Antonio da Sangallo starší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antonio da Sangallo starší
Narození 1455
Florencie
Úmrtí 1534 (ve věku 78–79 let)
Florencie
Rodiče Francesco Giamberti
Příbuzní Giuliano da Sangallo
Některá data mohou pocházet z datové položky.
San Biagio v Montepulcianu
La Fortezza Vecchia – Stará pevnost v Livornu

Antonio da Sangallo starší, (vlastním jménem Antonio Giamberti), (asi 145527. prosince 1534) byl italský renesanční architekt působící převážně ve Florencii. Jeho otec Francesco Giamberti byl řezbář a architekt, který pracoval pro Cosima Medicejského, starší bratr Giuliano da Sangallo a synovec Antonio da Sangallo mladší byli stejně jako on architekti.

Antonio budoval především různá opevnění, například v Arezzu, v Montefiascone a v Římě, ale stavěl i kostely a paláce, například v toskánském San Savinu a v již zmíněném Arezzu.

K nejkrásnějším dílům, jež jsou mu připisována, patří kostel Madonna di San Biagio v Montepulcianu, který zbudoval na místě staršího farního kostela v letech 15181537. Jde o typickou toskánskou stavbu ze 16. století s půdorysem řeckého kříže, s centrální kupolí nad čtvercovým tamburem a se dvěma zvonicemi z bílého travertinu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Antonio da Sangallo the Elder na anglické Wikipedii a Antonio da Sangallo (starszy) na polské Wikipedii.