San Giovanni dei Fiorentini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
San Giovanni dei Fiorentini
San Giovanni dei Fiorentini
Místo
Stát ItálieItálie Itálie
Souřadnice
San Giovanni dei Fiorentini
San Giovanni dei Fiorentini
Architektonický popis
Architekt Jacopo Sansovino
Stavební sloh barokní architektura
Odkazy
Oficiální web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San Giovanni Battista dei Fiorentini je římský kostel na Via Giulia v rione Ponte.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Když se Florenťané v 15. století rozhodli postavit si v Římě kostel, ve vypsané soutěži na návrh nové budovy vyhrál Jacopo Sansovino. Mezi přihlášenými architekty byli Rafael, Giuliano da Sangallo a Baldassare Peruzzi. Sansovino zahájil práce roku 1509, ale kostel nedokončil. Stavba byla ukončena někdy v letech 1734-1738, a vedlo ji postupně pět architektů: Antonio da Sangallo mladší, Michelangelo, Giacomo della Porta, Francesco Borromini - který navrhl hlavní oltář a je pohřben v hlavní lodi - a také Carlo Maderno, který dokončil kupoli roku 1634 (je zde také pohřben, po boku Borrominiho, který byl jeho asistentem).

Svatý Filip Neri, založil Confederazione dell'Oratorio di San Filippo Neri v období, kdy zde byl farářem. Je mu zasvěcena jedna z kaplí.

Výzdoba[editovat | editovat zdroj]

V zákristii visí malba zobrazující Jana Křtitele z 15. století (připisována Donatellovi a někdy také Michelangelovi). Hlavní oltář je zdoben sousoším Křest Ježíše od Raggiho. Dalšími umělci, kteří se podíleli na výzdobě byli malíři Ludovico Cigoli, Santi di Tito a Salvator Rosa, a sochař Francois Duquesnoy.

Náhrobky[editovat | editovat zdroj]

Borromini navrhl pohřební kryptu pro rodinu Falconieri. V kostele jsou pohřbeni také kardinál Luigi Maria Torregiani a obchodník Onorio del Grillo.

Titulus[editovat | editovat zdroj]

Titulárním kostelem byl San Giovanni prohlášen 12. března 1960 papežem Janem XXIII..

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků San Giovanni dei Fiorentini na anglické Wikipedii a San Giovanni Battista dei Fiorentini (titolo cardinalizio) na italské Wikipedii.