San Giovanni dei Fiorentini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
San Giovanni dei Fiorentini
San Giovanni dei Fiorentini
Místo
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Specifikace
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

San Giovanni Battista dei Fiorentini je římský kostel na Via Giulia v rione Ponte.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Když se Florenťané v 15. století rozhodli postavit si v Římě kostel, ve vypsané soutěži na návrh nové budovy vyhrál Jacopo Sansovino. Mezi přihlášenými architekty byli Rafael, Giuliano da Sangallo a Baldassare Peruzzi. Sansovino zahájil práce roku 1509, ale kostel nedokončil. Stavba byla ukončena někdy v letech 1734-1738, a vedlo ji postupně pět architektů: Antonio da Sangallo mladší, Michelangelo, Giacomo della Porta, Francesco Borromini - který navrhl hlavní oltář a je pohřben v hlavní lodi - a také Carlo Maderno, který dokončil kupoli roku 1634 (je zde také pohřben, po boku Borrominiho, který byl jeho asistentem).

Svatý Filip Neri, založil Confederazione dell'Oratorio di San Filippo Neri v období, kdy zde byl farářem. Je mu zasvěcena jedna z kaplí.

Výzdoba[editovat | editovat zdroj]

V zákristii visí malba zobrazující Jana Křtitele z 15. století (připisována Donatellovi a někdy také Michelangelovi). Hlavní oltář je zdoben sousoším Křest Ježíše od Raggiho. Dalšími umělci, kteří se podíleli na výzdobě byli malíři Ludovico Cigoli, Santi di Tito a Salvator Rosa, a sochař Francois Duquesnoy.

Náhrobky[editovat | editovat zdroj]

Borromini navrhl pohřební kryptu pro rodinu Falconieri. V kostele jsou pohřbeni také kardinál Luigi Maria Torregiani a obchodník Onorio del Grillo.

Titulus[editovat | editovat zdroj]

Titulárním kostelem byl San Giovanni prohlášen 12. března 1960 papežem Janem XXIII..

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků San Giovanni dei Fiorentini na anglické Wikipedii a San Giovanni Battista dei Fiorentini (titolo cardinalizio) na italské Wikipedii.