Donato Bramante

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Donato Bramante
Narození1444
Fermignano
Úmrtí11. dubna 1514 (ve věku 69–70 let)
Řím
Povoláníarchitekt, malíř a inženýr
Významná dílabasilica di Santa Maria Nuova
Santa Maria presso San Satiro
Christ at the Column
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Donato di Angelo di Pascuccio řečený Bramante (1444 Fermignano11. března 1514 Řím) byl italský architekt a malíř.

Život[editovat | editovat zdroj]

Donato Bramante

Zpočátku tvořil na dvoře urbinských vévodů. Před nástupem na místo dvorního architekta Lodovica il Mora v Miláně Bramante uskutečnil studijní cestu po Itálii, během níž jej zaujalo zejména dílo Brunelleschiho. Jako první samostatnou práci v Miláně vytvořil architektonickou kresbu – rytinu Prevedari.

Velký vliv na Bramanta během jeho milánského pobytu měl jeho kolega ve dvorských službách malíř Leonardo da Vinci, a to zejména svými architektonickými kresbami, u nichž byl vnější prostor výsledkem rozpínavosti vnitřního prostoru. Po svém zvolení si nový papež Julius II. vybral Bramanteho jako dvorního architekta.

Prvním velkým projektem v jeho službách byla rekonstrukce a rozšíření papežského paláce, tzv. Belvedere, první projekt z roku 1504. Bramante se v roce 1505 stává hlavním architektem kostela sv. Petra v Římě. Na podzim téhož roku vzniká první plán na nový kostel tzv. Pergamenový.

Bramante tedy pojímal baziliku sv. Petra jako centrálu s půdorysem řeckého kříže, kde roztlakové síly ústřední kupole měly být zachyceny složitým systémem nižších bočních kupolí.

Hlavní díla[editovat | editovat zdroj]

Tempietto

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]