ve službách několika papežů. K jeho nejkrásnějším stavbám patří kostel Santa Maria di Loreto postavený z cihel a travertinu. Dokončil také kostel San Giovanni dei Fiorentini započatý Jacopem Sansovinem, který se hrdě zvedá nad Tiberou nedaleko mostu Sant'Angelo.

Po Raffaelově smrti v roce 1520 byl jmenován hlavním architektem baziliky sv. Petra. Kromě toho se v Římě i v samotném Vatikánu podílel na stavbě celé řady církevních i světských budov. Za všechny lze uvést alespoň palác rodu Farnesiů posléze dokončený Michelangelem.

Po vyplenění Říma německými lancknechty císaře Karla V. v roce 1527 (tzv. sacco di Roma) pracoval Antonio da Sangallo převážně v jiných italských městech, hlavně jako vojenský architekt. Navrhl mimo jiné opevnění města Ancona a na žádost papeže Klementa VII. zbudoval 62 m hlubokou, ve skále vytesanou studnu ve městě Orvieto.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

výběr
  • Palazzo Baldassini v Římě
  • Kostely Santa Maria di Loreto a San Giovanni dei Fiorentini v Římě
  • Villa Madama v Římě (započata 1518)
  • Bazilika sv. Petra v Římě (hlavní architekt od r. 1520)
  • Palazzo Farnese v Římě (1534–46), navržen pro kardinála Alessandra Farneseho, pozdějšího papeže Pavla III.
  • náhrobky Lva X. a Klementa VII. v kostele Santa Maria sopra Minerva

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Antonio da Sangallo the Younger na anglické Wikipedii a Antonio da Sangallo (młodszy) na polské Wikipedii.

  1. Union List of Artist Names. 1. listopadu 2017. Dostupné online. [cit. 2021-05-21].
  2. Malá československá encyklopedie. V. svazek Pom - S. 1. vyd. Praha: Encyklopedický institut ČSAV 1987. str. 998. bez ISBN

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]