Antilopa čtyřrohá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAntilopa čtyřrohá
alternativní popis obrázku chybí
Antilopa čtyřrohá (Tetracerus quadricornis)
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď turovití (Bovidae)
Podčeleď tuři (Bovinae)
Rod antilopa (Tetracerus)
Binomické jméno
Tetracerus quadricornis
de Blainville, 1816
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antilopa čtyřrohá (Tetracerus quadricornis) také čtyřrožec srnčí[2], je jediný druh čeledi turovitých, jehož samci mají dva páry růžků.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je v kohoutku vysoká 55 až 65 cm, dlouhá 90 až 110 cm a váží 15 až 25 kg. Ocas měří 10 až 15 cm. Krátká, hrubá srst je svrchu těla je žlutohnědý, spodek těla a nohy jsou bělavé. Čenich a vnější plochy slechů jsou načernalé. Přes štíhlé nohy je nejasný pásek srsti tmavé barvy, malá kopyta jsou rozeklaná, vpředu kulatá.

Rohy rostou jen samcům. Hlavní pár vyrůstá kolmo nahoru mezi slechy, bývá vysoký nanejvýš 10 cm a objevuje se již v mladém věku. Druhý pár vyrůstá na nejpřednější části čela a dosahuje maximální délky do 5 cm, začínají růst až po 14 měsících věku. Sekundární rohy mohou u starších zvířat upadnout, u jiných zase nevyrostou vůbec a zvíře má na hlavě jen uzliny černé, bezchlupé kůže.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Je to plachá, ostražitá a hbitá antilopa žijící ve světlých listnatých lesích, lesostepích a travnatých pahorkatinách Indie a Nepálu. K lidem je nedůvěřivá a je nelehké ji spatřit. Nežije na rozdíl od většiny antilop ve stádech, ale osamoceně neb v párech. Nemigruje, ale obývá stálý region, který není příliš vzdálen od vody.

Je to býložravec živicí se travinami, listím a případnými plody.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Během říje, která probíhá od července do září, jsou samci, jinak mírní, útoční vůči sokům. Po období březosti, která trvá 7,5 až 8 měsíců se rodí jedno až tři chůze schopná telata o váze asi 1 kg. Pohlavní zralosti dosahují krávy ve věku jednoho roku. V zajetí se antilopa čtyřrohá dožívá průměrného věku 10 let.

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Podle IUCN je antilopa čtyřrohá považována za zranitelný druh.[3] Místní obyvatelé ji většinou neloví, nemá chutné maso. Je však lovena kvůli unikátním trofejním rohům, také je vyhledávána pro chov v ZOO. Mezi přirozené nepřátele patří tygři, levharti, vlci a dhoulové.

Je to druh s rozptýlený výskytem a malým stavem populace (méně než 10 000 jedinců) a platí pro něj "Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin", která ve snaze zamezit nelegálnímu odchytu a prodeji ohrožených zvířat stanovuje pravidla pro obchodování. Nakládání s těmito zvířaty řídí "Vyhláška Ministerstva životního prostředí ze dne 2. dubna 1997", kterou se provádějí některá ustanovení "Zákona č. 16/1997 Sb. ..."[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rozeznáváme 3 poddruhy této antilopy. Dříve se řadil rod antilopa (Tetracerus) do podčeledi lesoni (Tragelapinae). Moderní taxonomie již tuto podčeleď neuznává a všechny její příslušníky řadí do podčeledi tuři (Bovinae). Přes scela nepodobný vzhled je geneticky blízce příbuzná nilgauovi.

 • čeleď turovití (Bovidae)
  • podčeleď tuři (Bovinae)
   • rod antilopa (Tetracerus)
    • druh antilopa čtyřrohá (Tetracerus quadricornis)
     • Tetracerus quadricornis iodes
     • Tetracerus quadricornis quadricornis
     • Tetracerus quadricornis subquadricornutus

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-11]
 2. www.mzp.cz
 3. www.iucnredlist.org
 4. www.epravo.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]